Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov

Sekcia: Aplikácie & Desktop 08.03.2008 | 12:09
tom-q   Návštevník
Používam Mandrivu 2008 a stalo sa mi že sa mi reštartoval PC sam od seba (asi ničo z elektrikou, ale to nieje podstatne) a ked mi nabehol späť systém tak pri prihlaseni šla klávesnica v poriadku ale akonáhle všetko nabehlo klávesnica mi vôbec nefunguje, nereaguje proste ako keby zamrzla. Mam dualnu inštaláciu z windows a vo windowse funguje takže pokazená nebude ale niečo v Linuxe sa posralo. Nevedel by mi niekto poradiť ??? dúfam že nebudem musieť re-inštalovať linux. :-)
    • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 12:59
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      je to usb klavesnica?

      (rozsiahlejsie pojednanie o kri(y)stalovej guli ponecham wlasatemu)
      • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 13:11
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        tusim presvihol ikea akciu, ale mozno si zaobstaral aspon disco gulu...
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 13:35
          tom-q   Návštevník
          Je to klasická PS/2 klávesnica značky KME
        • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 13:39
          WlaSaTy   Návštevník
          ikea?
          • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 13:41
            tom-q   Návštevník
            aka ikea ??? ak myslíš značku tak KME
            • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 13:54
              WlaSaTy   Návštevník
              myslel som svietivu venusinu diskogulu z ikea ako mi poradili.

              inak do logov si nepozeral, ved naco. mozno by si sa dozvedel ze potrebujes spustit kontrolu disku.
              • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 15:13
                tom-q   Návštevník
                Pozrite ja neviem očom tu pišete ? Ja som začiatočník a potrebujem aby mi tu niekto napísal nejakí návod ako to mam urobiť aby mi išla klavestnica. Dúfam že sa rozumieme.
                • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 15:38
                  WlaSaTy   Návštevník
                  pisaj si o nekorektnom vypnuti/restarte pocitaca. pokial bol pocas toho pocitac vyuzivany, tak je dost velka pravdepodobnost ze sa ti poskodil suborovy system. to sa obvykle opravi pomocou programu na to urceneho a vela krat priamo pocas startu. takze si skus skontrolovat disk na chyby a podla vysledku uvidime co dalej. totizto system a aj konfiguracia a ovladac klavesnice sa obvykle nacitaju z disku ktory mas poskodeny takze sa ti nemusi klavesnica korektne aktivovat.

                  ps.: toto nastane pri pouziti takmer kazdeho OS bez vynimky.
                • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 15:39
                  Avatar fantofas Greenie 2.1 a OpenSUSE 10,3  Používateľ
                  sa pozri do logu.. ci ti nabehla.. alebo ked nie tak tam vypise FAILED.
                  ked sa nemylim.
                  Linux - Because life is too short for rebootS
                  • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 17:58
                    tom-q   Návštevník
                    Priamo z Linuxu sa da spustiť kontrola disku či treba to cez windows ???
                    • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 18:15
                      Avatar marek`` Ubuntu 9.04 KK  Používateľ
                      Kontrolu disku musíš urobiť pod linuxom! Windows nepozná linuxový formát (ext3), teda ho nemôže opraviť.
                      • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 18:22
                        tom-g   Návštevník
                        A ako to mam urobit' ??? aky prikaz alebo program ???
                        • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 18:25
                          WlaSaTy   Návštevník
                          najrozumnejsie je nastartovat livecd a v nom si pozriet prikazy zacinajuce na fsck.
                          • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 19:03
                            tom-q   Návštevník
                            Tu kontrolu disku som spravil a problém stale trva. Kontrola nenašla žiadnu chybu len to prebehlo a nič.
                            Je to veľmi zvlašne lebo pri prihlaseni klávesnica funguje ale potom už nie. Už som stoho zúfali normálne lebo re-inštalovať nechcem.
                            • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 19:51
                              dusan   Návštevník
                              ešte je možne že si ju prestavil v kde/gnome číže sa nenačítava konfigurácia z xorg.conf
                              Mne aj po opravení partície väčšinou prestanú fungovať veci zo systému pomohlo skoro vždy ubgrade(t.j. prepísanie jadra libkde a podobne)

                              A ešte to môže byť bug gdm/kdm/xdm podľa toho čo používaš pre prihlásení.

                              ps. vlastne kde presne ti prestane chodiť klávesnica pri prihlasovaní (chyba je v gdm/kdm/xdm) alebo až ti nabehne jeden zo správcov xwindow t.j. (kde/gnome/xfce/f17 .......)
                            • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 19:52
                              WlaSaTy   Návštevník
                              aha, takze ta klavesnica funguje ale len do urciteho okamihu pocas startu systemu. skoda ze si to nepovedak skor. z tvojich prispevkov predtym sa mohlo zdat ze ti klavesnica vypadne hned po tom ako preberie jadro linuxu kontrolu nad hardware.

                              nechces predsa len opysat ako sa to prejavuje? bez toho sa potvrdi ta poznamka o vesteckej guli.

                              • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 20:39
                                tom-q   Návštevník
                                Ja neviem či nechápete alebo čo ale ja som to už pisal ale nevadi. Ked nabehne prihlasovacia obrazovka tak všetko funguje normálne akonáhle začne nabehávať KDE prestane reagovať a len svieti kontrolka na klávesnici ale zaujímave je že sa ani vypnúť neda proste je zamrznutá. A okrem toho že klavesnica nereaguje tak všetko ostatne funguje.

                                Tak teraz dúfam že mi už niekto povie ako to mam urobiť.
                                • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 20:55
                                  limbi   Návštevník
                                  bez do mandrivackeho control centra a skus klavesnicu preinstalovat, tusim tam mas taku polozku, takze sa tam aj preklikas, mcc potom hardware alebo periferie a potom by si mal najst klavesnicu. skus nainstalovat iny typ napr., mozno sa na teba usmeje stastie

                                  musis ale do kde pod rootom, lebo kedze ti nejde klavesnica, tak uz v kde nespustis control centrum
              • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 20:36
                Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
                nejde mu klavesnica a ma kuknut do logov ? znie to logicky, ale bez klavesnice ? ma sa tam preklikat ? v linuxe a preklikat sa ?

                bol taky vtip na hlasku v Win95 ze nemate zapojenu klavesnicu, pokracujte enterom
                "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
                • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 21:30
                  WlaSaTy   Návštevník
                  ano, aj to sa da. nehovoriac o tom ze v linuxe mozeme pouzit okrem mysi aj vyber znakov alebo vyrtualniu klavesnicu. prikazy ako charmap alebo xvkbd poznas.

                  ps ten vtip pochadzal z biosu:
                  Keyboard error. Press F11 to continue

                  fungovalo to.
                • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 28.03.2008 | 15:58
                  ivan   Návštevník
                  No keyboard detected. Press Space to continue.
    • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 20:57
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Funguje SysRq?
      • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 23:22
        tom-q   Návštevník
        Takže asi mi tu nikto nepomôže čo ? a ja som si myslel že su tu aj taky trochu na profesionálnej úrovni. tak nič majte sa :-)
        • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 23:39
          Martin   Návštevník
          Nefrfli a skús sa opýtať na www.mandrivalinux.cz :)
        • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 23:42
          Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
          uf, zase nas tu niekto zvozil. asi by sme sa mali nad sebou zamysliet...

          pocuj taku chybu sa neda opisat tak jednoducho ako si to spravil ty a cakat, ze niekto ti bude hned vedeit povedat co mas robit. velke problemy ktore si vyzaduju veľmi pokročilých až profesionálov sa musia veľmi pokročilo až profesionálne opisat.

          je mi luto, ze ti nevie nikto pomoct, ale aj to sa stane.
          Everything is proceeding as I have foreseen.
          • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 23:47
            Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
            Ahojte, vidím že tu to žije tak sa opýtam. Vopred sa ospravedlňujem, že vstupujem do témy, ale ako mám vložiť nový problém ? Nový príspevok ? Zatiaľ dokážem iba odpovedať a nemôžem najsť spôsob ako ho založiť.
          • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 23:49
            Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
            Ahojte, vidím že tu to žije tak sa opýtam. Vopred sa ospravedlňujem, že vstupujem do témy, ale ako mám vložiť nový problém ? Nový príspevok ? Zatiaľ dokážem iba odpovedať a nemôžem najsť spôsob ako ho založiť.
          • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 23:49
            Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
            Ahojte, vidím že tu to žije tak sa opýtam. Vopred sa ospravedlňujem, že vstupujem do témy, ale ako mám vložiť nový problém ? Nový príspevok ? Zatiaľ dokážem iba odpovedať a nemôžem najsť spôsob ako ho založiť.
          • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 23:49
            Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
            Ahojte, vidím že tu to žije tak sa opýtam. Vopred sa ospravedlňujem, že vstupujem do témy, ale ako mám vložiť nový problém ? Nový príspevok ? Zatiaľ dokážem iba odpovedať a nemôžem najsť spôsob ako ho založiť.
            • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 23:56
              Peter   Návštevník
              To sa ti ako podarilo 4 krát prispieť to isté? :-DD
              Choď na zoznam tém fóra, a pod každým okruhom tém (Aplikácie&Desktop, Hardware atď) nájdeš Nová téma. Tak tam.
              • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 23:58
                Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                No ako sa mi podarilo 4x prispieť ? :)) tak to neviem :)) dík, idem to skúsiť.
        • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 08.03.2008 | 23:45
          WlaSaTy   Návštevník
          mas pravdu, ked si spomenieme ci si sa pokusil zodpovedat nejake otazky ktore by v konecnom dosledku pomohli tebe, tak sa maj.

          ps.: bez tych odpovedi ti mozeme poradit len jedno, vrat si povodnu konfiguraciu z pred poruchy. to je pre absolutneho zaciatocnika vsak rovne preinstalovaniu a to ty nechces.
    • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 09.03.2008 | 01:22
      Avatar peter s.   Používateľ
      más nainštalované aj iné prostredie ako KDE? ak naštartuješ to iné, tak klávesnica ide?
      • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 09.03.2008 | 01:28
        Avatar peter s.   Používateľ
        doplnenie: ak sa to deje pri štartovaní kde, tak je veľka šanca, že to nie je systémova chyba, ale otázka nastavenie KDE. Možno by stálo za to vymazať ~/.kde
        ak sa teda nevieš dostať do grafického prostredia, tak sa neprihlasuj do X-iek ale chod to konzoli (ctrl+alt+F1 až 6) prihlas sa, a môžeš robiť čo chceš, napríklad si spusti mc, v tom sa už budeš vyznať...
        A ešte by som doplnil, KDE má vlastné nastavenie klávesnice => ignoruje nastavenie v xorg.conf
        • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 09.03.2008 | 11:35
          WlaSaTy   Návštevník
          ak sa to deje v urcitom okamihu.

          skoda ze nie vsetci maju na klavesnici capslock alebo numlock ktorych stlacanie zapina/vypina svetlusku ze by zistili kedy to nastane ak nie po zadani mena/hesla do xDM :-)

    • Re: Otázka pre veľmi pokročilých až profesionálov 30.03.2008 | 20:31
      Avatar Jaroslav Štulajter Mandriva 2009.1  Používateľ
      Ahoj ako vidim pisu pekne somariny na tvojom vlakne ale ine som chcel,

      mam tiez Mandrivu a tiez sa mi to stalo kedze si zaciatocnik poviem ti to takto.
      Najjednoduchsie bude ked si vytvoris noveho uzivatela (v konzole) a potom prekopirujes adresar .kde (ak pouzivas KDE pre gnome neviem na isto ci sa vola .gnome inak mozes prekopcit aj cely home adresar) z novovytvoreneho usera do tvojho: ako to spravit:
      ked nabehnu Xka a bude od teba pytat meno a heslo stlac kombinaciu klaves
      Alt+Ctrl+F1
      to ta prepne do konzoly potom sa prihlas pod uzivatelom root (teda ako superuzivatel dufam ze vies heslo ;)
      ked ta prihlasi zadaj drakconf nabehne ti v textaku okienkovy spravca a ako poslednu polozku mas Users and Group, dalej je to jednoduche ked ti vytvoris new usra vyndes z programu drakconf.
      Stlac kombinaciu klaves Ctrl+Alt+F7 to ta prepne naspat do grafickej konzoly skus sa prihlasit pod menom uzivatela ktoreho si prave vytvoril.
      Ak ide klavesnica urob nasledovne (inak mas vaznesi problem s ktorim som sa este nestretol)
      Znova konzola na F1 teda CTRL+ALT+F1
      tam by si mal byt prihlaseny ako root este z minula :)
      rm -fr /cestak/domovskemu/priecinku/.kde
      napr: rm -fr /home/jarque/.kde
      tym si sice vymazal svoje nastavenia KDE ale aj s chybou a teraz prekopiruj priecinok .kde od new usera do tvojho domovskeho adresara napr
      cp /home/novy_uzivatel/.kde /home/tvojdomovsky_adresar/ potom zadaj prikaz
      chown -R voje_prihlasovacie_meno /home/tvojdomovsky_adresar/.kde a si hotovy
      CTRL+ALT+F7 a skus sa prihlasit pod sebou
      malo by to ist.

      ak nevies ako je cesta k tovmu domovskemu priecinku tak
      tip jedna v mandrive obvykle je to /home/tvoje_prihlasovacie_meno
      tip dva CTRL+ALT+F2 prihlas sa pod sebou a zadaj pwd vypise ti cestu k adresaru v ktorom sa prave nachadzas (v mandrive po prihlaseni je to tvoj domovsky adresar)

      vela zadaru