vytvorenie disku
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Na rozdiel od KDE, ktoré opúšťa x11 a prechádza na ešte nie úplne doladený wayland, xfce necháva podporu wayland len neoficiálne.
Zdroj: xfce.org
Fedora 40 definitívne opúšťa X a prechádza na wayland spolu s prechodom na Qt 6 a KDE Frameworks 6
Zdroj: Fedoraproject.org
V Auguste 2023 bola v open-source Greenie knižnici vydaná kniha s poradovým číslom 300. S pomocou voľne šíriteľných programov tak vznikli knihy v slovenčine, češtine a ďalších 8 jazykoch vrátane esperanta. Knihy sú v najrôznejších formátoch a dajú sa prečítať na PC či na čítačke jedným kliknutím. Okrem beletrie, poézie či odborných kníh pod knižnicu patrí aj hudobná kolekcia či hry.
Zdroj: Greenie knižnica
na základe uznesenia Európskeho parlamentu o stratégii v oblasti normalizácie pre jednotný trh je prijatá norma na zjednotenie nabíjacích zariadení do 100W v celej EU.
Zdroj: dsl.sk / EU
Nový návrh štandardu Web Environment Integrity API od zamestnancov spoločnosti Google má údajne zaručiť "dôveryhodnosť prostredia klienta". Ide o spôsob, ktorý môže webová stránka skontrolovať, či beží v nemodifikovanom prostredí (napríklad bez blokovania reklám).
Zdroj: github.com
Linus Torvalds sprístupnil prvú verziu linuxového jadra v septembri 1991. No chvíľu trvalo, kým vznikli distribúcie.
V 1992 vyšli binárky MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, tie však neprežili.
Najstaršími sú Slackware a Debian.
Intel končí s vývojom minipočítačov NUC. Našťastie to nie je úplne stratené, vyzerá to tak, že vývoj a výrobu týchto minipc prevezme firma ASUS.
Zdroj: Root.cz
Pred pár dňami boli vydané nové verzie tejto rozšírenej linuxovej distribúcie s Cinnamon, Mate a Xfce. Prinášajú niekoľko vylepšení, čo sa týka vzhľadu aj funkčnosti.
Zdroj: https://linuxmint.com/
Za prvé dva týždne sa objavili nové verzie, hlavne distier postavených na Debian 12 Bookworm, ale i nové verzie nezávislých distribúcií.
Zdroj: web
Bola vydaná verzia 3.6 LTS modelovacieho nástroja Blender. Medzi novinkami nájdeme napríklad podporu ray tracingu na Intel Arc, simulačné nody a mnoho optimalizácií.
Zdroj: blender.org
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
v unixovych systemoch ma vsetko svoje miesto a subory pouzivatela patria do
/home/pouzivatel
a nikde inde. ostatne filesystemy sa pripajaju pod/mnt
resp/media
.Majitelem takovéto složky bude pochopitelně root, ale přes Krusadera (root) budes mci se složkou normálně pracovat.
Kdybys ale chtěl dělat s obsahem této složky odkudkoli cokoli, tak si pusť root konzoli a změň majitele složky a nastavení práv ("rwx") ... nejdříve si přečti na abclinuxu.cz co je to CHMOD a CHOWN ...no a pak budeš vědět co děláš ;)
například:
chmod 770 /libovolnaslozka/
chown jorden /libovolna slozka/
...majitelem složky "libovolnaslozka" se stal jorden, může s ní dělat cokoli on i root, ostatní nemůžou nic... Doufám že to tak pofachčí i v Mandrivě, v PCLinuxOSu v pohodě...
Ach, ten Linux je ale uzasny :-D
type
. Odhlasil som sa a uz som sa neprihlasil. Vypisuje chybu v adresari sysconfig {alebo nieco take}.No to som dopadol, uz budem vediet ze nemam rypat do toho co neviem.
sudo chmod o+rx,g-w /mnt/whatever/usr
o==other, g==group, man chmod.
No, a teraz ku tym suborom. Z toho mojho disku kam som si ich presunul cez krusadera (s pravamy roota) potrebujem naspat do /home. To tiez spravim cez krusadera ale totalne vsetky priecinky a subory budu vlastnictvom roota. Tak ako prosim zmenim vlastnika pre vsetky subory co su v
/home/jorden/
(napriklad). A da sa to vobec.man chmod
, najdes to v prikazeinfo coreutils
. pohybujes sa sipkami a napriklad aj klavesouq
pricominfo
sa ovlada napriklad ak enterom.home
. Teda subory v/home/jorden/
. potrebujem dat na vastnictvo tak ako boli vlastnik-jorden, skupina-jorden. Teraz je tam vsade root. Porad mi prosim co mam napisat do konzily aby som uz mal pokoj. Prosim :-Dchown -R jorden:jorden /home/jorden