sabayon
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Sabayon ponuka už pri bootovaní napr GeeXboX,Multimedia center, spustenie zopar hier či len tak surfovanie po webe,má velmi obsiahle repozitare s programami používajucimi licenciu čo mnohým linuxakom nebude tak celkom po vôli, ale je to vecou názoru a ak si niekto chce chraniť svoje produkty, tak ma pravo aj na nejake tie podmienky použitia.. Sabayon ponuka velku inštalaciu s nainštalovaným KDE3.5, Gnome, Xfce , ja som si vybral len gnome bez ničoho, teda žiadne multimedia, hry ani prehliadače webu a potom si cez spritzPackage Mangera popridaval, všetko na čo som zvyknutý (malym potešením je aj to že mam lightscribecreator - v ubuntu som ho nerozbehal). detekcia všetkeho hardweru od grafiky (GF8600GT) cez tlačiaren (HP2355) až po siet (Router nefungujuci v žiadnom debiane) je 100%-tna ,( teda nie celkom lebo použivam myš s 8 tlačitkami a jedno z nich ma odhlasuje ako uživatela ...ale to je drobnosť) Pre vyššie spomenutých windowsakov si myslím že je to jednoznačne volľba číslo jedna, aj ked nejake tie vedomosti o rozdeleni HDD či zaklady angl. by som bral ako výhodu.
Synaptic nepozna, ma vlastny system zvany Entropy. Ma 2 casti: graficku (Spritz) a textovu (Equo).
Okrem toho je mozne pouzivat emerge z Gentoo kedze Sabayon je postaveny na Gentoo. Neoporucam kym nevies presne co robis.
Kombinacia Entropy a Emerge robia zo Sabayonu silnu zbran. Nie je dokonaly, pre mna je ale najlepsi.