Vysoka skola
mam za chvilu maturitu (nie tento rok) a rozmyslam o vysokej skole. Chcel by som studovat v oblasti IT. Mam matiku rad - nemam s nou zatial problemy a programovanie mi tiez nie je cudzie. Logicke myslenie mam (aspon si to myslim :-D ).
Pozeral som si vysoke skoly na SR a najviac ma zaujala Technicka univerzita v Ba. Rad by som sa dozvedel o nej viac aj z pohladu studentov (ak tu nejaki su), pozeral som stranku. Stiahol som si aj ukazky testov z prijimaciek. Matika vyzera v poho. Pascal som mal asi pol roka a mam ako take zaklady v nom. Teraz studujem C++ - samouk (zakladnu syntax Cka mam v oku - aj tak podobne ako C++). Pozeral som ulohy a vyzeraju ako tak okolo Pascalu - chcem sa teda spytat do akej miery ten Pascal vyzaduju - ci ho mam nechat. Radsej by som studoval C++ nadalej. Ak su tu studenti z tejto skoly, tak by som rad vedel aj podrobnosti ohladom Pascalu a matiky z prijimaciek.
Inac chcel by som ist na Pocitacove systemy a siete. Rad by som pocul vas nazor (kedze tu vacsina v IT pracuje) o perspektive tohoto odboru.
Ak napisete nieco, budem vdacny. Ak viete o nejakej inej skole - ktora je podla vas dobra, pls napiste, budem vdacny.
Vopred dakujem.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
1, FIIT STU BA
2, FEI STU BA
3, MAT-FYZ
Bacha na STU BA je velmi velka sito. Nieje problem sa na tuto skolu dostat, ale udrzat sa na nej, na Matfyze je to sito mensie, ale zase sa tam tazsie dostanes. Takze tak, vyber je na tebe.
inac minuly rok tusim informatika na matfyze brala uz podla znamok (alebo vysledkov z matematickeho monitoru, neviem uz).
Ja ucim naFEI na priemyslenej informtaike
a nemyslim si, ze som v kodovani zly - 4. miesto ako solista na ZENITE 1988-1989, v dvojiciach 7. miesto na Programujem s Cofax-om v roku 1994. Skola mi neico dala a teraz mam ponuky na dost slaby plat(na pomery IT) 8000 EUR/mesiac. Musim ale zo skoly von, lebo sa zacinam podobat na ludi z FIIT ako Solcanyi,Safarik, Menhart alebo Steinmuller. Ucim totiz nieco medzi OS-kami a SOS-kami.
no a Solcanyi, Steinmuller, to su experti. tych dalsich dvoch nepoznam, ale viem si predstavit, kedze si ich zaradil do skupinky so solcom a steinim. skoda ze na fiitke su ludia s takymto pristupom, uplne to znechucuje cele studium. (teda aspon mne)
to, ze na aplikovanej asi polovica je druha vec...
neviem co chces so svojim zivotom spravit, tak ti tazko poradim takto. ak ta bavi kodercina, navrh informacnych systemov, java, c/c++/c#, zivot somraka atp, tak fiit stu - informatika je pre teba. samozrejme, ze si prejdes aj kopec chujovych predmetov, ktore ti budu na nic, ale to je vsade tak. fiit stu - sietarina, ako hovori nazov, ide tu viac o siete, ale tiez sa co-to nakodis. nemas ale predmety typu uml modelovanie, navrh inf systemov. skor mas take, ze HW ako funguje, multiplexory, architektura cpu atp. a samozrejme kopec predmetov o sietach - kodovanie, architektura sieti, komunikacne systemy atp. ak chces, pridaj si ma na jabberi, budem ti trpezlivo odpovedat :)
neboj, nejake urcite budu ;D
> Pascal
ked zvladas tie priklady co si si postahoval, tak sa toho nemusis bat, ved je to len trochu ina syntax
> Radsej by som studoval C++ nadalej.
studuj, studuj, na skolu sa nespoliehaj :)
> Inac chcel by som ist na Pocitacove systemy a siete.
chyba, velka-prevelika, nechod tam! (uz len kvoli tomu semestru elektrotechniky -- ale ak si dobry v elektrotechnike a tiez by si eventualne chcel aby si sa v skole ucil stavat poctace pomocou FPGA ako to avizuju v popise odboru, tak potom hej). takze ak ta to taha viac k elektrotechnike nez programovaniu, tak som nic nenapisal...
> o perspektive tohoto odboru.
zbytocna otazka, dolezite je aby si si nieco z tej skoly zobral a zaroven aby ta prilis neobtazovala :)
pokial sa rozhodnes nakoniec pre STU, tak sa dopredu priprav, ze mozno na teba nevyjde intrak v 3./4. semestri, ak sa nebudes velmi snazit o dobre znamky
1) ked si clovek dobre vyberie skolu, dostane teoreticke zaklady takych veci, ku ktorym by sa sam tazko dostal (nebudem rozoberat do detailov co tym myslim -- svoje predmety delim na nepotrebne blbosti lahke/tazke, predmety co maju nieco do seba ale su tazke, predmety zaujimave ktore nevyzaduju vela casu (az minimalny), predmety ktore by mi nechybali ergo s nimi ani nemam nejake problemy; dolezity je pomer tychto predmetov -- vzdy je lepsie a menej stresujuce mat skusku z niecoho co uz viem, nez sa dlho ucit naproste zbytocnosti)
2) robit skolu full-time znamena mat viac casu na cokolvek ine :) tu sa ale odkazujem na ten spravny vyber skoly
nuz podla seba sudim teba, to ze si si zjavne vybral skolu ktora ta nebavi neznamena ze tak cinia aj druhi (a ti ktori zmyslaju rovnako tak podobne je to len ich problem)
Takze uz som o nieco mudrejsi :-).
Z takeho naj vyberu mi zostava zatial STU a MATfyz.
STU - pre mna plusy su hlavne Ing. , bezi to okolo sieti
>
ide tu viac o siete, ale tiez sa co-to nakodis. nemas ale predmety typu uml modelovanie, navrh inf systemov. skor mas take, ze HW ako funguje, multiplexory, architektura cpu atp. a samozrejme kopec predmetov o sietach - kodovanie, architektura sieti, komunikacne systemy atp...
modelovanie si myslim, ze v buducnosti nebudem nejako extra potrebovat (ak sa mylim, tak ma opravte) a siet - net a tak pojde asi dopredu v buducnosti :-) (aj dnes)
>
Inac chcel by som ist na Pocitacove systemy a siete.
chyba, velka-prevelika, nechod tam! (uz len kvoli tomu semestru elektrotechniky -- ale ak si dobry v elektrotechnike a tiez by si eventualne chcel aby si sa v skole ucil stavat poctace pomocou FPGA ako to avizuju v popise odboru, tak potom hej). takze ak ta to taha viac k elektrotechnike nez programovaniu, tak som nic nenapisal...
Mno ja nwm. Je to jeden semester a ten nejako uz prezijem :-) Asi tam bude vela Fyziky :-)
Univerzita Komenskeho:
nepaci sa mi Mgr.
Na stranke som nikde nenasiel predmety na prijimacky. Co tam bude? Mat - Inf? Nepochopil som nejako odbory a cela stranka sa mi zda nejaka chaoticka, alebo je to tym, ze je vecer :-)
Nikde som nenasiel hodnotenie tychto univerzit v zahranici. (A,B?)
Ako to je s programovacim jazykom? Ake?
Dik
> STU - pre mna plusy su hlavne Ing. , bezi to okolo sieti
verim, ze siete by sa nasli aj na inych skolach :) inac sa nenechaj moc zblbnut nazvom odboru, napriklad na cisco (blee) sa mozu urcite hlasit vsetci (dokonca aj ak si platil cisco na strednej skole, tak mozes pokracovat kde si skoncil, ak si o to nestratil medzitym zaujem :))
mozno ti to bude viac vyhovovat, ale pozor na ocakavania, kazda skola ta sklame ak naozaj cakas, ze to tam "bezi okolo sieti". stiahni si take pdf a prestuduj si tie odporucane plany aj s popismi predmetov (a porovnaj v com sa lisia odbory)
> Mno ja nwm. Je to jeden semester a ten nejako uz prezijem :-) Asi tam bude vela Fyziky :-)
pravda je, ze to pravdepodobne nejak prezijes ak sa tak daleko dostanes... a fyzika ma samostatny semester, tej sa nevyhnes vobec!
> nepaci sa mi Mgr.
to mas fuk, papir dostanes aj tam :)
> Ako to je s programovacim jazykom? Ake?
hlavne take co sa naucis sam, tak to plati vsade a vo vsetkom, do hlavy ti to tlacit nikto nebude! ale velka vyhoda je vediet cecko, to sa potom proceduralne da prejst bez jedineho zavahania (pre neskusenych to uz nie je ziadna prechadzka ruzovou zahradou)
programovacie jazyky pokial ja viem, tak sietari maju vyber v podstate rovnaky ako info - C/C++/C# (to uz zavisi od toho co si vyberes, v podstate je kazdemu jedno v com kodis, ked to funguje dobre, napr taky paket analyzer neni problem spravit v ziadnom zo spomenutych jazykov, ani v jave, ide o to co chces), dalej zo 2 semestre robili vo VHDL, co ja nemam ani sajn co je. jeden semester sa isto stretnes aj s nejakym asemblerom. semester elektrotechniky ako uz vravel uid, ten tam je isto. ked sa ucis, nie je problem prejst nic, vsakze? predmety na prijimacky sme my mali mat-inf, prip mat-fyz. mohol si si vybrat
A kezdy si hlada taku vysku,aby ho zamestnanie potom bavilo a aby mal aj aky taky plat - co nie je zanedbavajuce.
Vyber predmetov? To prvy krat pocujem.to si mozem vybrat?ako to je s F a inf?Co odporucate?sa mi to zda cudne - ako to potom hodnotia?Na INF bude asi aj PASCAL :-(
1. titul Ing. vs. Mgr. Ak nechces byt vo svojej oblasti frajer, tak nad tym uvazuj. Ak chces byt frajer, je ti uplne jedno, ci Ing. alebo Mgr.- za teba bude rozpravat nieco ine ako titul
2. Ak chces hlavne programovat, tak si myslim, ze cas straveny za internetom a prax ti da viac
3. Ak chces ale pochopit podstatu vacsiny problemov, tak treba ist na vysoku skolu. Ak ti lezi matika a fyzika v zaludku, je zbytocne tam chodit
___
Vysoka skola ta nenauci programovat a nikdy si ani take ciele nedava (zial, vela ludi toto este nechape). Vysoka skola technicka je najma o technologiach, fyzike a matike. O vedeckych postupoch. O labakoch, o meraniach, o postupoch a o vysledkoch. O novych metodach, novych technologiach...
jv vidno, ze nevies o com to je na fiit stu napriklad. tam labaky/merania/analyzu nejakych krepych vysledkov som mal jeden semester celkovo. a to bol jeden semester fyziky. samozrejme, je tam kopec nanic predmetov. ale na druhej strane je pozitivne, ze sa snazia tlacit prakticke veci hned od zaciatku. nie ako to bolo kedysi, ze prve tri roky iba matika/fyzika a az posledne dva roky si sa dostal k dacomu pouzitelnemu
S druhou castou absolutne nie. Krepe vysledky? Jeden semester fyziky je podla teba dost na Slovensku TECHNICKU Univerzitu? Prepac, ale ked chces programovat a spravovat siete, alebo take veci, tak na to je tu kopec roznych skoleni od Microsoftu, Novellu a Cisca. Vidis, aj zo strednej skoly tam mozes ist. Vysoka skola je trosku o niecom inom. Vysoka skola je prave o tej matike a fyzike. Ak ju nevyuzijes, radsej chod do inych kurzov, ktore sa robia aj pre stredoskolakov. Ani zdaleka nemozem s tebou suhlasit.
___
Vacsina ludi sa pyta: naco to studujem, ked to nevyuzijem? Moja odpoved: ved naco? Potom sa necudujem, ze vysoke skoly od nas pustaju vselijakych absolventov. Pozri sa, co robia ludia na vysokych skolach v zahranici. Je to veda a vyskum. A ten bez matiky a fyziky na technike nespravis. Na jednej strane nadavame na nasu vedu/ vyskum, na druhej sa, ako vidim, snazime od nej bocit.
Viete mi povedat a porovnat uroven tychto skol a ich vseobecne hodnotennie na "trhu" (porovnanie s STU a Komenskeho)?
Dostať sa sem nie je problém, nerobia sa klasické prijímačky, ale test študijných predpokladov. Tam stačí mať logické myslenie a všeobecný prehľad (hlavne môžu zaskočiť otázky z českej gramatiky, ale test je spoločný pre väčšinu fakúlt MU). Myslím, že od tohto roka je možné robiť TSP aj v niektorých mestách na Slovensku.
Pri odbore Počítačové siete a komunikácie si môžeš zvoliť viac teoretické, alebo praktické zamerianie, ale aj pri tom praktickom ťa môže zaskočiť nepomer medzi teoretickými (ktorých je, aspoň v prvých semestroch, viac) a praktickými predmetmi. S elektrotechnikou a fyzikou sa tu človek nestretne prakticky vôbec (jedine na prírodovedeckej fakulte), v tomto ohľade je lepšou voľbou VUT v Brne.
Čo sa týka programovania, to stojí na predmetoch typu Návrh algoritmov, čiže zas viac teoreticky orientované. Z prakticky orientovaných si môžeš vybrať jedine C++/Java.
Viac študentov volí cestu aplikovanej informatiky bez špecializácie. Povinných a povinne voliteľných predmetov je tam zhruba polovica z celkového počtu, a tak si študent môže vyberať predmety, ktoré ho ozaj zaujímajú a to zo všetkých fakúlt MU (s výnimkou lekárskej).
Ďalšou zaujímavou vecou na fakulte sú laboratóriá, kde môžu študenti pracovať na rôznych výskumných projektoch a dostanú sa tak k novým a experimentálnym technológiám. Dá sa tam získať dosť materiálu na diplomovky. Dostať sa tam však už vyžaduje určité znalosti, ale nie je výnimkou, vidieť behať po labáku aj študentov druhého ročníka Bc. štúdia.
Z pohľadu študenta je tiež veľkou výhodou informačný systém MUNI, v ktorom sa robia všetky administratívne výkony od podania prihlášky, cez registráciu a zápis predmetov, až po podávanie žiadostí o štipendiá. Človek nemusí stráviť kopu času na študíjnom, ako je to zvykom na niektorých iných školách.
MU má dobré meno a to nie len čo sa týka informatiky, absolventi nemajú problémy uplatnit sa na trhu práce (podľa prieskumu je priemerný plat absolventa FI okolo 35 000 Kč).
a ak ti zalezi na mojom (a mozno aj svojom) zdravi, radsej toto na mna neskusaj (ak to bolo umyselne)
Nerobi mi problem, ze nesuhlasis... Sam som zazil na skole velkych koderov. Zial, pri kodovani to aj skoncilo. Take veci ako napr. Fourierove rady alebo vlnove transformacie uz neboli pre nich. A pritom napriklad toto su zaklady kompresie a pod. To iste plati aj o pravdepodobnosti a statistike. Zda sa to byt zbytocna hovadina. Opak je pravdou.
___
PS: tu nechcem povedat, ze by mali vychadzat zo skoly absolutne neprakticki ludia. Programovanie do nej, samozrejme, patri. Ale vysoka skola ma byt o trosku vyssej urovni, nemyslis?
mozno si niektore veci nemyslel tak ako vyzneli (a tym by sa moj elaborat mohol skratit), ale napisal si to a ja to tak beriem a nemam zaujem o tomto (aj tak bezvysledne) diskutovat
Napriklad z mojho pohladu zo stavebnej. Uz teraz viem ze sa chcem v praxi venovat realizacii stavieb, takze mi vlastne stacia predmety typu technologia stavieb, popripade co to z konstrukcii a zo stavebnych materialov. Ale tiez som si musel prejst ako vsetci u nas na skole cez vsemozne statiky, mechaniky, ocel, beton, aj ked statiku priamo na stavbe pocitat urcite nebudem, naco ved od toho su statici. A tktiez som si presiel cez konstrukcie 1 - 5, atelier, tepelnu techniku, stavebnu akustiku a osvetlenie aj ked nebudem priamo na stavbe navrhovat projekty, ale budem sa drzat uz navrhnutej koncepcie.
Cize treba mat prehlad ze nieco ine okrem mojej oblasti existuje a priblizne matne vediet o com to je ale urcite sa neda ovladat vsetko. (poznam takeho cloveka co sa prezentuje ze vsetko vie, ale vzdy ked pride na lamanie chleba tak sa zisti ze je riadne mimo). Urcite v systeme nasich VS by som toho vela zmenil (napriklad ovela ovela viac praktickych predmetov, riesenie realnych problemov, celkovo lepsie zasvetenie do danej problematiky z hladiska praktickeho vyuzitia), ale napriklad priblizne 50% ludi co vychodi SVF STU BA su odbornici vo svojich oblastiach (zvysok su ludia co boli flakaci pocas studia, takze si toho moc neodnesu). Ale urcite sa nemozu porovnavat s ludmi, ktori v obore robia 10,20 rokov. Cize z toho vyplyva, ze najlepsia skola je prax.
Takze, ak mas velku motivaciu robit v IT, potom si vyber nieco, co sa netvari, ze po skole z teba bude druhy Linus, vyber si skolu a odbor, kde sa sice podozvedas nove veci, ale necha ti priestor ist do praxe, ktora ti da omnoho viac (povedzme si to otvorene, nikto nerobi nieco len tak, z nudy, vzdy tu musi byt nejaky faktor, ktory ta k tomu nuti, otazka je, k comu ta nuti).
1) skola ti moze dat aj viac informacii, nez matiku
2) v praci sa naucis co tam potrebujes -- to sa ale a) da naucit aj inym sposobom b) je to silne orientovane len na to co tam konkretne pouzivaju
3) v skole sa mozes spoznat s nejakym schopnymi ludmi :) pri tomto som si spomenul na nejaku esej Paula Grahama
Titul si celkom nevsimaj, ak si v niecom dobry, tak zamestnavatel aj ten titul nejako "ozelie". Ak ta zaujima hlavne titul, tak VS bude len strata casu. Vyber si co ta bavi a hlavne pokracuj v tom co robis. Vysoka skola ma ale aj par nastrah. Je to samostatnejsie ucenie, mozes si vybrat predmet (so povinne volitelne, dobrovolne volitelne atd...). Je to o tvojej samostanosti a zodpovednosti. V prvych semestroch mas studentov, ktori nemaju celkom zaujem VS a budu ta tahat na rozne akcie a pod, pricom preve dva rocniky su navacsie sito. Preto treba vediet aj odolavat. Niektori mali trochu problem s jazykom v druhom rocniku (bolo potrebne to prejst, takze nezabudni aj na to)
Ja som chodil na Zilinsku Univerzitu. Podla mojho subjektivneho nazoru je o nieco lahsia ako STU.
1. Ti, co sa triasli na studium vysokej skoly to zabalili uz v prvom semestri.
2. Prve 4 semestre to bolo o matike a fyzike.
Pozor matika a fyzika na vysokej skole je uplne ina ako na strednej skole.
3. Po 1. rocniku nas bolo menej ako druhakov.
4. Ako student jedneho zo silnoprudovych odborov som mal 2 semestre programovania v C, programovanie mikroprocesorov 8bit. a DSP atd.
5. Studium na vysokej skole je predovsetkym o pevnych nervoch a vytrvalosti.
Mimochodom, kolega co skoncil s cervenym diplomom programovat vobec nevedel.
neuviedol si, ze si studoval na elektrotechnickej fakulte. Ja som studoval na Fakulte riadenia a informatiky...
Je to vynikajuca fakulta, mam kolegov z FEI BA a nemaju ani sajnu o mnohych veciach napr. databazy.
Cerveny diplom mi usiel o chlp, v skole som byval aj viac ako 8 hodin denne
No ja som chodil na Feiku v BA, a veru matika bola s obcasnymi vynimkami len opakovanie stredoskolskeho uciva. Zavisi aj od strednej skoly. Gymnazisti so zameranim na matiku sa budu v prvom rocniku celkom nudit.
A suhlasim s jednym nazorok, ktory som tu videl - treba si najst popri tom nejaku tu robotku v oblasti, ktorej sa chces venovat. Sice ja dojdem do labaku na Cisco kde ma caka papierik so schemou a ja to nastavim a ide to a je to pekne, ale ine je dojst do firmy a troubleshootovat siet do druhej do rana a zistit ze trebalo zapnut Hub :D
A este jedna vec - skola ta programovat nenauci (to ze urobim zadanie neznamena ze viem programovat), to sa naucis jedine sam. Minimalne ti vsak da vela moznosti a pristup k mnohym materialom (Sun learningconnection a pod...)
Mozno sa vam nepaci to, ze sa tuvyucuju "nepotrebne" predmety - su potrebne.
Skola ta nic nenauci? Vsetko sa musis naucit sam? BLBOST! Je jasne, ze vedomosti ti nikto do hlavy nenaleje, ale odbornik v danej oblasti ta mozi velmi dobre usmernit. Ako samouk sa casto zastavis na nejakej uplnej prkotine a nevies ako dalej. Ak sa niekomu zda, ze ste presli aj napriek tomum, ze ste sa nic nenaucili, tak je to vo vas a nie vo vyucujucom!
Podla toho, co si tu uviedol, ti mozem len odporucit FIITku (niezeby som nieco mal proti mat-fyzu), ale upozornujem, ze to nebude prechadzka ruzovou zahradou.
BTW som na FEIke
casto dokonca mame uz dlhu dobu vyhliadnute svetovo uznavane publikacie na rozne pribuzne temy s tym co pises a na VS ti o nich ani nepovedia :)
mozno to tak vyznelo, ale verim ze kazdy inteligentnejsi pochopil co som tym chcel povedat
> a casto dokonca mame uz dlhu dobu vyhliadnute svetovo uznavane publikacie
no, publikacia je dobra vec, ale co ked ta napadne specificka otazka, ktora zrovna v knihe nie je? a "znakom spravneho studia" je prave to ze ta napada mnozstvo otazok, ktore suvisia s textom ale nemas ich tam explicitne popisane.. to je vyhoda ucitela
> a na VS ti o nich ani nepovedia
nuz tak to je uz vec konkretneho pedagoga
>mozno to tak vyznelo, ale verim ze kazdy inteligentnejsi pochopil co som tym chcel povedat
a preco si nenapisal co si tym chcel povedat?
>> a na VS ti o nich ani nepovedia
>nuz tak to je uz vec konkretneho pedagoga
alebo odboru v ktorom si. je dost mozne, ze jedna co ma akurat napada, tak o tej mozno povedia doktorandom na jednom specifickom odbore a pritom by mohla dat nieco kazdemu z inzinierskych zamerani
nehraj sa ze si nepochopil
moze byt, ale teraz neviem ci si tymto reagoval aj na tu moju povodnu spravu, lebo tam mi slo o nieco ine
satisfied?
a pre istotu doplnim, v ziadnom pripade sa nesnazim niekho presviedcat ze samostudium prakticky je nepodstatne. vzdy to tak bole je a bude ze vacsina je samostudium. ale tak ako si to zredukoval ty nesuhlasim
ved to mi je uplne jasne. zrejme sa nechapeme
<noflame>
ROFL
yogi ak si to ty nesranduj :D
to akoze mas daco proti nasej skole?
sak ta ma uroven a aj dobre meno :)
a btw. programatori z TUKE-FEI lamu rekordy :))
aj karate kid zacinal zametanim
Ale tym ta nechcem odradit len som sa na tom vyroku dobre pobavil :)
Ja som mal rad maiku na strednej a mam moj pohlad na nu sa nezmenil ani na viske. A nezacni mi tu teraz potit rozpravky, ze nepoznam matiku ala TUKE, lebo vasich FEIkarov sem-tam doucujem (aj ked to niesu priam borci)
No ako ja som tiež riešil tento problem a nakoniec som sa rozhodol pre tuto školu. Tiež som si myslel, že namám problem s matikou a viem ako tak programovať. No tu som sa prebral a zistil že v podstate neviem skoro niž, ale nie je sa čoho bať lebo isto ta donutia sa to naučiť ;)
Poznám chalanov krotý su na slovenských školách a ked porovnávame čo robia oni a čo mi tak školy na slovensku s toho vychádzajú velmi zle. Ale tak 8000EUR je 8000EUR neviem ake ponuky dostavaju absolventi našej školy.
No a prierez tým čo ťa čaká : v prvaku nejake tie "lahšie" projekty v C a potom riadne projekty v C a C++ v druhaku nejaka ta umela inteligencia, napíasť v tíme prekladač jazyka a nejaku tu sieťovu graficku aplikáciu v C++ a tak... No a tri semestre krásnej matematiky z ktorej sa nam ešte aj teraz krúti hlava a to nie len nám.
Ale nechcem ťa odradiť.. Ak si veríš a chceš niečo dokázať dak poď na FIT VUTBR a ukáž sa.
prvy semester je vacina o matike, dalej je to uz vyrovnanejsie a potom jasne ze prevazuje informatika (teda pokial ju na mff studujes:).
ak by si sa nenechal odradit narocnostou matiky (velmi casto by si pouzival frazu na co mi je taka matika, ked studujem informatiku [ale uistil by som ta ze zmysel to ma velky]), mas chut studovat vela sam a dokazes makat aj casto cez zatate zuby, tak nevahaj.
btw ak by som ti mal ja povedat dake tie mena, tak asi cuni/muni
ucit sa doma? to vam radi nejaky sadista?
k tomu infu, mozno keby si viac chodil na irc, tak vies o strastiach co tam zaziva ;)
viem, len mi povedz ake :)
inak ako bolo spomenute dole, ak chces dake suvislejsie info, tak dojdi na irc
a ked ma dakto hlavu,urcite je podla mna lepsie studovat lahsiu skolu a zameriavat sa vlastnymi silami,ci dakym inym sposobom na jednu cinost,ako obmedzovat svoju kapacitu na roznych debilov,co si dokazuju,ze hrat na ich piesocku sa dokazu najlepsie... ;)
Dobry den, bol som prijaty na Fiit Stu bc. Informatiku a chcel by som vediet ze ake znalosti potrebujem aby som nevypadol?
Matikou velke problemy som este nemala, ale u nas na strednej nijak vela z toho nas nenaucili.
Na hodinach informatiky sme mali Lazarus(nieco ako Pascal) ale ani tam sme to neprehnali, a z teorie informatiky(ako funguju pocitace, siete a taketo) sme ani tolko nemali asi len tolko ze pocitace maju obrazovku a klavesnicu a hotovo.
A na fyziku som velmi sa neucil, v 1. A 2. Rocniku som este tahaky urobil sam, ale v 3. Rocniku uz som nemal ani z coho napisat tahak a ani naladu na to - takze 3.rocnik uplne 0 z fyziky.
Ale na Fiit je len jeden semester fyziky a na informatiku hovoria(sam skola) ze nemusis mat zaklady, ze mozes tam ist tak ze z informatiky nevies nic, ale ja predsa viem ze tak asi nebude a preto by som chcel vediet ze by som mal doucit do septembra aby ma nevyhodili hned v prvom rocniku.
Minimálne budeš potrebovať dve znalosti:
Ako sa tá rachotina zapína.
Kam napísať google.
A či ťa vyhodia v prvom ročníku nezávisí od toho či si niečo vedel(a) pred prijatím na školu, ale od toho či to učivo zvládneš.
Ja som na FIIT prisiel z priemyslovky, kde sme nemali poriadnu fyziku. Je jedno z akej strednej prides, proste musis makat a prejdes. Prvy semester bude C-cko, kto ked si predtym nevidel tak ti bude robit problemy, ale ked sa budes snazit prejdes v pohode. Proste necakaj, ze sa tam s tebou bude "maznat", dostanes ulohy, zadania a mas to spravit hoci oni ti to poriadne nevysvetlia... Snaz sa dobre googlit, hlavne v anglictine :)
Vyučujúci nemôže požadovať vedomosti z toho čo neučil, takže buď to človeka baví, alebo nie.
Podľa tvojich slov dejepisár nemôže požadovať znalosti gramatiky. To dá rozum, otázkou je kam.
neviem ako to funguje na technických školoách a IT ale na humanitárnej vysokej škole je podľa mňa bežné za prednášajúci a cvičiaci dajú študentovi základ a nasmerujú ho a je len na študentovi aby si celý záber doštudoval, naučil sa.
v prípade nejasností mávajú vyučujúci konzultačné hodiny
lebo podľa mňa z akéhokoľvek odboru nie je možné odprednášať úplne všetko ale študent by to na obsolvovanie mal vedieť všetko ;-)
Toto funguje na všetkých školách rovnako. Výnimkou je len prvý stupeň základnej školy.
Vyučujúci predpokladá určité základy u študenta, a rovnako predpokladá aj určitú samostatnosť pri štúdiu a ochotu učiť sa. Ak to študent nespĺňa, tak ...
Diky za info, budem sa snazit aby som nevypadol. A mozno ze ked budem mat cas tak sa do toho Ccka pozriem.