Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook

Sekcia: Aplikácie & Desktop 21.11.2008 | 12:40
jaaaaaaaaaaaaaaaa   Návštevník
Mam Notebook HP 6735s a nemôžem nainštalovať mandrivu 2009. Hneď ked dam install tak sa objaví čierna obrazovka a ďalej sa ani nepohne. Nevie niekto v čom môže byť problém ? ďakujem
    • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 21.11.2008 | 12:43
      Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
      pri bootovani skus doplnit jeden z parametrov:

      noapic acpi=off

      nepamatam ktory ;-) checkni jeden z nich

      • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 21.11.2008 | 12:47
        Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
        Aaaa, este ma napadol jeden parameter:

        apm=off

        ak by nepomohlo to hore co som tam napisal ...

        • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 21.11.2008 | 13:46
          jaaaaaaaaaaaaaaaa   Návštevník
          diki už to funguje
          • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 21.11.2008 | 13:49
            Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
            co z toho pomohlo ? mozno sa to hodi aj ostatnym ... POSTni
    • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 21.11.2008 | 13:48
      Avatar janico Ubuntu x.xx ,  Používateľ
      no ja ked som instaloval Ubuntu na NB tiez mi ostala cierna obrazovka, to nebolo koli ACPI ale koli tomu ze som mal asi malu RAM mal som 256 neslo, dokupil som si gigovku a uz to slapalo ale u teba to bude asi acpi :)
      www.satforum.sk
      • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 21.11.2008 | 14:02
        jaaaaaaaaaaaaaaaa   Návštevník
        zadal som parameter acpi=off a už to bežalo.
        • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 21.11.2008 | 14:10
          jaaaaaaaaaaaaaaaa   Návštevník
          ale mam ďalši problém ked som nainštaloval tu mandrivu tak nastal tento problém: ako som už spomínal mam notebook HP 6735s a ten keď štartuje tak ventilátor ide dosť hlučne ale keď začne načítavať windows tak stíchne a ide potichučky, robia to asi všetky HP-čka lebo okrem môjho som skúšal ďalšie a robili to rovnako. No a teraz ten problém je že ked načítava a už aj spusti mandrivu ten ventilátor ide stale rovnako hlučne čiže nestíchne ako pri windowse. Tak to asi vyzerá že budem musieť asi použivať iba windows :-(
          • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 21.11.2008 | 14:12
            Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
            to je tym parametrom : acpi=off ;-)

            • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 21.11.2008 | 14:14
              jaaaaaaaaaaaaaaaa   Návštevník
              a riešenie ?
              • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 21.11.2008 | 14:18
                Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
                sorry, nevim ... ja som to riesil inou distribuciou (konkretne Ubuntu), lebo mi to vadilo ..
                Ale urcite sa to da nejako oklamat
                • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 21.11.2008 | 14:20
                  jaaaaaaaaaaaaaaaa   Návštevník
                  a tiež maš jak ja že ked štartuje tak ide hlučne a potom stíchne ? a akú značku maš ?
                  • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 21.11.2008 | 14:25
                    Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
                    na notebooku uz mam Ubuntu, zn. fujitsu siemens ... s Mandrivou problemy, s Ubuntu doteraz bezproblemov, ventilator ide ako ma t.j. reguluje si otacky sam..

                    na desktope: Mandriva lub. verzia bez problemov ... (overene aj na inom HW)
          • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 21.11.2008 | 23:00
            noone   Návštevník
            jasne, ved si ho vypol... skus miesto acpi=off ine parametre: acpi=noirq noapic alebo aj pci=noacpi
    • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 21.11.2008 | 19:13
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      1. prečo nevyskúšaš aj iné distribúcie linuxu ako sú napr. Fedora 9, OpenSuSe ?? Obidve tieto distrá (a nielen oni) obsahujú výbornú ACPI podporu, takže pri inštalácii na ten HW ako uvádzaš, nebudeš mať žiaden problém.

      2. v tomto prípade dosť neúplne uvádzaš ako a akú verziu Mandrivy si sa pokúšal inštalovať, z LiveCd alobo z DVD ??
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 21.11.2008 | 19:56
      Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
      Dobry den,
      chcel by som sa spytat ci sa to fakt neda nejako napravit to acpi ??? Dnes som si nainstaloval Mandrivu 2009 na presne taky isty notebook ako ja spominany aj hore, cize HP Compaq 6732s a tiez to robi to iste.
      Notebook som kupoval v oktobri 2008 a odvtedy som vyskusal uz OpenSUSE11 a Debian. S openSUSE11 som mal dost velke problemy a casto to padalo, Debian Lenny isiel v pohode ale wifinu som nerozbehal a to som vyskusal fakt vela navodov.
      Teraz som sa rozhodol skusit Mandrivu a celkom sa mi zapacila, len mi tiez vadi ten ventilator.

      Fakt sa stym neda nic robit ?

      Lebo to potom porad mozem prestat konfigurovat system na moj vkus ...
      Budem nuteny nahodit Ubuntu, lebo stym zevraj nikto na tomto notebooku nema problemy ...
      Slackware
      • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 21.11.2008 | 21:44
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        Nikdy never niečomu, čo sám nevyskúšaš a keď si pri tom príčetný, tak si vždy utvoríš vlastný (správny) názor. Celý tento týždeň tu čítam o tom, ktoré distrá sú lepšie a ktoré horšie. Vrelo Ťa ubezpečujem, že je Ti to prd platné pokiaľ si to neskúsiš slobodne a sám, lebo TO JE podstata Linuxu a Open Source. Takže pokiaľ chceš niečo, čo NAOZAJ funguje na spúste noteboookov, laptopov etc., okamžite si nainštaluj DVD Fedora 9 a keď príde Fedora 10 tak si ju upgradni ! A keď naozaj začneš používať Linux, zistíš aké sú zbytočné tie nekonečné pubertálne búrky prdov v šerbli, ktoré distrá sú lepšie a ktoré horšie ??!! Všetky sú fuck dobré, len si niektoré z nich ešte nevieš dobre konfigurovať a potom užívať.

        P.S.: Pre ostatných.
        Je tu veľa OFF-TOPIC príspevkov.
        Prečo ?
        Prestali sme byť k sebe úprimní (aj sami k sebe) !
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
        • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 21.11.2008 | 22:24
          Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
          Takto, potreboval by som dostat odpoved na moju otazku ci sa da napravit to acpi pri Mandrive 2009 ? Ak ano tak ako ?

          Inak hej, mas pravdu a podla toho co si povedal postupujem aj ja, skusam rozne distribucie.
          Ubuntu mam na desktope a som snim spokojny, slape ako ma, ale nerad by som ho daval aj na notebook (nechcem mat proste 2 rovnake systemy). Ako som uz vravel vyskusal som openSUSE11, Debian Lenny a teraz testujem Mandrivu 2009. Fedoru tiez planujem vyskusat ale az za 4 dni ked bude nova, zatial sa troska pohram s Mandrivou.

          Inak nic take som nespominal ze ktore distro je lepsie ako ine, len som chcel dostat odpoved na otazku vyssie uvedenu, popripadne ci sa to acpi neda obist nejakym inym parametrom ...
          Slackware
          • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 21.11.2008 | 22:56
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            NIE, skús Fedoru 9, (10).
            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
            • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 21.11.2008 | 23:08
              Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
              Dobre, vyskusam najprv tu 9 aj tak som zvedavy co to je ...
              Este nieco, je jedno ci stiahnem DVD i386 alebo Live CD i686 ?
              Slackware
              • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 22.11.2008 | 15:54
                Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                Nie. nie je to jedno. logicky na DVD sa zmestí viac ovládačov a utilít, ktoré môžeš Ty alebo systém pri samotnej inštalácii potrebovať, preto je možnosť DVD lepšia, hlavne pre začiatočníka.
                G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 22.11.2008 | 18:18
                  Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                  To dodoedo:

                  Tak dal som na tvoje rady a dnes som vyskusal Fedoru 9 z DVD. Instalacia prebehla v pohode, ale bol som nemilo prekvapeny ked sa mi spustil system, prihlasil som sa a prve co ma privitalo bola hlaska, ktora vyskocila v pravom dolnom rohu a znela takto ::::

                  Your system had a kernel failure

                  Uzasny prvy dojem a okrem toho mi to nedetekuju druhe jadro, cize cele to teraz bezi iba na 1 jadre. Okrem toho som pozeral pri boote parametre a je tam automaticky acpi=off, cize ventilator znova huci jak nepricetny (okrem toho som skusal spustit Fedoru bez toho parametra, popripadne som skusal aj scpi=on ale vtedy sa systnem vobec nespustil, vlastne nenabootoval).

                  Skusim dat este update ci to pomoze, dam este sancu Fedore tak ako som ju dal aj Mandrive (tam bohuzial update nepomohol) ...
                  Som zvedavy ako to dopadne ...
                  Slackware
                  • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 22.11.2008 | 18:32
                    Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                    Ak si na Internete, nezabudni si nastaviť repozitáre a spustiť Fedora UPDATE pre posledný kernel.
                    G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                  • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 22.11.2008 | 18:45
                    Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                    Ten BIOS update HP nevydalo len tak, samo od seba, keď som sa na tom sajte trocha pohrabal, skôr som nadobudol dojem že je to oprava starého BIOSU-proste z núdze cnosť. ja by som toto riešil ako vždy: stiahol by som update t.j. .exe súbor, nainštaloval by som cez FreeDOS inštalátor ten update na preformátovaný USB key a updatol BIOS. Celý postup je tam v eng. popísaný a nie je to nič tažkého, keď ste došli až sem .... :-)

                    A nezabudni, za pár dní je tu Fedora 10, ktorá to všetko (2-jadrá procesory) porieši !
                    G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                    • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 22.11.2008 | 18:52
                      Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                      Nastavil som repozitare a teraz sa to cele updatuje, tak som zvedavy co bude potom, inak na Debiane som vyriesil tie 2 jadra nainstalovanim najnovsieho kernelu tusim 2.6.27 i686 a potom to uz islo ako po masle.

                      Mohol by som ta poprosit ci by si nespravil podrobny navod ako flashnut ten BIOS ? Pekne krok po kroku, lebo ja som uz o tom cital vela a chcel som uz davnejsie spravit ten flash BIOS-u, len najskor som chcel vyskusat ine distra ci sa nahodou nechyti nieco, ale ako vidim najrozumnejsie bude ten Flash BIOS-u.
                      Pls krok po kroku co sa ma spravit ak by sa dalo.
                      Slackware
                      • Re: Fedoraci - nezabudnite na repozitár RPM Fusion 22.11.2008 | 19:26
                        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                        Ešte som skoro zabudol jeden dôležitý mega-repozitár, veľmi dôležitý pre fedora (redhat, centOS) Je to RPM Fusion, link je tu, inštaluješ FREE a NONFREE tak, že klikneš na jednotlivé odkazy.
                        V repo je množstvo softu, ja ho rád využívam.
                        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                        • Re: Fedoraci - nezabudnite na repozitár RPM Fusion 22.11.2008 | 19:28
                          Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                          ano prv ako som dal update som si nieco o Fedore nacital a hned som si tieto repozitare pridal, takze ich mam, ale diky za radu ...
                          Viac by som ocenil ten navod na Flash BIOS-u, keby si sa pokusil nejak dat do kopy, teda ak si to uz niekedy robil ... Diky
                          Slackware
                      • Re:Flasnutie BIOS-u 22.11.2008 | 20:09
                        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                        Na to, aby si spustil inštalačný .exe súbor (sp41401.exe) potrebuješ Windows počítač, samozrejme nezavírený ! :-)


                        1. Na WIN PC preformátuješ USB klúč a necháš ho primontovaný
                        2. Na WIN PC spustíš konkrétny .exe súbor a postupuješ podľa inštrukcii
                        3. po skončení inštalácie korektne vo Win odmontuješ tento USB klúč.

                        Na HP 6735s v BIOSE nastaviš boot z USB.
                        Vypneš HP 6735s (nesmie tam byť žiadny ďalší iný USB klúč!).

                        4. zasunieš USB klúč, zapneš HP 6735s a postupuješ podľa inštrukcií na obrazovke. Tento proces pravdepodobne končí restartom (vypnutím PC)

                        Pozor, počas kroku 4. kedy sa flashuje BIOS, nesmie dôjsť k prerušeni napätia, vypnutiu PC a podobne.
                        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
            • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 21.11.2008 | 23:13
              noone   Návštevník
              Prečo si myslíš, že sa to nedá v Mandrive upraviť? Máš na to nejaký dôvod?
              • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 21.11.2008 | 23:17
                Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                ja som ale nepovedal ze sa to neda v Mandrive upravit, len neviem ako a zatial som nato odpoved nedostal ...
                A takto ked mam dlhsie zapnuty notebook sa mi dost zahrieva bez toho acpi a dost to huci ...
                Slackware
                • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 22.11.2008 | 11:20
                  jaaaaaaaaaaaaaaaa   Návštevník
                  každý sa robí že aky veľký odborník je na linux a nevie nikto poradiť ako napraviť ten parameter acpi=off aby sa zapol.
                  • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 22.11.2008 | 12:07
                    Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                    ja som len zvedavy co sa to vobec da spravit, lebo zacinam o tom pochybovat (skusam uz vselico co som vygooglil ale nic nezabera) ...
                    Slackware
                  • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 22.11.2008 | 16:51
                    noone   Návštevník
                    ale vie. len sa pozri lepsie
                    • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 22.11.2008 | 16:55
                      Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                      pozri lepsie ? polku dna som stravil hladanim a uz sa mi fakt nechce ...

                      Skus poradit kde to hladat alebo ako to spojazdnit
                      Slackware
                      • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 22.11.2008 | 17:58
                        noone   Návštevník
                        Skusal si uz acpi=noirq? A v dalsom topicu si tiez na to dostal odpoved. http://linuxos.sk/forum/15210/index.html
                        • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 22.11.2008 | 18:06
                          Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                          hej skusal som to, lenze to nefunguje, ked dam hocijaku inu moznost okrem acpi=off, system sa nespusti ...
                          Nejaka ina rada ?
                          Slackware
                          • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 22.11.2008 | 18:28
                            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                            Odpoveď ste už dostali, niekdo z vás sa už na to pýtal na mandrivalinux.cz. Ešte raz jednoducho povedané, mandriva má s týmto neaktuálnym BIOS-om problém a na to, aby si na tento HP nt spustil Mandrivu 2009, musíš updatovať flash BIOS, alebo použiť inú lin. distribúciu: Ubuntu, Fedoru OpenSuse.
                            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                            • Re: Inštalacia Mandrivi 2009 na notebook 31.12.2008 | 22:19
                              Tommy_CZ   Návštevník
                              Jenom bych upřesnil že ani update BIOSu nefunguje, nejnovější BIOS v tomhle ohledu nic neřeší, pokud to někomu funguje tak mě prosím opravte, ale mě nikoliv. Mám Powerpack 2009 a velmi mi vyhovuje na druhém notebooku(Acer 5930g) a proto u něj chci zůstat i na tomto od HP.