pomozte mi s NFS
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
http://www.howtoforge.com/high_availability_nfs_drbd_heartbeat
Ale ako zakryptovat NFS prenos, to je otazka ktora zalezi od topologie. Niekomu postaci Firewall a VPN, niekomu postaci tunelovanie portov cez ssh. A niekomu zas napriklad nahradenie NFS pomocou FUSE/SSHFS.
Inak aky tam bude planovany prenos dat? Ja len ze ak to ma byt na gigovej LANke, tak to bude znacne lenive bez krypto akceleratora. Ale to moze vyriesit CPU od VIA na File Servri ktoreho Padlock Engine je nadherne podporene aj v Linuxe.
Od povodneho zameru cryptovat komunikaciu asi upustim kvoli tomu ze ta mašinka pod TV je už riadne stará. Postačí ked tam bude nejaky druh autentifikacie ze dany comp je naozaj dany comp.Cize rozbehat NFS a Kerberos aj ked ece nevem ako. Ale keby ste niekdo vedeli jak spravit to cryptovanie NFS komunikacie budem naozaj vdacny.
inac o kerberos a NFS sa dost popisalo na abclinuxu
Takze v tomto pripade je naozaj najvhodnejsie urobit si vlastnu domacu siet schovanu za routerom. Je to sice investicia navrch, ale vyplati sa.
Len pozor na IPcky a routing.
PS.: riesenim ktore nahradi HW Router moze byt kryptovana VPN alebo tunelling portov cez oenssl (popripade rovno aj VPN v openssl), ale to by mohol ten stary prehravac koli jeho vykonu. A otazkou moze byt aj ci by to v pripade nespravne nastavenej komunikacie nezvysilo prietok cez internet, aj to sa stava. Clovek sa pripoji na svoju vonkajsiu IPku a ak nema flat, tak si o dost priplati za ten preklep.
PS.: ono je pochopitelne ze mas vecsinu veci na kompe s read aj pre skupinu a ostatnych, ved napriklad taky /bin/sh je dokonca aj spustatelny pre vsetkych bez vynimky.
Sice nechapem preco ti bezi media box s permanentne prihlasenym rootom ale ani nerozumiem preco ta nenapadlo pripajat sa cez ssh na uzivatela s okresanymi pravami (a navyse s shellom scponly alebo podobnym).
Ide to o nieco iné. Kazdý kdo bude mat pristup k mediaboxu bude mat pristup na citanie do celeho mojho filesystem a tomu treba zabrániť!
Keby si sa chcel z toho media boxu pripajat na tvoj stroj ako root (a de facto tym pochovat vsetky bezpecnostne standardy), tak tvoje obavy pochopim. Ale inak ich nedokazem pochopit. Jedine ze by si nevedel ktore tvoje data budes chciet utajit a mal by si ich vsetky pre kazdeho na citanie.
Takze skus napisat co chces dosiahnut a co do toho chces investovat. Inak sa tu budeme bavit len v invektivach.
Nakoniec sa asi vrátim k tomu NFS. len rozebehat tu autentifikaciu aby sa mi tam nikdo iný nemohol napojit
Inak, urobit to mozes kludne aj cez NFS. Len Ti zopakujem ze autentifikacia ta neochrani pred odposluchom.
Uz si pocul o odposluchu EMI z DVI kabla?
Inak uz som cital o vselicom, aj o pouziti tekuteho dusika za ucelom uchovania obsahu RAM, o vzdialenom pristupe cez FireWire a s tym pretriasanym vseobecnym pristupom cez DMA a euforiu z prvych LCD monitorov ktore nebolo mozne tak lahko odpocuvat ako to bolo pri CRT, ... . Ale nepocul som to.
PS.: ak si nevazis privatnu topologiu, tak pouzi aspon VPN cez SSL. Alebo, rob ako chces. Su to tvoje data, ja si moje chranim inak.
Ale dík. Zaujimavé čítanie. Inak posledne som sa zabával keď niekto zahlásil že aj SSH umožňuje nápovedu pri odposluchu (dĺžka hesla a pravdepodobná vzdialenosť kláves sa prejaví na aktuálnej frekvencii a počte úderov) kedže SSH zasiela každú klávesu v inom packete. Pripomenulo mi to roky známy odposluch pomocou uší, stačilo popočúvať kláesnicu.