Vycistenie disku
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
niektore nastavenia sa ukladaju v /home/tvoje meno/.program
nastav si teda zobrazovanie aj skrytych suborov...
*.deb
balíky, Synaptic ich vie odstrániť. Kompilovaný soft je o niečom inom.sudo apt-get clean
vyčistí cache so stiahnutými balíkmi, pri odinštalovaní používaj parameterpurge
, maže konfigy ktoré ale veľa nezaberú. Možno máš ešte zbytočné temp súbory na disku.ja osobne na taketo nieco pouzivam nastroj
du
v kombinacii ssort -n
i ked sa najdu aj nejake ine nastroje hoci aj v grafike ktore zobrazuju aktualne vytazenie adresarov na disku v prehladnej forme.Musis si uvedomit co je obsahom bezneho balika DEB. Predne je tam dany program ulozeny v strome v akom sa ulozi do root filesystemu. Cize libky, usr binarky, usr dokumentacia a etc konfigi. Nic co je hodne zmazat. Vsetko toto su v podstate staticke data, ktore sa nespravaju agresivne ako je to bezne vo Win systeme.
Vsetka dynamicka praca suborov (fragmentacia) sa v podstate odohrava v
/home/user
. Takze jedina udrzba Linuxu je revidovanie nainstalovanych balikov (odobratie nepotrebnych - pozor na zavislosti, Ubuntu je zname pouzivanim meta balikov, kde pri pokuse o odobratie takehoto balika Ti synaptic oznami, ze kce odstrelit polku systemu :-) ).Ak si myslis, ze je pre teba dokumentacia zbytocna (
/usr/share/doc
) nainstaluj si Arch, ten ju neobsahuje ;-)Obcas useri robia deframentaciu, tak ze si nabootuju LiveCD a cely filesystem presunu tam-a-spat. A naozaj, co teraz bezim Arch uz 3 mesiace na starej masine s kopou softu - rychlost systemu je taka ista ako v den instalacie - Linuxu proste neklesa vykon, kym root disk nezaplnis na viac ako 80%, potom uz zacne dochadzat k fragmentacii.
problem moze nastat klasicky v jeho /home napriklad pri nedostatocne zmazanych neukoncenych torrentoch, cache z webu, roznych nahladoch na obrazky, neskompaktovanej poste v ktorej sa mozu schovavat 100ky megabajtov vtipnych filmikov, datach ktore sa dostali pod flash disk namiesto do neho a podobne. /tmp, /var/tmp, /usr/tmp,... alebo nejake databazy ktore sa uz dlhsiu dobu nepouzivaju (web galeria a podobne) a nik ich nezmazal, popripade data files z linuxovych hier ktore nik nezmazal (obcas instalatory neodinstalovavaju tie subody, najme ak ich clovek nahra do systemu rucne).
takze nejake graficke udelatko je len na nahad kam sa ma clovek pozriet aby si spomenul co s tym pocitacom stvaral a az potom ked vie ze je to hovadina to odmazal.
PS.: zaujimalo by ma kam sa podeli tie druhe diely otazok "ako sa prihlasim jak root do grafiky" zvane "ako vytiahnem z kosa cely pocitac", obcas tak konci aj priliz aktivne cistenie.
Tools > Delete private data
, v Opere je toTools > Preferences > Advanced > History > Disk cache
.