bios a linux
dik za odpoved
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Po nejakých mosfetoch a maličkých integrákoch, je práve BIOS najprvotnejšou logickou jednotkou v compe. V ňom je pustený prvý program, on robí detekciu a test hardwaru, on spravuje napätia (zvycajne), on má kontrolu nad takmer všetkým hardware čo je na doske. práve on nakopne NB, SB, CPU, ktoré potom už idú samé (spravované biosom).
Keď niečo zakážeš v biose tak je to zakázané, prípadne je až odpojené hlavné napájanie z toho zariadenia.
BIOS sa dá samozrejme ovládať aj z bežiaceho systému (pretaktovanie, zmena hesla, preflashovanie atď., neviem jak je to s Plug'n'Play)
Keď wifi zakážeš tak ho linux ani nezdetekuje, najprv ho treba zapnúť. Určite by sa dala nájsť cesta jako si od biosu vypýtať zoznam vypnutých zariadení a za behu ich zapnúť, ale to nemám ani tuśenia jak.
Jednoducho ak si vypneš wifi v biose tak ho nenájde žiaden operačný systém!!!
PROSÍM OPRAVTE MA AK TAM MÁM CHYBY, ĎAKUJEM.
Preto ked si das do desktopu wifinu do PCI slotu, nebudes ju v BIOSE vypinat resp. zapinat ako wifi, ale bude to len jedno zo zariadeni v PCI, popri sietovke, grafike, zvukovke, prevodniku a neviem co tam este vsetko mas. Predpokladam ze si dal wifinu a ze ti nejde a myslis si, ze to moze byt tym ze by bola v BIOSE vypnuta, no ked tam nieje polozka wifi, tak ani nebude vypnuta. Toto je chyba na urovni ovladacov. Skus ju rozbehnut pod windowsom s originalnymi ovladacmi. Alebo sem skus aspon hodit vypis #lspci ak je to PCI wifina.
Ak je to USB wifina, tak sa to BIOSU uz vobec netyka, iba ze by si zakazal USB. Takze v tom pripade je to tiez na urovni ovladacov.
Hadal som v com mas vlastne problem, skus napisat presne v akej si situacii a co potrebujes.
ale spet k otazke: ak je to v biose zakazane, tak existuje prirucka k doske kde je to uvedene, zvyknu ju pribalovat alebo ju lovek najde na webe vyrobcu v sekcii download pre specificky produkt.
ale ajtak, ak je zariadenie v biose vypnute, tak mu bios obvykle odpojil napajanie a tym padom sa v OS neda ozivit (vynimkou su obvykle spominane notebooky s tlacitkami ovladanymi aj cez ACPI). ina vec je keby mal niekto nastroj od vyrobcu daneho biosu pre danu specificku dosku ktorym sa to da zapnut aj v nastartovanom OS. take nastroje existuju tiez i ked som ich zatial videl len pre ine OS, openbios vynechame to z nas k svojej spokojnosti pouziva skutocne malo ludi (mam priamo zariadenie od vyrobcu s openbiosom:-)
PS.: na abstraktnu otazku, abstraktna odpoved. na konkretnu otazku, konkretna odpoved.
zacinam mat pocit, ze chyba je v pci slote po tom co som sa tu docital,
dik za info
Nevypinal si vo windowse nejake nepotrrebne sluzby pre urychlenie systemu ? Dalsia moznost je, ze ta karta proste chce rychlejsi PCI slot. Skus sem hodit vypis #lspci z linuxu ako sa ta svina hlasi systemu, mozno sa ju podari prebrat k zivotu aspon pod linuxom, mozno cez ndiswrapper.