Win Xp prepisal MBR

Sekcia: Aplikácie & Desktop 03.06.2008 | 21:18
Tomas   Návštevník
ahoj,
po namahavej instalacii Windows XP som ho rebootol a hla, co nevidim: zmizol mi GRUB! co mam _presne_ robit?
nemozem si dovolit ziadnu chybu, napr. ze by mi windows nenastartoval, musi to byt na istotu...

zopar uzitocnych informacii:
/dev/hdb1 on /media/disk type ext3 (rw,nosuid,nodev) -->tu mam cely linux root
/dev/hda1 on /media/disk type fuseblk (rw,nosuid,nodev,noatime,allow_other,blksize=4096)-->windows disk

subor boot/grub/device.map:
(hd0) /dev/hda
(hd1) /dev/hdb
    • Re: Win Xp prepisal MBR 03.06.2008 | 21:27
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      super a nenapises nam ake mas distro?

      no nevadi... napriklad akekolvek *buntu cez livecd to dokaze opravit. navod je napriklad v mojom navode - ubuntu.kayle.sk/umanual.pdf. volakdesi uplne vzadu
    • Re: Win Xp prepisal MBR 03.06.2008 | 21:30
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Stačí trošku pohľadať a nájdeš toto http://www.linuxos.sk/KnowledgeBase_show_entry/79/index.html
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: Win Xp prepisal MBR 03.06.2008 | 21:48
        Tomas   Návštevník
        no a o tom hovorim:
        tu je napisane, ze prvy krok je:
        find /boot/grub/stage2
        ...v umanuali je...
        find /boot/grub/stage1
        ...

        dalej, spoluziak mi zasa poradil "root (hdb1,1)" a manual na wiki.kubuntu.sk mi vobec nefungoval(nic sa nezmenilo)

        what should i do?
        • Re: Win Xp prepisal MBR 03.06.2008 | 21:55
          --   Návštevník
          to je jedno ci stage1 alebo stage2 a to ake cisla maju byt v (hd0,0) ti poskytne vyssieuvedeny prikaz find...
        • Re: Win Xp prepisal MBR 03.06.2008 | 21:57
          --   Návštevník
          • Re: Win Xp prepisal MBR 03.06.2008 | 22:45
            Tomas   Návštevník
            vysssie menovane (aj vase) linky na navody mi ABSOLUTNE NIJAK VOBEC NOTHINK NEPOMOHLI. poprosil by som aj precitat udaje, ktore som dopisal...
            >sudo grub
            >>>find /boot/grub/stage1
            >>>tusim (hd1,0)
            >>>root (hd1,0)
            >>>setup(hd1)

            ...aaa...
            ...NIC!
            • Re: Win Xp prepisal MBR 03.06.2008 | 22:46
              Tomas   Návštevník
              *udaje, ktore som napisal uz v prvom prispevku
            • Re: Win Xp prepisal MBR 03.06.2008 | 22:49
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              To sedí podľa údajov čo si napísal hore. hdb1 je podľa číslovania grubu (hd1,0). A bootovanie v biose máš nastavené z ktorého disku? hdb alebo hda? Ak hda, tak by to vysvetľovalo prečo sa "nič" nestalo.
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
            • Re: Win Xp prepisal MBR 03.06.2008 | 23:44
              --   Návštevník
              a co tak setup (hd0)
              • Re: Win Xp prepisal MBR 04.06.2008 | 10:00
                Tomas   Návštevník
                no skusim setup hd0, no ale to potom _neodpoveda_ tomu clanku z knowledge base...
                • Re: Win Xp prepisal MBR 04.06.2008 | 10:12
                  --   Návštevník
                  nikdy som takuto konfiguraciu nerobil s 2 diskami (a pravdepodobne ani autor toho navodu) takze neviem posudit ale ak ti to bude fungovat tak by v tom navode malo byt este uvedene ze ak mame viac diskov tak pripadne doplnime disk na ktory chceme nainstalovat grub :-)
                • Re: Win Xp prepisal MBR 04.06.2008 | 10:14
                  --   Návštevník
                  ved to ani nemusi 100% zodpovedat. nie kazdy ma presne rovnaky hardver... a navyse kazdy robi chyby. ale kedze je to editovatelne pre registrovanych pouzivatelov tak ktorokolvek ten navod moze na zaklade vlastnych skusenosti doplnit :-)
                • Re: Win Xp prepisal MBR 04.06.2008 | 10:16
                  --   Návštevník
                  nikto za ten clanok nebol plateny takze mozeme byt rad ze niekto ten navod zo svojej dobrej vole napisal... ak chces platenu podporu kup si platenu podporu - napr. rhel alebo suse. potom sa mozes stazovat.
                  • Re: Win Xp prepisal MBR 04.06.2008 | 15:13
                    Tomas   Návštevník
                    ahoj,
                    ospravedlnujem sa, nechcem sa stazovat, len vo mne vybuchlo, ked som po 5 hodinach ako-tak rozbehal windows a potom(doteraz) sa mordujem s navodmi, ktore su vsade ine a ziadne mi nefunguju...
                    • Re: Win Xp prepisal MBR 04.06.2008 | 15:17
                      --   Návštevník
                      neboj sa, pri tom hladani postupu sa naucis kopu novych veci ktore sa ti mozu zist neskor :-)

                      btw. este si to nevyriesil?
                    • Re: Win Xp prepisal MBR 04.06.2008 | 15:33
                      ---   Návštevník
                      ono ked budes takto skusat rad radom navody nikam sa nepohnes.
                      Treba vediet par veci:
                      kde si instaloval GRUB (MBR ktoreho disku?)
                      co mas nastavene v BIOSE ako prvy boot disk?

                      co mas v /boot/grub/menu.lst ?

                      hlavne ber to tak, ze vsetky navody su univerzalne, ide o to aby si z nich pochopil princip a to sa z nich da.
                      • Re: Win Xp prepisal MBR 04.06.2008 | 15:45
                        --   Návštevník
                        na zaklade poskytnutych informacii to vidom takto:

                        hda1 - windows - bootuje sa ako prvy (predtym mal v jeho mbr grub ale terza je ten grub prepisany)
                        hda2 - linux

                        pokial skusi ten postup co pise ze robil naposledy a poslydny prikaz zameni za ten co som mu navrhol tak by to malo ist. (opravte ma ak sa mylim)

                        prinajhorsom nech si najprv stiahne a napali pre istotu supergrubdisk keby nieco nevyslo. cez ten supergrubdisk by mal nabootovat aj ked je poskodene mbr
                        • Re: Win Xp prepisal MBR 04.06.2008 | 15:47
                          --   Návštevník
                          ...myslel som hda a hdb

                          pre spustenie supergrub disku treba bios nastavit na bootovanie z cd/dvd mechaniky
                          • Re: Win Xp prepisal MBR 04.06.2008 | 16:11
                            Tomas   Návštevník
                            tema uzavreta ahoj,
                            noo nastaveneeee, wow to je ale fasa pocit stastia ;))
                            kazdopadne dakujem "--"ovi :-)

                            uz zacinam tomu rozumiet: v podstate setup nahodi do mbr napisaneho disku stage1 grubu. a kedze sa startuje, ak nieje inak napisane v BIOSE, z hd0, tak toto tam trebalo dat.

                            este raz diky vsem ;-)
                        • Re: Win Xp prepisal MBR 04.06.2008 | 16:07
                          pepe   Návštevník
                          Ja nechcem s tym "supergrubdisk" nabootovat linux, ale urobit zalohu grubu. Neviete niekto ako na to?
                          • Re: Win Xp prepisal MBR 04.06.2008 | 20:12
                            --   Návštevník
                            neveim ci sa to da cez supergrub disk ale zaloha mbr sa da urobit z lubovolneho linuxu (aj live cd):
                            dd bs=512 count=1 if=/dev/hda of=MBR-zaloha

                            mas to aj v databaze znalosti: http://linuxos.sk/KnowledgeBase_show_entry/25/index.html
                            • Re: Win Xp prepisal MBR 04.06.2008 | 21:33
                              pepe   Návštevník
                              Myslel som, ze "supergrubdisk" je na to.

    • Re: Win Xp prepisal MBR 03.06.2008 | 23:07
      Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
      vid. man

      http://www.gnu.org/software/grub/manual/grub.html
      Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
    • Re: Win Xp prepisal MBR 04.06.2008 | 12:48
      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
      No osobne by som spravil tie úkony, ako nabootovať Live CD, pripojil by som partíciu, na ktorej mám / či /boot ak je na vlastnej, a použil príkaz chroot do priečinku. Dúfam že vieš o čom hovorím.
      Následne by som použil skript na ibnštaláciu grubu a grub-install.

      Avšak polemika či si naozaj spustil Live CD, primountoval partíciu, a naozaj zistil, kde máš grub...takže tak vyzerá aj moja rada....

      Close the Windows Open The Source
    • Re: Win Xp prepisal MBR 04.06.2008 | 14:28
      Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
      Mne sa stalo niečo podobné s WinXP/Mandriva 2008.1 dualboot.
      Vyriešit to bolo jednoduché, stačilo vložiť inštalačné DVD (prípadne CD) s linuxom a na začiatku kde si vyberáš v grafickom menu čo chceš bola možnosť opraviť inštaláciu. V podstate išlo o opravu zavádzača, myslím že som nastavil body pripojenia pre jednotlivé partície a bolo to horové. Po reboote sa mi objavil zavádzač.
      "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
    • Re: Win Xp prepisal MBR 05.06.2008 | 09:38
      Avatar bananomet Gentoo  Používateľ
      lubovolne livecd(treba dodrzat len architekturu), boot -> chroot do systemu na disku -> grub -> root([hs]dx,y) -> setup([hs]dx)
      • Re: Win Xp prepisal MBR 05.06.2008 | 10:24
        pepe   Návštevník
        A co je to ten chrrot ?