O čo ide?
KentaurOS je operačný systém založený na Angstrom poprípade Debian linuxe, bootovateľný z SD / MMC karty pre zariadenia Palm. Názov je založený na základe mýtického zvieraťa Kentaura ( resp. Centaura ), ktoré obľubovalo zábavu, pričom bolo samé o sebe šikovné a vzdelané. A práve s týmto účelom chceme preraziť. Používať PDA pre multimediálnu zábavu, prácu, hry, hudbu, internet. To všetko už dnešné operačné systémy pre PDA podporujú, no ide mi hlavne o vzhľad a efektivitu práce. PalmOS na mojom PDA ( Palm Treo 650 ) je použiteľný no na jeho grafiku je potrebný silný žalúdok. Angstrom linux a Opie by boli fajn, keby: spĺňali moje nároky - suspend a následné prebudenie, podsvietenie tlačidiel, možnosť fotografovať, posielať súbory po bluetooth-e, atď...
Cieľ projektu
Vytvoriť schopný kernel pre viac ako 10 zariadení Palm s jednoduchou inštaláciou, možnosťou bootovania z pamäťovej karty. Prostredie - respektíve celý WM založený na Qt4 na veľkej podobnosti s Opie ( Qt2.x resp. KDE2.x based ). Projekt má byť neziskový, podporujúci licenciu GNU/GPL ( verziu 2, schválenú nadáciou Free Software Foundation 1989 - 1991 ).
Programovacie jazyky
Bash, C, C++, Qt4(!),
Koho hľadáme?
- Programátora Jadra - mal by na starosti prispôsobenie celého jadra pre daný Palm, napr. jadro, ktoré používam ja nedokáže suspendovať a potom sa znova prebudiť, po dobe nečinnosti 3 minút sa suspenduje a pomôže len vybrane batérie a následné zasunitie späť, tlačidlá su nepodsvietené, veľmi veľká výhoda by bola, ak by sme dokázali zprovozniť GSM podporu, telefonovanie, bluetooth, podporu SIM karty, korektné pripojenie cez USB medzi linuxom a linuxom, nápadov je vskutku mnoho
- Programátora C++ a Qt4 - úloha tejto postavy by spočívala v programovaní prostredia - WM s geniálnou funkcionalitou, efektivitou a nízkymi nárokmi na operačnú pamäť. Prostredie musí byť viac-jazykové a musí dokázať spracovať rýchlo a presne požiadavky, ktoré voči nemu mám. ( Tu sme už dvaja, začiatočníci v C++, mierne pokročilí v Qt [ predošlá znalosť PyQt3 ] )
- Mediálnu podporu - už nedávno som od Stana Hofereka dostal ponuku zviditeľnenia môjho projektu za pomoci jeho Greenie OS za čo mu Ďakujem, žiadam však aj iných vlastníkov internetových stránok, aby mohli podporiť bannerom slovenský projekt týkajúci sa nového OS pre PDA počítače. Zatiaľ však nieje pripravená žiadna reklama, ak bude záujem nieje problém ju vytvoriť. Taktiež by som chcel požiadat linuxos.sk o subdoménu pre homepage nášho projektu.
Prípadný záujem
Najradšej by som bol, keby sme začali na PDA Palm Treo 650 ktoré som nedávno zakúpil pre tento účel. Vysypať 4500 - 5000 na nové PDA nieje sranda a preto by som bol najradšej, ak by boli developeri z Košíc, poprípade z východného slovenska a raz za čas by sme mohli robiť v kaviarni s notebookmi a PDA poskytnutým na prácu testy vytvoreného softu. Myslím, že o tento projekt je dostatočne veľký záujem, mnoho ľudí, ktorým som vysvetloval podstatu "prečo robím niečo, čo už je" boli prekvapení, že by za svoje PDA mohli zaplatiť o 2-3 tisíc Sk menej a aj tak by tam mali plnohodnotný, operačný systém s otvoreným zdrojovým kódom a neboli viazaní obmedzujúcou licenciou v prípade rozmnožovania kópií a podobne. A tak by mohlo nájsť PDA nové uplatnenie, kedže sú malé, jednoduché a pre väčšinu podnikateľov postačujúce, ktorým by bolo jednoduchšie nosiť PDA vo vrecku, ako nosiť laptop v brašni na pleci.
Prípadný kontakt
Ak máte záujem, neváhajte a pripojte sa na irc.freenode.com na kanál #KentaurOS alebo ma kontaktujte na:
jabber: viktor [.] srpon [@] jabber [.] org
icq: 337 [-] 205 [-] 142
V prípade záujmu a kladného ohlasu budem doplňovať ďalšie informácie
Skuste ako na tom pobezi demo s mojim toolkitom stk 3.4
V src je interaktivny skript configure - kompilujte to ako staticku kniznicu a grafiku cez libxpm (nie imlib). Potom skompilujte dema (ak nebude chciet skompilovat dema tak z makefile pre dema odstrante -fpermissive-optimizations, novy gcc to nepozna). Potom spustite DEMO 2 to je najkomplexnejsie.
Ak toto nepobezi dostatocne rychlo tak asi ani nema zmysel skusat nic cez X lebo nic rychlejsie ako STK nepoznam.
viktor@debian:~/stk-3.4/src$ ./configure
STK configuration
How to compile STK library?
1) static
2) shared
3) quit
#? 2
Which graphic library do you want to use?
1) libXpm
2) Imlib
3) quit
#? 1
Now run "make clean; make"
viktor@debian:~/stk-3.4/src$ make clean
rm -f *.o *.so *.a libstk.so *.c~ *.h~
rm -f classes/*.o classes/*.so
rm -f components/*.o components/*.so
rm -f platform/*.o platform/*.so
rm -f ../include/*.h
rm -f ../lib/*.a ../lib/*.so
viktor@debian:~/stk-3.4/src$ su -c "make"
g++ -I. -fpic -I/usr/X11R6/include -Wall -pedantic -O4 -fexpensive-optimizations -c -o platform/platform_displayctrl.so platform/platform_displayctrl.cc
In file included from platform/platform_displayctrl.cc:1:
platform/platform.h:26:21: error: X11/xpm.h: No such file or directory
make: *** [platform/platform_displayctrl.so] Error 1
- a tiez som vravel ze to mas kompilovat staticky, pri prvej otazke daj 1
libxpm-dev - X11 pixmap library (development headers)
libxpm4 - X11 pixmap library
A nemusis to instalovat ani kompilovat ako root, staci ako obyc user, ak to urobis staticky, nemusis to ani instalovat, preto som ti vravel aby si to urobil staticky, potom daj vediet ci a ako rychlo to ide.
debian:/home/viktor/stk-3.4/demos/demo2# ./demo2
No protocol specified
:6:[ 8157058] P14StkDisplayCtrl::StkDisplayCtrl - Cannot open display :0.0
ps.: g_ether, pise chybu?
FATAL: Module g_ether not found.
PS.: obcas su moduly v povodnom initrd a nie na /.
Kolko to ma RAM, Flash a ROM pamete? To by teoreticky mohol byt dovod preco ten modul nie je len tak volne pohodeny viac krat.
Ozaj, uz si sa pozrel ci nahodou nemas ten modul prikompilovany priamo do jadra?
No nic, ten konfig bude treba prejst aj so zdrojakmi, ja somtam nasiel nieco ine ako si chcel. Hladaj okolo CONFIG_USB_ETH.
Inak, pozeram ze toho lennyho si tam dal bez debianoveho jadra. Ze? Ja len ci nahodou nebude treba riesit kompilaciu vlastnej verzie kernelu.
PS.: skontroluj si aspon dmesg a porovnaj ju s tym co vznikne po pripojeni k inemu stroju. aspon istis ako sa teraz chova a hlasi po kabli ten stroj.