XUBUNTU
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
V linuxu disk C ani D ani jine pismenko nenajdete ;) ... jsou tu oddily /, home, mnt, atd.
Stejne tak nemusite v linuxu hledat programy rucne - to je naprosty Windowsacky archaismus. V linuxu existuje program, ktery vi odkud ma stahovat, a tak mu jen staci rict nazev programu a on uz si ho sam stahne i naistaluje - no neni to super!;). Hadam ze by to v Xubuntu mohl byt "Synaptic".
Pro seznam akternativnich programu (k windows aplikacim) mrknete na http://www.abclinuxu.cz/software/alternativy
Doporucuji Vam tedy:
1) naloadovat pouze live verzi distribuce = načteno z CD (jestli mated 512+MB tak rovnou do pameti)
2) precist si nejake zaklady o linuxu - rady pro zacatecniky a podobne - pro zakladni rozhled. V podtate se totiz ptate na naproste zaklady a davate tim najevo "snazte se a radte mi, at se ja moc nenadru" (opet se nejedna o vysmech, ale o uprimne myslenou "napovedu";) )
K linuxu totiz nelze pristupovat tak, ze "znam Windows, tak musim zvladnou linux taky" .. to neni povysovani, proste Linux je v něčem jiný a jepotřeba se alespoň trochu připravit (načíst informace)
na disky sa dostanes tak ,ze otvoris nejakeho spravcu suborov (v xubuntu je tusim thunar) a tam kliknes na disk ktory potrebujes (su v /media ak ich nenajdes priamo)