ubuntu from scratch

Sekcia: Aplikácie & Desktop 10.04.2008 | 19:45
ein kessel buntes   Návštevník
čafte, skúšal som niečo vygúgliť, ale nenašiel som nič, tak sa pýtam tu. existuje nejaká minimálna verzia ubuntu, kde by som si mohol ďalej doinštalovať len veci, ktoré potrebujem bez všetkých zbytočností? niečo ako arch, ale s ubuntu.
    • Re: ubuntu from scratch 10.04.2008 | 19:46
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      debian netinstall. na ubuntu zabudni
      • Re: ubuntu from scratch 10.04.2008 | 21:04
        Avatar Matej Krajčovič Ubuntu 8.10  Používateľ
        co tak greenie galadriel? ale neskusal som tak neviem ... ale debian netinstall je tiez dobry
        You are registered as user #457083 with the Linux Counter.<br/> Given enough eyeballs, all bugs are shallow.<br/>
    • Re: ubuntu from scratch 10.04.2008 | 20:46
      WlaSaTy   Návštevník
      teoreticky si to mozes spravit aj sam, na downloadoch su aj *.jigdo ktore umoznuju stiahnut len to co potrebujes. ale problem je v virtualnych balikoch typu "*buntu-desktop" ktore obsahuju strasne vela fyzickych balikov a na tychto virtualnych balikoch je postaveny cely *buntu. proste klasicka distribucia obsahujuca vsetko k praci i ked aj s nepotrebnymi balikmi.

      ak by si chcel z ubuntu odinstalovat prilis vela balikov, tak ti nespozna ktory typ ubuntu to je a nepusti ta na upgrade cez internet. ale to len ak by si chcel o niekolko mesiacov migrovat na novsiu verziu.
    • Re: ubuntu from scratch 10.04.2008 | 21:04
      Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
      Jedine co ti treba je 10MB live distro s fdiskom, kde ti pojde siet pre najbeznejsie sietovky a bude tam apt-get, pripadne aj apt-cache. Ak take najdes daj mi vediet. Ja som ho hladal ale nenasiel.
      • Re: ubuntu from scratch 10.04.2008 | 21:10
        Avatar Matej Krajčovič Ubuntu 8.10  Používateľ
        radsej by si mal stiahnut debian netinstall alebo greenie galadriel a usetri si cas aj znicene mozgove bunky.
        You are registered as user #457083 with the Linux Counter.<br/> Given enough eyeballs, all bugs are shallow.<br/>
        • Re: ubuntu from scratch 10.04.2008 | 21:27
          WlaSaTy   Návštevník
          otazkou je ci nie je pre neho tych 220Mb greenie vela, debian ma dve verzie minicd pre instalaciu po sieti. jedna je 180Mb a druha 40Mb. inak to je dovod preco hikomora hovorila o 10Mb, vie velmi dobre ze jadro, moduly a glibc sa do 10Mb nezmestia, o balickovaci nehovorim. takze nas zasa nesklamala.

          ps: videl uz niekto MiniCD(RW) s velkostou takou aby sa tam zmestilo to minigreenie?
          • Re: ubuntu from scratch 10.04.2008 | 21:59
            Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
            1. Nie hikikomora ale hikikomori, tiez ta nevolam WlaSaTa

            2. Jadro, moduly a Glibc sa v pohode do 10 MB zmestia. Ale setrit miestom bude treba takze busybox, mozno uclibc.

            3. Balickovaci system, to je trochu problem. ale nie neriesitelny, asi by bolo treba pouzit nejaku nezavyslu implementaciu apt ktora nieje tak velka

            4. minigreenie, neviem co s tym ta lama porobil ale pochybujem ze isiel az do takej hlbky ako vyhodenie 50kB terminfo, kedze tam ma vypalovaci softver, gimp, dokonca gcc!. Ist na to od lesa (vyhadzovanim zbytocnosti) je tiez jedna z moznosti, urcite jednoduchsia ako zacast z nicoho a dostat sa na tych 10MB
            • Re: ubuntu from scratch 10.04.2008 | 22:09
              WlaSaTy   Návštevník
              ak je to podla teba mozne, tak to urob a nemusis cakat kym ti to niekto najde a prinesie na striebornom podnose.

              PS.: jadro, moduly, glibc a balickovaci system do 10Mb? no, optimizmus je hybnou pakou pokroku.
              • Re: ubuntu from scratch 10.04.2008 | 23:07
                WlaSaTy   Návštevník
                len tak aby som neplacal do vetra:
                $ du -ks /boot/*`uname -r`* /lib/modules/`uname -r` /lib/libc-*.so|awk 'BEGIN{i=0;}{i=i+$1;}END{print i;}'
                131436
                $
                

                je pravda ze napriklad SliTaz pouziva vyssiu uroven kompresie, ale to znamena full rebuild from scratch. ak by som chcel navyse pokracovat pouzitim light verzie libc oproti glibc, tak budem musiet instalovat v do odlisnej destination a tak ci tak stiahnem glibc takze pouzitim ineho libc len vyplytvam miesto. to len na margo toho ---a.
                • Re: ubuntu from scratch 10.04.2008 | 23:36
                  Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
                  Ako, teraz neviem ci si robis srandu alebo ma len skusas. Vazne si este nepocul o minimalistickych live CD? Iste ze neskopirujem cely /lib/modules na live cd (napr. naco by mi boli drivre webkamery na mini instalacnom cd?) a budem sa cudovat preco to ma tak vela mega. Detto glibc.

                  >> ale to znamena full rebuild from scratch

                  samozrejme, ak chceme 10 MB
                  • Re: ubuntu from scratch 10.04.2008 | 23:54
                    WlaSaTy   Návštevník
                    srandu si nerobim, pozri sa do toho micro debian netinstall a skus odtial nieco vyhodit. inak, keby si nasiel mensie instalacne cd zalozene na balickovaciom systeme deb tak neziadas druhych aby ti to za teba nasli a nevymyslas ako sa vykrutit. jedine ze by si sa vyzival v zbytocnom obtazovani druhych ludi.

                    inak ak vykonas full rebuild from scratch, tak sa uz nebude jednat o ubuntu ale o distribuciu zalozenu na balickovom systeme deb.

                    PS.: tak vela mega, niektore jadra nemaju podporu komprimovanych modulov baj difolt co znaci neico ine ako par mega.
            • Re: ubuntu from scratch 10.04.2008 | 22:33
              Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
              ad 4 → no ty odbornik, esteze pouzivas odlahcenu linuxovu distribuciu MS Windows Vista Ultimate 64bit (BTW konecne nejaky pouzivatel windowsu priznava ze je to vlastne iba kopec nakradnutych a skupenych sucasti pozliepanych dohromady, mimo ineho aj z linuxu, cize vlastne si to zaradil spravne, aj ked o tom nevies)
              git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
              • Re: ubuntu from scratch 10.04.2008 | 23:15
                WlaSaTy   Návštevník
                Mohol by som sa opytat co ukradol MS z Linuxu? Nie ze by som tym chcel tvrdit ze MS neobsahuje v sebe kod pouzity v inych OS, ale jeho pravnici a vezba na SCO aj s ich prehranym sporom zrovna tuto moznost vylucuju. Ine OS poskytli napriklad BSD dalo TCP/IP Stack, OS/2 poskytlo Posix vrstvu, o dalsich by sa dalo diskutovat do nemoty, ale co z Linuxu?
            • Re: ubuntu from scratch 10.04.2008 | 23:59
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              ujo lama sa ozyva :)

              no minimalne *buntu systemy su taketo:

              1) nainstalovat na disk fluxbuntu a mas malicky plne funkcny system
              2) greenie galadriel - teda povodne xubuntu, z ktoreho som postupne vyhadzoval veci. ma gparted, openbox... (230MB)
              3) minixubuntu 7.10 - to som urobil tiez z xubuntu, s tym, ze to ma plne funkcne xfce. ma to dakych 265MB
    • Re: ubuntu from scratch 10.04.2008 | 23:11
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      ubuntu-server a pri instalacii nechas nainstalovat len zaklad bez ziadnych dalsich sluzieb (ako LAMP, samba atd.). To je jedine, co mi napadlo, malo to asi 320MB po instalacii (hm, a ked nad tym, tak rozmylsam, tak som tam mal aj sambu v tych 320MB, takze asi 300MB)..
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: ubuntu from scratch 11.04.2008 | 09:46
      voxar   Návštevník
      skus Crunchbang linux
      • Re: ubuntu from scratch 11.04.2008 | 12:13
        ein kessel buntes   Návštevník
        čafte, díky za ohlasy. zatiaľ asi vyskúšam ten server ubuntu. bolo by ideálne, keby mali aj oni ten netinstall ako debian, ale mám svoje dôvody, prečo chcem ubuntu a nie debian. (možno časom pominú a určite to skúsim s ním ;)) ešte raz díky za podnety, prípadne ak ešte prídete na niečo, kľudne sa zverte.
        • Re: ubuntu from scratch 11.04.2008 | 12:32
          ubukubu   Návštevník
          No ja som si myslel, ze mas na mysli nieco take ako vytvorit si svoj vlastny system zo zdrojovych kodov (tomu sa hovori "from scratch"). Ale vidim, ze ti ide skor o hotovu minimalisticku distribuciu. Ale aj tak by som odporucal vo volnom case skusit si linux from scratch (http://www.linuxfromscratch.org). Kadeco sa mozno naucit vytvorenim vlastnej distribucie trebars na dve diskety (ospravedlnujem sa, v case, ked som to skusal, tak sa este diskety pouzivali).
          • Re: ubuntu from scratch 11.04.2008 | 12:53
            ein kessel buntes   Návštevník
            ok, asi som to zle nazval. mal som na mysli minimalistickú veriu , na ktorú si propridávam z ich repozitárov len to čo potrebujem bez iných zbytočností.
            • Re: ubuntu from scratch 11.04.2008 | 13:27
              Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
              Myslis takto?

              1. nabootujes livecd
              2. rozdelis a naformatujes particie
              3. upravis sources.list
              4. napises: apt-get install mc firefox openbox gedit xmms && eject && reboot
              5. ides na kafe a ked prides mas tam vseto nainstalovane, vratane X ktore sa nainstalovali automaticky ako zavislost, ale uz nie blbosti ako gimp, totem a podobne.

              take by som chcel aj ja
              • Re: ubuntu from scratch 11.04.2008 | 15:22
                ein kessel buntes   Návštevník
                presne toto som mal na mysli.
                • Re: ubuntu from scratch 12.04.2008 | 03:19
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  no galadriel to na jednotku splna... s tym ze MC je uz pridany :)
                • Re: ubuntu from scratch 12.04.2008 | 11:11
                  Avatar srigi   Používateľ
                  Tak preco nie Debian? Alebo ine apt-based distro? V Ubuntu sa ti ako zavislost pripletie nejaky ten metabalik a si nahrany.
                  • Re: ubuntu from scratch 12.04.2008 | 13:27
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    no nahodou v ubuntu to tak zle nie je... ak vie co robi tak nema problem
                    • Re: ubuntu from scratch 12.04.2008 | 16:31
                      Avatar srigi   Používateľ
                      Jasnacka, nehanim Ubuntu (ako je dnes v mode). Ale ak kce clovek lahke distro, Ubuntu asi nie je tyo prave orechove.
                      • Re: ubuntu from scratch 12.04.2008 | 17:23
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                        ak lahke... no...

                        na rovnakej konfiguracii sa vzdy najde kopec distier ktore pojdu rychlejsia ako ubuntu pri rovnakych programoch...
    • Re: ubuntu from scratch 11.04.2008 | 12:29
      ein kessel buntes   Návštevník
      takže, predsa som len našiel: https://help.ubuntu.com/community/Installation/MinimalCD
      ma to zhruba 10MB. neviem, prečo to nedaju rovno medzi download.
      • Re: ubuntu from scratch 11.04.2008 | 23:24
        Avatar theghost archlinux  Používateľ
        Je to fakt co si chcel? na tej linke co si pastol jasne pisu ze sa jedna o instalaciu ktora si taha baliky z netu . Je fakt minimalisticka ? zaujma ma aky velky je asi system po instale. Napis jak skusis.
        • Re: ubuntu from scratch 12.04.2008 | 14:42
          skywaker   Návštevník
          ahojte. jednoznacne by som pouzil ARCH-Linux..

          1.. nema hlbkove zavisloti..
          2.. balicky sa daju instalovat pomocou meta balickov..
          teda ak chces Xorg staci pacman -Sy xorg
          3.. po instalacii zabera urcite menej nez ubuntu
          a ked uz chces deb tak skor debian...
          • Re: ubuntu from scratch 14.04.2008 | 18:15
            ein kessel buntes   Návštevník
            ten arch vyzera super, ale nič pre lamy. ja by som potreboval niečo také, ale s gui a nie editovať configy. zato sa mi zdalo buntu fajn, ale nedá sa vybrať čo chcem ani z toho malého inštalu. pri tomto sa nahodí celá verzia len najnovšia z repa.
            • Re: ubuntu from scratch 14.04.2008 | 20:04
              Avatar srigi   Používateľ
              Debian.