Opera
(Mandriva 2008)
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Bola vydaná verzia 4.0 modelovacieho a renderovaciehho nástroja Blender. Veľké množstvo zmien bolo zapracované hlavne v renderovacom backende Cycles, Vylepšenia v rozhraní sa týkajú hlavne animácie. Minimálna verzia OpenGL pre toto vydanie je 4.3.
Zdroj: blender.org
Nová verzia linuxového jadra prináša lepšie zabezpečenie pre procesory Intel a širšiu podporu hardvéru.
Zdroj: 9to5Linux
Bola vydaná verzia 3.12 programovacieho jazyka Python. Medzi novinkami nájdeme napríklad flexibilnejšie parsovanie f-stringov, subinterpretery s vlastným GIL, alebo rôzne optimalizácie. Viacej informácii nájdete v zozname noviniek.
Zdroj: python.org
Na rozdiel od KDE, ktoré opúšťa x11 a prechádza na ešte nie úplne doladený wayland, xfce necháva podporu wayland len neoficiálne.
Zdroj: xfce.org
Fedora 40 definitívne opúšťa X a prechádza na wayland spolu s prechodom na Qt 6 a KDE Frameworks 6
Zdroj: Fedoraproject.org
V Auguste 2023 bola v open-source Greenie knižnici vydaná kniha s poradovým číslom 300. S pomocou voľne šíriteľných programov tak vznikli knihy v slovenčine, češtine a ďalších 8 jazykoch vrátane esperanta. Knihy sú v najrôznejších formátoch a dajú sa prečítať na PC či na čítačke jedným kliknutím. Okrem beletrie, poézie či odborných kníh pod knižnicu patrí aj hudobná kolekcia či hry.
Zdroj: Greenie knižnica
na základe uznesenia Európskeho parlamentu o stratégii v oblasti normalizácie pre jednotný trh je prijatá norma na zjednotenie nabíjacích zariadení do 100W v celej EU.
Zdroj: dsl.sk / EU
Nový návrh štandardu Web Environment Integrity API od zamestnancov spoločnosti Google má údajne zaručiť "dôveryhodnosť prostredia klienta". Ide o spôsob, ktorý môže webová stránka skontrolovať, či beží v nemodifikovanom prostredí (napríklad bez blokovania reklám).
Zdroj: github.com
Linus Torvalds sprístupnil prvú verziu linuxového jadra v septembri 1991. No chvíľu trvalo, kým vznikli distribúcie.
V 1992 vyšli binárky MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, tie však neprežili.
Najstaršími sú Slackware a Debian.
Intel končí s vývojom minipočítačov NUC. Našťastie to nie je úplne stratené, vyzerá to tak, že vývoj a výrobu týchto minipc prevezme firma ASUS.
Zdroj: Root.cz
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
cd /home/tvoj_adresar/.opera
chmod 664 opera6.ini
teda aj ked ti radia vyšie chmod 777, neviem prečo.
Opera mne funguje s takto nastavenými právami.
chmod 664 opera.adr
chown -R tvojnick.tvojnick nazov_adresara
takze v Tvojom pripade
chown -R milos.milos /home/milos/.opera/
Mozno ak nic ine, skusit vycistit cez operu cache a historiu a ak nepomoze tak odinstalovat, zmazat adresar .opera vo svojom domovskom. Potom nainstalovat znova a ak zas nebudu prava, tak zmenit vlastnika cez chown -R ako tu uz bolo pisane. Pripadne najskor skusit zmazat .opera aj bez odinstalovania.
Ja mam u seba ten adresar vytvoreny pod svojim uzivatelom a svojimi pravami:
brano - vlastnik, users - skupina, ak to nemas podobne ako u zvysnych suborov vo svojom adresari tak to bude ten problem, rovnako subory a adresare vovnutri by mali mat tvoj login a skupinu
Dalsia vec co moze blokovat subory je ak nahodou uz opera bezi a spustis ju znova, moze sa stat ze nejak spadne, alebo sa nestandardne vypne a ostanu "zamknute" subory. Ale to uz mozno trepem.
Staci premenovat adresar na otestovanie a potom vratit, ked to nie je tym.
pre zaujemcov:
mv .opera .opera_zaloha
sudo apt-get install opera
, tak mi nainštaluje verziu 9.27. Aj keď ma minule v opere upozornilo, že je dostupná nová verzia 9.51, tak cez apt-get install mi nainštaluje verziu 9.27. Nemôže byť problém v tom, že by nová verzia bola zle podporovaná?Opera 9.27 ma neopravene security diery, takze nedoporucujem pouzivat.