Particie

Sekcia: Aplikácie & Desktop 21.04.2008 | 14:43
Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
Ahojte, chystam sa nainstalovat Kubuntu 8.04 a rozmyslam ako si rozdelim disk,prosim navrhnite mi niekto skuseny na kolko a ake velke particie si ho mam rozdelit. Urcite si chcem dat jednu particiu na /home, jednu na /root (tu neviem kolko MB staci) a jednu na SWAP a neviem este ako si rozdelit ostatne adresare. Mam 10 GB disk. Dik
    • Re: Particie 21.04.2008 | 15:02
      open source   Návštevník
      na primarnu particiu si daj:
      / (root) - 10 GB

      na logicke particie si daj:
      swap - podla ramky - ak das 2GB tak nic nepokazis
      /home - zvysok disku

      pripadne si este vytvor 1 primarnu particiu na testovanie (10 GB)
      • Re: Particie 21.04.2008 | 15:03
        open source   Návštevník
        sorry, nevsimol som si ze mas len 10 G B disk
        • Re: Particie 21.04.2008 | 15:04
          open source   Návštevník
          v tom pripade:
          / - 5GB
          swap = veklost RAM
          /home - zvysok disku
          • Re: Particie 21.04.2008 | 15:08
            Avatar srigi   Používateľ
            Mno 2GB swap je IMO silna zbytocnost. Aj pri 512MB RAM staci max. cca 500-600MB swap.
    • Re: Particie 21.04.2008 | 15:30
      Avatar Peter Ubuntu 14.04  Používateľ
      na swap ti staci 1,5 nasobok ramky
      kazdu xvilu dobry napad :-)
    • Re: Particie 21.04.2008 | 15:53
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      riesil by som to tak, ze by som dal 1,5 nasobok ram (ako uz spominal kolega) ako swap, a urobil by som jediny linuxovy ext3 disk. tych 10GB myslim ze nie je nutne delit

      ideal - kupit lepsi disk
      • Re: Particie 21.04.2008 | 15:59
        Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
        No s tymto akosi suhlasim...
        1GB Swap a ostatne pre ext3, či reiserfs.

        Zvyčajne to riešim podobne, aj ked problem že ti niečo rupne, a ptoom nemaš možnosť na zachranu /home, kde budess mat ulozene niektore svoje data, je riziko..ale nastastie som to nikdy nemusel riešiť....

        Close the Windows Open The Source
        • Re: Particie 21.04.2008 | 16:14
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          najlepsie zohnat dobry USB kluc a tam si urobit zalohy... vsak vela ich asi nebude :)

          inak tiez ta napadlo urobit /home/meno/zaloha ako samostatny disk?

          este ma tak napadlo... som zvedavy co je to za HW pocitaca... kedze 10GB disk je jednak malicky, a jednak pomaly... alebo nie?
          • Re: Particie 22.04.2008 | 12:33
            Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
            neni to 10 GB disk ale 10 GB mam vyhradene pre linux, na zvysnych 50 mam win.. inak doteraz som pouzival swap 500 MB pri 1250 MB ram takze to si ponecham, home si urcite dam extra a ten root by som este nejako podelil, minimalne var by som dal mimo co vy na to?
            • Re: Particie 22.04.2008 | 13:21
              Avatar srigi   Používateľ
              Delit root je zbytocne, nejdes predsa stavat mailovy server. Daj sj na roota aspon 5-6GB, s tym vystacis pri Ubuntu miekolko tyzdnov, mesiacov, kym to zaplnis. A ked to zaplnis, mozes este zmazat cache balickvaca.
              • Re: Particie 23.04.2008 | 21:59
                WlaSaTy   Návštevník
                uz si skusal urobit upgrade ubuntu z internetu na disku co ma 5 az 6 Gb? ja ano ale islo to s odrenymi usami. asi si tie particie spojim.
        • Re: Particie 23.04.2008 | 21:34
          matt   Návštevník
          nech rupne, slax live napravi :)
    • Re: Particie 22.04.2008 | 12:50
      Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
      Nasiel som nieco zaujimave tu asi to riesi moj problem
      • Re: Particie 22.04.2008 | 15:50
        Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
        len stale neviem kolko si mozem dovolit vyhradit miesta pre jednotlive adresare, ale vraj /root vela miesta nezabera ani v buducnosti
        • Re: Particie 22.04.2008 | 17:37
          Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
          Stale to tu tak divoko riešite...

          Ak chceš používať polnohodnotne Linux, tak potom na Linux použí čo najviac miesta na disku...ale kedže budeš i tak využívať windows, stačí ti na odskúšanie a pár programov menej...

          1Gb ram na Swap
          3Gb /home pre dáta ktoré v nom uschováš, //stiahnute z netu a pod.
          ostatné pre /

          samozrejme nerátam s tým že chceš prenášať stiahnuté súbory z Linuxu do Windowsu,...v tom prípade by si potreboval ešte pár Gb alebo inú veľkosť tebou uznanú pre komunikačný FAT, ktorý stále akosi používam za lepšiu voľbu...ale stale len môj názor...
          Close the Windows Open The Source
          • Re: Particie 23.04.2008 | 00:22
            Lotar   Návštevník
            Ja mam harddisk rozdeleny na 4particie. Pre Linux je vyhradeny 11GB, 1GB na swap, home a vsetky ostatne nemam oddelene. Pre Windows 15GB a este jedna particia je naformatovana na NTFS co sluzi na ukladanie vacsich suborov a na zalohovanie z obydvoch systemov. Mne to takto vyhovuje ked chcem nieco preniest z linuxu na win tak nemusim to dat na usb.
          • Re: Particie 23.04.2008 | 09:44
            Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
            prenos suborov z lin do win som vyriesil jednoducho tak, ze som si v linuxe nainstaloval baliky pre podporu NTFS filesystemu takze staci mi uz len namountovat win disky a normalne mozem s nimi pracovat,takze ziadnu FAT particiu netreba :)
            • Re: Particie 23.04.2008 | 10:08
              open source   Návštevník
              suhlasim. podpora ntfs uz v linuxe je na dostatocnej urovni takze pri takom malom disku je zbytocne este vytvaranie dodatocnej fat particie.