pls poradte mi................................................
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
U mandrivy musis vediet EN, resp. mal by si vediet vsade EN .. tak sa treba vzdelavat ;-)
Aj keď MDV 2007 má oveľa viac múch ako novšie verzie.
Ak sa rozhodnete pre Mandrivu, tak určite nie pre 2007.0. Nie že by bola taká zlá (používal som ešte pred pár týždňami 2007.1), ale už pre ňu nie sú vydávané aktualizácie, čo môže byť nebezpečné. Čiže by som skúsil aspoň 2008, niektorú.
To iste je vhodne aj vo windowse, nikdy nevies k akemu stroju ta v buducnosti posadia a budes sa musiet vediet zorientovat. Vyhovarat sa ze to nevies pouzivat uz dnes neobstoji a k tomu pocitacova anglictina je velmi lahka.
inak skus nabuduce dat tak trochu k veci nadpis clanku
A chceš vlastně desktopové prostředí KDE nebo GNOME ? (nebo Xfce nebo Fluxbox,...) :-)
...pokud Ti tohle nic neříká, tak si dovolím doporučit: najít a přečíst články o filesystémech, souborové struktuře a desktopových prostředích, ať jsi v obraze.
A aby to bylo ještě složitější, mrkni na distribuce PCLinuxOS, Greenie a Mint.
(osobně mi přijde PCLinuxOS přívětivější než Mandriva, jen nevim jestli vedle češtiny je i slovenština:)
inak uz mal vyjst novy danix ktory je aj v slovencine. mal... takze si este kusok powaitujeme...
A v lepsom pripade sa nestretnete so situaciou, ked balik x potrebuje zavisly balik y a ten sa na servery nenachadza (zostava si trhnut nohou) , v lepsom pripade ma len akusi inu verziu a treba ho stahovat rucne, lebo akosi nefunguje automaticke nacitavanie. Alebo je to zamer, aktualizovat baliky na serveri a neaktualizovat ich zoznamy??? (O rychlosti instalacie updatov a celkovo balikov sa vam v mandrive moze len snivat (ja viem zastanci povedia ako mandriva balickovaci system zrychlila, to ano ale nedosahuje ani 50% synapticu v ubuntu) Zratane a podciarknute, ak chcete experimentovat a mate bohato dost casu, je mandriva to prave orechove prave pre Vas.