Linux Mint

Sekcia: Aplikácie & Desktop 05.03.2008 | 03:12
Avatar strudliak   Používateľ
ahoj...som linuxovy novacik a chcel by som sa spytat nieco...odbornej linuxovej terminologii moc nerozumiem,takze poradte prosim polopate...dakujem...mam Linux Mint 4.0 a celkom sa mi paci...mal som pred tym ubuntu 7.10 a vidim ze je to veelmi podobna struktura,no neviem kam to mam radit...myslim tym ze ked nieco stahujem,neviem ci debian package,ubuntu,...bo linux mint tam nieje...keby mi niekto mohol nap.presne zaradenie napr.(linux-debian-linux mint,...) od toho najzakladnejsieho az po konecnu moju verziu...dalej by som sa chcel spytat,ako sa da zahrat aj nejaka hra...na ubuntu som mal wine,ale ked som spustil hru cez to (.exe) tak to strasne sekalo...a pritom to bol iba nejaky warcraft starsi,nic narocne...kazdej odpovedi sa budem tesit...dakujem vopred...caff
    • Re: Linux Mint 05.03.2008 | 03:19
      Avatar strudliak   Používateľ
      jo a zabudol som...je to linux mint 4.0 light...docital som sa ze je zalozeny na ubuntu...to vlastne znamena ze mozem stahovat aplikacie pre ubuntu??a pojdu mi apl.aj pre ine distra??dikk...
      • Re: Linux Mint 05.03.2008 | 09:26
        Avatar marek`` Ubuntu 9.04 KK  Používateľ
        Ano, Linux Mint vychadza z Ubuntu a Ubuntu vychadza z Debianu. Teda Mint patri medzi Debian distribucie.
        Je dobre ked si pozries linky na genealogiu linuxovych distribucii.
        Rozne distribucie pouzivaju rozne balickovacie systemy, teda aplikacia je zabalena roznym formatom. Podla mna aplikacie pre .deb by ti mali ist v poriadku. Ale najlepsie bude ak budes pouzivat repozitar (uloziste programov) pre tvoju vlastnu distribuciu.
        http://enacit1.epfl.ch/logiciel_libre/another-linux-distribution-timeline.png alebo http://www.linuxlinks.com/portal/content/png/linuxdistrotimeline-75.png
    • Re: Linux Mint 05.03.2008 | 09:22
      Avatar Peter Drábik Manjaro  Používateľ
      mint je priamo zalozeny na ubuntu a teda mozes pouzivat jeho baliky aj navody, ktore sa tykaju ubuntu. napis sem, co mas v PC - grafiku a tak, lebo len informacia ze ti hry sekaju nepomoze. Totizto ja cez WINE (ktore by si mal pouzivat aj ty :)) bezproblemov hram CS 1.6. a este si otvor konzolu(terminal) (alebo Alt+F2 -> xterm alebo gnome-terminal); napis glxinfo a daj to sem :) vela stastia s linuxom ;)
      • Re: Linux Mint 05.03.2008 | 12:40
        Avatar strudliak   Používateľ
        http://openpaste.org/en/5404/

        - sem som umiestnil ten vypis z terminalu,bo moc dlhy bol..d;o) tak ako to vyzera??
        • Re: Linux Mint 05.03.2008 | 12:44
          Avatar strudliak   Používateľ
          jo...a takze je lepsie stahovat (tak ako to xem spravit teraz s wine) balicky pre Debian 4.0 alebo napr.Ubuntu 7.10...alebo je to v podstate jedno??
          • Re: Linux Mint 05.03.2008 | 12:49
            ---   Návštevník
            najlepsie je pouzit synaptic ,alebo v konzole prikaz
            apt-get install nazov_balika
            ubuntu ,mint ... su urcene pre zaciatocnikov a pohodlnych ludi , cize nepredpoklada sa ze budes stahovat baliky z netu po jednom (a riesit zavislosti) ,ale vyuzijes klikatko na to urcene. V /etc/apt/sources.list najdes zoznam repozitarov odkial distro taha baliky. Podla toho uvidis ci su to debian alebo ubuntu servery.
            • Re: Linux Mint 05.03.2008 | 13:08
              Avatar strudliak   Používateľ
              jo, a dufam ze posledna otazka co sa chcem spytat...skusal som najst nejaky "acetone" na mount-ovanie imageov alebo vytvorenie virtual.mechaniky v pc,no nenasiel som...co by mohlo fungovat??
              • Re: Linux Mint 05.03.2008 | 14:03
                Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                iso pripojis aj bez akehokolvek softu.. man mount
              • Re: Linux Mint 05.03.2008 | 14:16
                Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                cez terminal to pripojis takto ::: mount -o loop -t iso9660 <path to iso image> <mount point>

                v praxi to vyzera asi takto :: mount -o loop -t iso9660 /home/username/myimage.iso /mnt/cdrom

                Samozrejme namiesto toho /home/username/myimage.iso si zadas cestu k tomu iso suboru no a co sa tyka /mnt/cdrom, tak to musis mat vytvorene v suborovom systeme, ak to tam este nemas tak si to tam vytvor a do toho priecinka mnt si vytvor dalsi s nazvom cdrom a tam sa ti bude otvarat obsah toho iso, takze potom to tam najdes. Ak by si chcel windowsacky program alebo hru instalovat a mas iso subor tak postup je presne taky isty, len si vo wine nastavis aby ako cdrom.-ku bral ten vytvoreny priecinok /mnt/cdrom a je to ...
                ziadny iny program ti nie je treba ...
                Slackware
        • Re: Linux Mint 05.03.2008 | 14:21
          Avatar Peter Drábik Manjaro  Používateľ
          mas radeona 9000 alebo take cosi, ze? :) http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=396671 podla tohto navodu sa da zvysit vykon tvojej grafiky v linuxe. A radsej by som pouzival baliky ubuntu nez debianu, moze sa stat ze sa budu lisit.