Windows v linuxe
Mam taky dotaz. Neslo by urobit VMware session, alebo teda VirtualBox sedenie kde by sa namiesto gnome, alebo KDE pustil len cisty Virtualbox a nabootoval windows XP?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ide o čiastkovú časť, ktorú riešia z dôvodu monopolného spravania sa v Appstore.
Zdroj: Európska Komisia
Bot využívaný na útoky proti mnohým štátnym inštitúciam v celej Európe dosiahol novú veľkosť.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
~/.xsession
, resp.~/.xinit
(neviem v ktorom) zadaj nieco akoexec spustenievirtualboxu.sh
este by to chcelo zdokonalit, ze by nabehol len nejaky light desktop, len zakladne veci z nejakeho fluxboxu/openboxu alebo niecoho este jednoduchsieho (pri prihlaseni sa na daneho usera)....
tesim sa na navod ak sa ti to podari zmajstrovat...
- pridal som usera "win"
- vytvoril som subor /home/win/.xsession s tymto obsahom:
/usr/bin/qemu -cdrom /home/win/cdimage.iso -hda /home/win/hda -boot d -m 64 -net user --full-screen
po prihlaseni sa spusti v qemu na celu obrazovku live cd, funguje to. virtualbox nemam, neskusal som ale urcite bude tam nejake podobne nastavenia na spustenie emulacie priamo z prikazoveho riadku
PS.: Niektory ludia si myslia ze ked si daju primarne linux a tie windows aj s hrami schovaju do linuxu pod virtualizator ze sa na nich nepride, neviem ci tam nepatris aj ty. Tvoje vyjadrovanie ma v tom umocnuje.
http://www.linux-gamers.net/smartsection.item.56/virtualbox-vs-qemu.html
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=594881
v prvom linku vedie qemu v 10tich z 14tich testov, virtual box len v zvysnych 4och, vmware na benchmark prehralo.
V druhom linku sa preberalo len super pi teda test pouzivany najme na urcenie stability systemu po pretaktovani (cpu, radic pamete a samotna ram) takze vzhladom na jeho nulovu komplexnost moc nehovori o vykone. Navyse rozdiely boli minimalne a autor decentne zamlcal ktoru verziu qemu pouzil, takze tento druhy mozeme spriemerovat a vychadza nam s vykonom v suboji na rovnako pre qemu/vbox.
Takze sa moje slova potvrdili.
Inak vo svete virtualizacie sa preferuje flexibilita (skalovatelnost) a stabilita pred vykonom. To su vsak nezname pojmy pre ludi ktory pouzivaju pocitac namiesto hernej konzoly ktora je IMHO lacnejsia a vykonnejsia. nech si kto chce co chce hovori aj s tym pretaktovanym brabantom.
Ale spet k teme, podobne riesenia sa pouzivaju ked niekto potrebuje nehat dozit uctovny system v DOSe a neoplati sa mu zaskolit obsluhu na tento specificky pripad. Nakopnut emulator alebo virtualizator na najblizsej volnej konzole nie je problem.
Mimochodom ako je t s VBoxom, netusim a priznam sa ze ma to ani nezaujima (na moj vkus je to moc komplexny software) ale qemu sa da linkovat aj k libSDL ktora k svojemu behu nepotrebuje XWindows a tak sa da zavesit bez zbytocneho balastu do /etc/inittab. Teda dufam, s qemu som to nerobil ale hral som sa podobne s MOL kde to fungovalo v pohode. Toto riesenie (SDL bez XWin) ma navyse plus ze hostujuci pocitac potrebuje menej RAM na dedikovanu sluzbu.
Inak obcas som tu videl aj ine riesenia ako KVM s qemu, staci pohladat.