velkost RAM-ky v MB a MiB
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Spoločnosť DreamWorks zverejnila zdrojové kódy svojho renderovacieho nástroja MoonRay pod open source licenciou Apache 2.0.
Zdroj: github.com
Nokia oznámila jeden z prvých lacných smartfónov so systémom Android navrhnutých na opravu doma, čo používateľom umožňuje vymeniť batériu za menej ako päť minút v spolupráci s iFixit.
Zdroj: odkaz
Špecifická distribúcia pre staré počítače, ktorá bola na puppy linuxe. Posledná verzia je z 30.1.2023.
Legacy OS je postavený na antiX / Debian Bullseye 64 Bit a momentélne je vo vývoji aj 32bitová verzia
Zdroj: Legacy OS
Tomáš Matějíček vydal nové verzie Slax v dvoch edíciách, 15.0.1 postavený na Slackware a Slax 11.6.0 na stabilnom Debiane.
Zdroj: Slax.org
Samsung vydal odporúčania na optimalizáciu MySQL pre beh na SSD. V dokumente uvádza aj benchmarky.
Zdroj: Samsung Semiconductor
15.1.2023 bola vydaná tretia minoritná verzia MX linux 21.
Zdroj: MX Linux
Vývojári linuxovej distribúcie OpenMandriva predstavili užívateľom novú rolling-release edíciu s názvom ROME. Táto edícia OpenMandrivy má vyplniť priestor medzi stabilnou a vývojovou vetvou s častejšími aktualizáciami softvérových balíčkov.
Zdroj: LinuxExpress
Po dlhej dobe bola dnes uvoľnená nová verzia Retro Virtual Machine(2.1.0). Jedná sa o veľmi zaujímavý emulátor ZX Spectra a jeho klonov. Okrem iných noviniek, dokáže nová verzia emulovať aj Sega Master System. Okrem podpory Windows a MacOS, je Retro Virtual Machine samozrejme dostupný aj pre Linux.
Zdroj: Retro Virtual Machine
Po dvoch rokoch vývoja oznámila vydanie desktopového prostredia Xfce 4.18, ktorej cieľom je poskytnúť klasický desktop, ktorý na svoj chod vyžaduje minimálne systémové prostriedky.
Zdroj: xfce.org
Podpora formátu JPEG XL bola odstránená z prehliadača Google Chrome / Chromium.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
1 MiB = 1,049 MB
a komu to v dnesnej dobe vadi? zabije vas to pri dnesnych velkostiach?
A 1kB JE VŽDY 1000B alebo 1111101000 B v dvojkovej sustave! A 1 KiB je vzdy 1024B alebo 10000000000 B v dvojkovej sustave.
Niekdo ma asi malicky mozocek aby to pochopil. Ziadne ze v informatike bude kilo 1024 a inde zas 1000. A to plati aj pre Ki. Kibigram jablk je vzdy 1024 gramov jablk a nie kilogram jablk.
Aby bolo jasne, nemam nic proti zmenam, ak prinasaju objektivne zlepsenie situacie. Ale tato zmena je presny opak. Je nesystemova, zmatocna a ma vyhradne komerny podton. Taktiez vidno, ze to urcite nenavrhol ziaden inzinier od klavesnice, ten totiz nema problem s binarnymi sustavami a ani nema cas sa zaoberat takymito somarinami. Toto je zial len jeden z prikladov zavadzania "newspeaku" do odborneho sveta PC. Dalsim prikladom je premenovanie "directory" na "folder". Mohol by som pokracovat este dlho.
A samozrejme pouzitie 1MB = 1024 kB ma aj prakticky vyznam. Pre procesor je ovela jednoduchsie spocitat (1<<10) ako (10*10*10). A to je presne aj dovod, preco sa ramka a disk stale adresuje po bankach, resp. sektoroch, ktorych velkost je mocnina dvojky. Procesory mame taktiez od 8bit cez 16, 32 a 64 az po 128bit (a mozno aj viac). Sifry tiez funguju na blokoch a klucoch o velkosti 64, 128 alebo 256 bit (okrem DES, ktore ale domrvila NSA a ma 56-bit kluc). Proste, vsetko v PC pracuje v dvojkovej sustave a vsetko je prisposobovane na mocniny dvojky. Tak preco pouzivat zbytocne dve sustavy, ked uplne postaci jedna? Lebo su z toho laicki pouzivatelia zmateni? Kaslat na nich. Tak isto, ako pri mikrovlnnej rure, kreditnej karte alebo paternosteri musi pouzivatel disponovat istou davkou inteligencie, ani pocitac nie je vynimka. A kedze ide o vskutku zlozity stroj, aj vedomosti by mali byt tomu prisluchajuce. A ked chce niekto pocitac "len pouzivat", tak jemu je jedno, ci sa jednotka bude volat MB, MiB alebo Zemiak, lebo on tomu aj tak nerozumie a pre neho to nema ziadnu vypovedaciu hodnotu a pri kazdej situacii, ked je to potrebne, zavola toho "mileho synovca, ktory denne stravi 15 hodin hranim Need For Speed: Yet another release" a teda "rozumie sa pocitacom".
To je teda moj postoj. Z mojho pohladu je doba od 1999 uz len stagnacia. Kym dovtedy bezal vyvoj poriadne, od prelomu tisicroci uz nevedia vymysliet nic inovativne (pridavanie instrukcii a zvacsovanie kapacity a rychlosti nepokladam za principialne inovacie), tak sa zaoberaju takymito koninami a mna to len vytaca. Esteze su tu siete, kde sa nastastie aj nieco deje.
tiez sa nerozhorcujes nad tym, ze filesystem ma tiez reziu, takze ti tiez ukusne z miesta...
dvojjadra a SSD su teda riadna stagnacia. budes aj nadalej dobrovolne pouzivat jednojadrovy procesor a disk, ktory ma pohyblive sucasti?
A kdo vravi ze by mal nejaky procesor neco pocitat nejako inac? iba to spravne oznacit. sektor na disku nemam mat zrazu 0.5M ale 0.5MiB (ak to teda je 512B). nic sa nemeni..
Jake koniny? obycajna oprava nejakej debilny co kedysi zaviedli. Nikdo sa nesnazil o ziadnu inovaciu, iba o bugfix. Medzinarodne uznavane jednotky a ich prefixy by mali byt totiz UNIVERZALNE a znamenat vsade to isté.
Blbost nepsravili tí co v 99 zaviedli nove prefix alebo skor len ich premenovali. Blbost spravili ty pred nimi.
Aby som uviedol priklad z ineho oboru, tak napriklad vo fyzike sa pouziva bezne sustava, kde je rychlost svetla zavedena ako c=1 a vsetky ostatne konstanty su tomu prisposobene. Ma to samozrejme prakticky vyznam. A ked niekto fyzikom povie, aby pouzivali m/s, aby to nemiatlo ludi, tak sa mu vysmeju. A to iste mali spravit informatici, ked im niekto povedal, ze by s bajtami a bitmi mali pouzivat desiatkovu sustavu miesto dvojkovej. Proste to nema ziadne prakticke opodstatnenie.
tieto trapne a zbytocne argumenty ma unavuju