Posun obrazu na monitore

Sekcia: Aplikácie & Desktop 08.05.2008 | 13:33
Avatar lúvaran   Používateľ
Dobrý deň, tak na úvod som tu nový....celkovo s linuxom nemám skoro žiadne skúsenosti......rozhodol som sa pre distribúciu Dreamlinux 3.0, zavážili hlavne systémové nároky....mám totiž slabšie PC...Tak podme k problému:

Klasicky cez livko som spustil inštaláciu.....už vtedy som si všimol veľký posun obrazu na monitore.....Po dokončení inštalácie som PC resetol....všetko nabiehalo v poriadku....až pokým sa nezobrazil grafický režim...obraz bol stále malý...a posunutý do pravého okraja....Po prihlásení som išel do nastavený rozlíšenia a obnovovacej frekvencie....nastavil som z "defaultu" teda na 1024x768 60hz...všetky edge boli na svojom mieste až naspodnú edge...ktorá bola moc posunutá za hranicou viditelnosti...hlavný problém je ten že na monitore nemám nastavenia pre posun obrazovky.....ak znemím na akékoľvek iné rozlíšenie časť obrazu je zakaždým niekde mimo....obraz by som chcel mať v strede...určite sú nejaké confy. ale newiem ich nájisť...

vopred ďakujem za odpoveď
    • Re: Posun obrazu na monitore 08.05.2008 | 13:54
      ---   Návštevník
      rozlisenie 1024x768 pri 60Hz to nie je ziadna vyhra, vyssiu frekvenciu nezvlada? Mas rozbehany ovladac na grafiku?
      na posuvanie /zmenu velkosti obrazu je xvidtune
      Aby ostali nastavene zmeny aj po restarte treba vygenerovany Modeline vlozit do xorg.conf-u, pred tym si ho zalohuj (/etc/X11/xorg.conf)
      • Re: Posun obrazu na monitore 08.05.2008 | 14:23
        Avatar lúvaran   Používateľ
        zvlada aj vyšiu frekvenciu...no skúsil som ten xvidtune...ide to doladiť...ale iba o trošku...a keď to resetnem....to isté my robí aj nastavenie klávesnice...SK-querty...nechapem ten "modeline"....je to nejaký vygenerovaný súbor...asi...ale kde ho nájdem.??

        ...zatial ďakujem...
        • Re: Posun obrazu na monitore 08.05.2008 | 14:38
          ---   Návštevník
          v tom xvidtune su polozky LEFT RIGHT WIDER NARROWER , wider rozsiruje , narrower opacne zuzuje obraz.
          Ked nieco pokusne nastavis das APPLY , ak zistis ze uz je to tak ako pozadujes, stlacis SHOW , v konzole z ktorej si to spustal sa objavi dlhy riadok ,ktory treba nakopirovat do sekcie MONITOR v xorg conf (pisu to v clanku).

          S tou klavesnicou to je na dlhe zimne vecery, maju tam tusim brazilci nejaku chybu s tou klavesnicou ,ale da sa to riesit tak ze do nastavenia "po spusteni" vlozis prikaz setxkbmap sk , kde to treba vlozis teraz neviem ,nemam xfce ,ale najdes to urcite v menu.
    • Re: Posun obrazu na monitore 08.05.2008 | 16:47
      tomash   Návštevník
      Aku mas graficku kartu? Staci nainstalovat drivre a fachá to. Mne to robilo to iste.
    • Re: Posun obrazu na monitore 08.05.2008 | 16:58
      Avatar m4rtin.m   Používateľ
      skúsil si aj tlačítka na monitore?
      • Re: Posun obrazu na monitore 08.05.2008 | 23:04
        Avatar lúvaran   Používateľ
        ...no cez ten xvidtune to nastavim...ale veľká časť obrazu chýba.....konkrétne spodná.....jednoducho keď mám obraz odsekaný tak je to v poriadku ale akonáhle ho roztiahnem spodná časť sa stratí.....ja si myslím že je chyba môže byť už len v grafike - MGA 100A-E 2Mb.............
      • Re: Posun obrazu na monitore 08.05.2008 | 23:06
        Avatar lúvaran   Používateľ
        ...v tom je problém...tie tlačítka tam nemám.....ale aj keď to roztiahnem na požadovanú veľkosť tak kus obrazu my chýba.....
        • Re: Posun obrazu na monitore 09.05.2008 | 00:19
          tomash   Návštevník
          Uz by sa hodilo konecne povedat ci mas rozbehany driver na grafiku.
          • Re: Posun obrazu na monitore 09.05.2008 | 00:29
            Avatar lúvaran   Používateľ
            toj e prave problem ...newiem ako to zistiť.....som len začiatočník...
            • Re: Posun obrazu na monitore 09.05.2008 | 12:02
              tomash   Návštevník
              Lebo posunuty obraz mas pravdepodobne kvoli tomu, ze nemas nainstalovany driver. Zverejni nam typ tvojej grafiky.
              • Re: Posun obrazu na monitore 09.05.2008 | 14:12
                Avatar lúvaran   Používateľ
                MGA 100A-E MB.....integravaná..