100% CPU a stabilita

Sekcia: Aplikácie & Desktop 09.01.2009 | 21:57
Gizelda   Návštevník
Zdravim,

Chystam sa mat par dni drzat procesor na plnom vykone t.j. ~100% nepretrzite, otazka znie ako to ublizi (ak to ublizi) mojmu procesoru.
No nepretrzite nie je az taky presny vyraz planujem ho na vecer vypinat. Denne by mohol byt zapnuty 6-10 hodin. Neviem ci je to relevantne ale pouzivam slackware 12.1. Pripominam ze s PC budem normalne pracovat.
Mam skusenosti ze aplikacie v LInuxe dostanu tolko procesora kolko chcu ak je k dispozicii a ked si zaziada ina aplikacia proste sa odobere kusok z tej druhej ( nebite ma ).
No a tato aplikacia si pokial moze bere 100%:)
Co myslite aky to bude mat vplyv na hw a na stabilitu systemu?
    • Re: 100% CPU a stabilita 09.01.2009 | 22:18
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Ak je dobré chladenie, tak by nemal byť problém s tým, že bude zaťažený na 100%. V podstate len treba dbať na to aby sa procesor a vlastne celý počítač neprehriali.
      Počas kompilácie jadra (100% asi 1,5 hodiny) som s počítačom normálne pracoval a nebolo veľmi poznať horšiu odozvu. Určite bude ale odozva o niečo dlhšia ako bežne, ale nie je to strašné.
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
    • Re: 100% CPU a stabilita 09.01.2009 | 22:31
      Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
      musis mat fakt dobre chladenie aby ti to vydrzalo...
      otazka je ci naozaj je dolezite aby to slo na 100% a nestacilo by 60-80% kde sa uz budes pohybovat na udrzatelnej urovni?
      ked renicnes ten process, tak to bude mat minimalny dopad na ostatne processy, za predpokladu ze ti nezahlti disk I/O
      Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
    • Re: 100% CPU a stabilita 10.01.2009 | 00:16
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Hardver je presne na to stavany, takze ziadny problem.
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: 100% CPU a stabilita 10.01.2009 | 18:01
        Grinhlida   Návštevník
        No skusim to par hodin a budem sledovat zahrievanie.
        Ak by to predsa len moc horelo tak je nejaky sposob ako obmedzit ten proces?
        • Re: 100% CPU a stabilita 10.01.2009 | 20:55
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          cpufreq-selector -f ***(frekvencia v hz, napriklad 1800000 pre 1.8 GHz) pre danu frkvenciu (zvacsa ich je 4-5 volitelnych)

          cpufreq-selector -g ondemand pre navrat spat na povodne pridelovanie podla potreby
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: 100% CPU a stabilita 11.01.2009 | 22:28
            Grinhilda   Návštevník
            No a to obmedzim frekvenciu pre cely OS?
            • Re: 100% CPU a stabilita 12.01.2009 | 00:17
              Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
              1. na poslednu otazku je odpoved ano. ma to efekt, ako keby si mal slabsi/starsi procesor, proste s mensim taktom (frekvenciou). laicky povedane, nechytajte ma prosim za slovicka, samozrejme je tam rozdiel medzi podtaktovanym procesorom a jeho starsou verziou na rovnakej frekvencii.

              2. procesor tak lahko nespalis, uz len z dovodu, ze obsahuje ochranu - procesor pri zvysenej teplote vklada "prazdne" instrukcie medzi normalne, cim znizuje vytazenie a teda aj zahrievanie. samozrejme vsetko plati za normalnych podmienok a pri funkcnom chladeni.
    • Re: 100% CPU a stabilita 11.01.2009 | 22:55
      Avatar Grawp   Používateľ
      Sibe vam ludia? mne bezia na 100% obe jadra CPU aj niekolko dni v kuse ked je co robit. V zivote by ma nenapadla taka blbost ako ze ci sa mi comp neprehreje. Pokial bezi nepretaktovany s originalnym vetrakom a za normalnych podmienok (tzn. nie vo vakuovej komore alebo co ja viem rure na pecenie.) tak sa o taketo veci nema uzivatel ani co zaujimat...
      To je jak pytat sa ci sa auto nemoze pokazit ked pojde jeho konstrukcnou rychlostou.
      • Re: 100% CPU a stabilita 11.01.2009 | 23:40
        Kiwi   Návštevník
        No mne bezi 2.0 GHz E4400 uz skoro 2 roky 24/7 zatazeny na 100 % abc@home, rosetta@home, WCG, PrimeGrid, Cosmology, Milky, CPDN, bezi na 3.7 az 3.9 GHz, pri 1.6 V v BIOS-e a zatial sa neprehrial a ani sa neprehreje a ani sa neposkodi. :) Ved v kazdom CPU je TM2 (Intel) ochrana, takze ked teplota presiahne tj MAX, sam sa bud vypne alebo zacne trotlovat.