Mandriva 2008.1 - Apt

Sekcia: Aplikácie & Desktop 04.05.2008 | 19:29
karschm   Návštevník
Dobry den, chtel bych se zeptat, zda je i v Mandrive mozne pouzivat "apt". Pripadne kde najdu nejake repozitare a jak je tam natahnu? Dekuji predem za radu.
    • Re: Mandriva 2008.1 - Apt 04.05.2008 | 19:32
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Nieje.
      Mandriva pouziva vlastne repozitare a balicky typu .RPM ( narozdiel od apt, ktore pouziva balicky .DEB )
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: Mandriva 2008.1 - Apt 04.05.2008 | 19:52
        karschm   Návštevník
        Tak to s tebou nesouhlasim. V SuSe anebo v PCLinuxOS apt jde. A tyto distribuce rovnez pouzivaji .RPM
      • Re: Mandriva 2008.1 - Apt 04.05.2008 | 19:52
        karschm   Návštevník
        Tak to s tebou nesouhlasim. V SuSe anebo v PCLinuxOS apt jde. A tyto distribuce rovnez pouzivaji .RPM
        • Re: Mandriva 2008.1 - Apt 04.05.2008 | 20:00
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          A repozitare obsahuju .rpm alebo .deb baliky? :-O
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: Mandriva 2008.1 - Apt 04.05.2008 | 20:04
            karschm   Návštevník
            Obsahuji rpm baliky
            • Re: Mandriva 2008.1 - Apt 04.05.2008 | 20:05
              Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
              Ok, sorry berem spät to co som povedal.
              There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
            • Re: Mandriva 2008.1 - Apt 04.05.2008 | 20:06
              karschm   Návštevník
              V Mandrive jsem uz "apt" dokonce nainstalil a v konzoli funguje...jenom nemam zadne repozitare. Tot je ten problem.
        • Re: Mandriva 2008.1 - Apt 04.05.2008 | 20:09
          --   Návštevník
          suhlasim. este dopdam ze spravca balickov (apt, urpmi, yum...) a format balickov (.deb, .rpm, .tgz...) nie je to iste. rovnaky spravca balickov moze v roznych distrach podporovat iny format
          • Re: Mandriva 2008.1 - Apt 05.05.2008 | 00:01
            Avatar mufty Mandriva  Používateľ
            Ak hladas repozitare pre mandrivu skus tu:
            easyurpmi

            osobne odporucam zmenit zdrojovy server z defaultneho na nejaky iny a pridat aj plf free a nonfree zdroje.
            ale netusim ako to chces pridat do apt, s tym nemam skusenosti.
            mne urpmi v mandrive vyhovuje, pripadne v grafike drakrpm....
            • Re: Mandriva 2008.1 - Apt 05.05.2008 | 10:56
              karschm   Návštevník
              Diky za odkaz na urpmi. media jsem jiz pridal. Muzes mi prosim rici, jak zmenim ten zdrojovy server?
              • Re: Mandriva 2008.1 - Apt 05.05.2008 | 19:40
                Avatar mufty Mandriva  Používateľ
                Zmena zdrojoveho servera:
                1. na esayurpmi vyber
                Switch to manual mirror selection /pripadne ak si veberies cesky jazyk stranky tak:
                Přepnout na manuální výběr mirrorů (zrcadel)
                2. vyber verziu mandrivy, architekturu - pokracovat dalej
                3. na polozke Mirror (zrcadlo) vyber ftp podla chuti :) Osobne sa mi osvedcil ftp.free.fr - slovenske a ceske servery neviem preco mi casto vypisovali chybu.

                No este pred tym vsetkym pozri cez drakrpm-edit-media ktore zdroje tam mas pridane ak si uz predtym pridal tie co su defaultne nastavene tak ich radsej na zaciatku procedury odstran.
                Potom ked pridas tieto zdroje tak mozes cez drakrpm-edit-media zaskrtnut aj ako aktivny zdroj Backports /free, nonfree/ - ja ich mam dokonca aj ako update zdroje, teda jedine co nemam povolene su testing zdroje.

                Zmenit zdroje sa daju aj cez drakrpm-edit-media a to editovanim konkretneho zdroja - ale je to zbytocne zdlhave - takto sa to da urobit rychlejsie.


                • Re: Mandriva 2008.1 - Apt 05.05.2008 | 23:03
                  karschm   Návštevník
                  Dekuji za podrobny navod. Bohuzel mam ted jiny, horsi problem. Nejak se mi rozbil grub a nemuzu mandrivu ted vubec nabootovat. Nevim jak, ale nejak se posunulo cislovani particii a je konec. Mam krome win na disku 6 lin.distribuci, vsechny do dneska pracovaly bezproblemove. MBR mi spusti jen SuSe 10.3, Ubuntu 8.04 a PCLinuxOS 2007.
                  Zbyvajici 3 (PCLinuxoS 2008, Granular 1.0 a Mandriva 2008.1) nenabootuji. Nevim jak na to a jsem z toho zoufaly, hlavne kvuli mandrive. neda se to nejak spravit?
                  • Re: Mandriva 2008.1 - Apt 05.05.2008 | 23:36
                    Avatar mufty Mandriva  Používateľ
                    oolalaa... :)
                    a ktore z tych distier bolo insalovane ako posledne, resp. ktore instalovalo naposledy grup?

                    ak to bola mandriva tak mozes vyskusat toto /nemal som taky problem, takze iba hadam/:

                    pusti distro ktore ti ide /pripadne ak mas Mandrivu One tak z CD, je to jedno/,

                    naloguj sa ako root,

                    zisti si na ktorej particii mas mandrivu - ak nie je primontovana tak ju primontuj (neviem nakolko si zdatny ak nebudes vediet o com je rec opytaj sa) napr. ak je na particii hda5 tak ju primontuj do nejakeho volneho adresara alebo si jeden vytvor napr. /mnt/mandriva,

                    potom chroot /mnt/mandriva - resp. iny adresar aky si vybral pre primontovanie.

                    drakboot --boot

                    naskoci ti wizard na nastavenie grubu - skus zmenit potrebne info o disku, partici, na tej polozke ktora sa tyka spustania mandrivy / ak sa ti ju podari spustit potom uprav aj ostatne distra, ktore ti nejdu...

                    Ale nerob nic z tohto pokial si ako poslednu neinstaloval mandrivu, resp. grub nie jej!

                    A BTW: tych distier tam mas dost :) nestaci ti napr. nahodit iba jedno zakladne a potom na dalsiu particiu dohadzovat postupne rozne ine a skusat ktore sa ti viac zapaci (predpokladam ze kvoli tomu ich tam mas tolko). A pokial si nebudes dat vediet rady - tak si nakopiruj dolezite data niekam do ineho distra a urob komplet reinstal aj s formatovanim particie - viem drasticke riesenie ale naco sa trapit ked tam clovek nic dolezite nema...


                    • Re: Mandriva 2008.1 - Apt 07.05.2008 | 08:49
                      karschm   Návštevník
                      Dekuji zaradu. Pozmenil jsem postupne vsechny menue.lst a ono se to podarilo. Vsechny distribuce ted bootuji, jak maji.
                      Mas pravdu, mam jich tolik, protoze porad jeste zkousim. A urpmieasy jsem pouzil rovnez podle tveho navodu. Je to ted take v poradku. Dekuji jeste jednou!
            • Re: Mandriva 2008.1 - Apt 05.05.2008 | 23:53
              --   Návštevník
              ja nic nehladam, nabuduce sa sprav odpovedat do spravneho vlakna