Antivir
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
http://www.clamav.net/
alebo psychoticke bludy...
anyhow, antipsychotika a dobreho psychiatra ;)
ostatni to riesia dobrym FW a zdravou sudnostou
AntiVir je super:
www.free-av.com
Stiahnisi inštalátor pre linux.
tomolc
Preto odporucam Avast, ale POZOR!!! po nainstalovani sa to spusta takym tajomnym nelogickym prikazom AVASTGUI, aby o nabehlo pekne do grafiky. Avast je rychly, chyta aj falosne poplachy a pri najdeni virusu ho ponukne na rozdiel od antiviru aj zmazat.
tomolc
tomolc
Pomohlo až on-line preskenovanie PC Panda antivirusom a ten odstránil práve AVG.
Možno len špecifický prípad. (pri googlení našlo len Pandu ako účinný nástroj na tohto trojana)
Naco si spomalovat PC ked netreba ...
Otázka však je, ako celá rezidentná ochrana funguje, pretože pokiaľ NOD nedovolí zavírený (alebo testovací EICAR) súbor ani prekopírovať z miesta na miesto, tuto mám celý priečinok s trojanmi a vírusmi (samozrejme pre win) a môžem to kopírovať ako sa mi zachce a antivirus nepapuluje. Takže asi takto.
Inac co sa tyka antivirov na win Free AVG je dobry chyti aj trojany. Mal som asi pred rokom vo wine trojana. Nod32 nic nenasiel ani Kaspersky a free AVG ho nasiel. V robote mali na wine Kasperskyho v skusobnej verzii po uplinuti sk. doby som len tak zo zvedavosti dal free AVG. Vysledok pri prvej skenovanii: 3 trojany! A z datumov nakazenych fajlov bolo jasne ze sa dostali do win v case ked Kaspersky fungoval.
V mojom okoli je skutocne len 1 okrem mna, aj on len obcas zapne Linux no bohuzial je to tak, ostatni su win useri v tomto mas pravdu.
Lenze ich sa da rozdelit na dva tabory. Ti co sa dbaju o bezpecnost a pouz. firewall+antivir+antispyware a ti co ani nevedia co je rozdiel medzi antivirom a firewallom. Tim prvim poviem ze som neprekontroloval nech si to spravia a oni my povedia ze dik aj tak by som to spravil a ti druhi sa ma opytaju ze ako? Tim zas vysvetlim (uz nejednemu z nich som instaloval ochranne prvky na win.).
Z druhej strany ti co tomu nerozumeju a ani sa nestaraju o ochranu ani nebudu vediet ze sa od koho infikovali a toboz nie ze z Linuxu ved ani nevedia co to je. A vacsinou ich kompy su uz plne virusov z pornostranoch a z kreknutich hier. Takze tam uz vela skody by som nenarobil a ani Linuxu zle meno.
Linux sa da kompromitovat, ale virusmi zatial nie. To by sme uz predsa mali viac ako 5 kuskov pre ine ako MS systemy. Navyse fungujucich len pri specifickej konstalacii Jupitera s Marsom.
Neze sa ma opytas ze ktora to je kniha, lebo to neviem len viem ze pred par rokmy som v Tescu drzal v rukach knihu o Linuxe a prave to ma zaujalo ze autor pisal ze linux je stabilnejsi a bezpecnejsi a na lin. existuje len zopar desiatok virusov na vin cca 500 tisic.
Prave vtedy som sa rozhodol ze vyskusam Linux+ked my to este aj kamarat programator potvrdil no to bolo pre mna nieco nove. Dovtedy som si myslel ze to je len neaka nekvalitna napodobnenina windowsu :-))
Keby linux pouzivalo vacsina ludi a z nich by vacsina ovladala len klik, klik ako teraz na wine aj tak by bolo take tazke dostat tie virusi do linuxu?
Druha vec je technicka rozdielnost oboch systemov. Moj nazor je ten, ze linux svojou roztriestenostou, obsahujuci nespocet lisiacich sa jadier je vlastne nezaujimavy, pretoze kazdy jeden system je iny a virus by musel byt pisany na konkretny system. To je pre sirenie takehoto virusu velka komplikacia. Musel by to byt velmi inteligentny virus a velmi blby uzivatel ktory by ho pustil, virus by sa sam napisal pre dany system, skompiloval a infikoval postu :-)
Virus by sa musel vediet dostat do administratorskeho modu, potom by mohol narobit dost skody. Rozhodne na nejake hromadne utoky je linux pre virus velka komplikacia. Viem si vsak predstavit cieleny utok na konkretny pocitac, kde by boli zozbierane informacie o konfiguracii, potom by zaskodnik napisal virus, nejak by ho dostal do pocitaca a nejak by ho vedome spustil. Tazke, ze :-) , aj ja si to myslim.
Dalsia vec su infikovane binarne baliky, to by mohla byt skutocna hrozba, ale zase tazko by sa dalo zabezpecit sirenie na ine pocitace, takze je otazne ci to nazyvat virusom.
Hrozba pre linux ? Myslim ze je, je to Microsoft, HP, T-Com, Orange a hlavne rootkity ktore bezne antiviraky neodhalia.
A HP ako hrozba linuxu? Pozri si titulnu stranku www.kernel.org, HP je viacnasobnym a castym sponzorom uz dlhsiu dobu. Skus nam obhajit tvoj nazor na zaskodnicku pracu HP.
PS.: ten opis potencionalneho napadnutia mi pripomenul stary vtip behajuci cez email.
Ahoj, ja som chudobny virus z (nech si kazdy doplni krajnu podla vkusu). Pretoze u nas mame malo vypoctovej techniky a nema nas to kto ucit, tak si prosim Ta zmaz nejake nahodne subory na disku a posli ma piatim kamaratom.
Multifunkcne zariadenia od HP ze maju podporu pre linux ? Ale kdeze ! Da sa stiahnut nieco co sa tvari ako pseudoovladac pre tlaciaren, skener to myslim ani nepodporuje a dokonca to nieje ani z produkcie HP, takze keby ten pseudoovladac nevytvoril nejaky nadsenec tak by ziadny ovladac vytvoreny HP nebol. Proste jedno dost drahe zariadenie je pod winom funkcnejsie a jeho obsluha je pohodlnejsia vdaka fungujucim tlacidlam priamo na pristroji ako na linuxe. Tomu vravim, ze to zariadenie podporu linuxu nema.
Orange a T-Com ? Myslim na ich USB modemy Web ń walk a Mobile connect, to je idealny pripad zariadenia, ktore sa v linuxe da pouzit iba ako predrazeny USB kluc (Mass Storrage device). To su proste firmy ktore stale podporuju jediny system a pritom im server pravdepodobne bezi na nejakom Unixe.
Inak som si aj ja vsimol kam vsade sa dava linux, do praciek, ako firmware do roznych zariadeni, dokonca v elektrickach v BA na tych velmi nekvalitnych reklamnych LCD-ckach so skaredym rozostrenym obrazom, tam bezi Suse. Prakticky asi vacsina routerov ma v sebe nejaky derivat linuxu, i ked to pouzivatel nevidi.
Ostava len dufat ze podpora zo strany vyrobcov bude coraz vacsia.
Ako kazda firma, aj HP musi vyhodnotit podnety a zvazit mozne rizika a prinosy. Uz si im zaslal autorizovany podnet, Ty alebo niekto koho nazory zastupujes? Samozrejme ze to plati aj pre inych vyrobcov. Oslovit dodavatela je hracka, skus to aj ty. Rec predsa poznas, vyjadrovat sa vies a posobis sebaisto. Len som si nie isty ci maju v naplni prace ludia z helpdesku kontrolovat toto forum.
PS. Ja mam mierne odlisny nazor, NB od HP mi funguje pod linuxom v plnej miere mojich poziadaviek a bez toho aby som nejako zasahoval do autodetekcie.
> napisat a spojazdnit virus na lin.systemoch alebo len preto
> lebo ich pouziva pomerne zanedbane mnozstvo ludii a pre
> siritelov sa viac oplati zamerat na win.
ano, je omnoho tazsie napisat a spojazdnit virus pre win.
definicia:
virus = pocitacovy program ktory pripaja svoju kopiu ku inym
programom a takymto sposobom sa siri. (spolu z programom)
virusy pre linux sa nesiria z viacerych dovodov:
samozrejme zelam vela stastia tym, co porusuju to 'obvykle' (ano aj ja niekedy, ale som opatrny :-) )
Bolo to po dlhej diskusii, keď som obhajoval Lin a tvrdil, že nájsť naň vírus je skoro nemožné, tak mi povedal, že keď veľmi chcem tak mi ho nasúka do pc aby som sa presvedčil.
ps.: skus tie svagrove memoare aj s tym virusom zverejnit, myslim ze sa pobavime.
http://vx.netlux.org/vl.php
Preklikas sa k linuovym /virus/linux a si tam. Nakolko su tie exemplare v normalne nakonfigurovanom systeme funkcne neviem a na mojom systeme nemienim skusat. Hlavne ze antivirak to detekuje. Este to skusim na windowse, ci ho bude chytat aj windowsova verzia avastu.