Particie
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Na rozdiel od KDE, ktoré opúšťa x11 a prechádza na ešte nie úplne doladený wayland, xfce necháva podporu wayland len neoficiálne.
Zdroj: xfce.org
Fedora 40 definitívne opúšťa X a prechádza na wayland spolu s prechodom na Qt 6 a KDE Frameworks 6
Zdroj: Fedoraproject.org
V Auguste 2023 bola v open-source Greenie knižnici vydaná kniha s poradovým číslom 300. S pomocou voľne šíriteľných programov tak vznikli knihy v slovenčine, češtine a ďalších 8 jazykoch vrátane esperanta. Knihy sú v najrôznejších formátoch a dajú sa prečítať na PC či na čítačke jedným kliknutím. Okrem beletrie, poézie či odborných kníh pod knižnicu patrí aj hudobná kolekcia či hry.
Zdroj: Greenie knižnica
na základe uznesenia Európskeho parlamentu o stratégii v oblasti normalizácie pre jednotný trh je prijatá norma na zjednotenie nabíjacích zariadení do 100W v celej EU.
Zdroj: dsl.sk / EU
Nový návrh štandardu Web Environment Integrity API od zamestnancov spoločnosti Google má údajne zaručiť "dôveryhodnosť prostredia klienta". Ide o spôsob, ktorý môže webová stránka skontrolovať, či beží v nemodifikovanom prostredí (napríklad bez blokovania reklám).
Zdroj: github.com
Linus Torvalds sprístupnil prvú verziu linuxového jadra v septembri 1991. No chvíľu trvalo, kým vznikli distribúcie.
V 1992 vyšli binárky MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, tie však neprežili.
Najstaršími sú Slackware a Debian.
Intel končí s vývojom minipočítačov NUC. Našťastie to nie je úplne stratené, vyzerá to tak, že vývoj a výrobu týchto minipc prevezme firma ASUS.
Zdroj: Root.cz
Pred pár dňami boli vydané nové verzie tejto rozšírenej linuxovej distribúcie s Cinnamon, Mate a Xfce. Prinášajú niekoľko vylepšení, čo sa týka vzhľadu aj funkčnosti.
Zdroj: https://linuxmint.com/
Za prvé dva týždne sa objavili nové verzie, hlavne distier postavených na Debian 12 Bookworm, ale i nové verzie nezávislých distribúcií.
Zdroj: web
Bola vydaná verzia 3.6 LTS modelovacieho nástroja Blender. Medzi novinkami nájdeme napríklad podporu ray tracingu na Intel Arc, simulačné nody a mnoho optimalizácií.
Zdroj: blender.org
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
/ (root) - 10 GB
na logicke particie si daj:
swap - podla ramky - ak das 2GB tak nic nepokazis
/home - zvysok disku
pripadne si este vytvor 1 primarnu particiu na testovanie (10 GB)
/ - 5GB
swap = veklost RAM
/home - zvysok disku
ideal - kupit lepsi disk
1GB Swap a ostatne pre ext3, či reiserfs.
Zvyčajne to riešim podobne, aj ked problem že ti niečo rupne, a ptoom nemaš možnosť na zachranu /home, kde budess mat ulozene niektore svoje data, je riziko..ale nastastie som to nikdy nemusel riešiť....
inak tiez ta napadlo urobit /home/meno/zaloha ako samostatny disk?
este ma tak napadlo... som zvedavy co je to za HW pocitaca... kedze 10GB disk je jednak malicky, a jednak pomaly... alebo nie?
Ak chceš používať polnohodnotne Linux, tak potom na Linux použí čo najviac miesta na disku...ale kedže budeš i tak využívať windows, stačí ti na odskúšanie a pár programov menej...
1Gb ram na Swap
3Gb /home pre dáta ktoré v nom uschováš, //stiahnute z netu a pod.
ostatné pre /
samozrejme nerátam s tým že chceš prenášať stiahnuté súbory z Linuxu do Windowsu,...v tom prípade by si potreboval ešte pár Gb alebo inú veľkosť tebou uznanú pre komunikačný FAT, ktorý stále akosi používam za lepšiu voľbu...ale stale len môj názor...