SUSE Linux Enterprise 10
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
15.1.2023 bola vydaná tretia minoritná verzia MX linux 21.
Zdroj: MX Linux
Vývojári linuxovej distribúcie OpenMandriva predstavili užívateľom novú rolling-release edíciu s názvom ROME. Táto edícia OpenMandrivy má vyplniť priestor medzi stabilnou a vývojovou vetvou s častejšími aktualizáciami softvérových balíčkov.
Zdroj: LinuxExpress
Po dlhej dobe bola dnes uvoľnená nová verzia Retro Virtual Machine(2.1.0). Jedná sa o veľmi zaujímavý emulátor ZX Spectra a jeho klonov. Okrem iných noviniek, dokáže nová verzia emulovať aj Sega Master System. Okrem podpory Windows a MacOS, je Retro Virtual Machine samozrejme dostupný aj pre Linux.
Zdroj: Retro Virtual Machine
Po dvoch rokoch vývoja oznámila vydanie desktopového prostredia Xfce 4.18, ktorej cieľom je poskytnúť klasický desktop, ktorý na svoj chod vyžaduje minimálne systémové prostriedky.
Zdroj: xfce.org
Podpora formátu JPEG XL bola odstránená z prehliadača Google Chrome / Chromium.
Na stránkach zive.cz sa objavila recenzia na českého výrobcu miniPC, firmu Asome. MiniPC má rozmer 178x178x34 mm a je osadený procesorom AMD Ryzen 7 PRO 5700G 4,6 GHz 45-65W s momentálne najsilnejšou integrovanou grafickou kartou, 16 GB RAM a 1 TB SSD. Ako operačný systém je použitý Win11 Pro. Pre menej náročných užívateľov je k dispozícii i verzia s AMD Ryzen 5 PRO 5650GE 4,4 GHz 35W.
Zdroj: Zive.cz
Bola vydaná verzia 3.4 3D modelovacieho a animačného nástroja Blender. Novinka obsahuje vylepšenia renderera Cycles, nové editačné nástroje, vylepšenia výkonu a mnoho ďalších noviniek.
Zdroj: blender.org
Štát nasadil druhú časť svojho pokusu riešenia situácie s potenciálne otravnými marketingovými volaniami, keď začal umožňovať obyvateľom a firmám takéto volania blokovať zaradením svojho čísla do štátneho zoznamu pre zamedzenie nevyžiadaných marketingových volaní. Do zoznamu je možné číslo zaradiť na stránke nevyziadanevolania.sk.
Zdroj: dsl.sk
Populárna knižnica pre komunikáciu s webovými servermi cURL vo verzii 7.86 pridáva experimentálnu podporu WebSocket API. Okrem toho v novej verzii nájdeme aj opravy rôznych bezpečnostných chýb.
Spoločnosť Google vydala prehliadač Chrome vo verzii 107. Nová verzia podporuje hardvérové dekódovanie HEVC. Stručný prehľad zmien je dostupný na chromestatus.com.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
existuje opensuse, krabicovka, ktora nieco stoji a obsahuje viac medii, viac SW na CD/DVD a mailovu podporu po urcitu dobu
a existuje enterprise SLED, plateny, s dlhou podporou aktualizacii a podporou pre zakaznika (draha)
naco mi je podpora X rokov, ked aj tak po kazdom novom vydani (v pripade opensuse kazdych 6-9 mesiacov) chcem prejst na novsiu verziu?
to je hlavny rozdiel..
SLED proste nie je opensuse, je to enterprise distro, ktore nie je urcene primarne pre domacich pouzivatelov. samozrejme nikto nehovori, ze si to doma nemozes dat.
podobne si nikto nedava doma RHEL, ale radsej fedora (tam krabicovka nie je). podobne 99 percent uzivatelov voli mandrivu free alebo powerpack a nie dlho podporovanu mandrivu corporate desktop (ci server, ale to je uz ina diskusia).
este podotykam, ze dlhodoba podpora znamena skor "stabilny" ako "novy softver".
takze ak si chce chlapik hodit daky linux a robit tam cary mary v domacnosti, je mu vhodnejsia bezplatna edicia
samozrejme, existuju service packy, ale nie je pravidlom, ze budu obsahovat aj novy SW (minimalne prehliadac webu a kancelarsky balik by som chcel mat v distribucii stale aktualny a najnovsi - ale to som ja).
takze v pripade novellu mas na vyber 3 moznosti:
1. opensuse z netu - podpora aktualizaciami okolo 2 rokov, zadarmo
2. opensuse krabicovka - podpora altualizaciami rovnaka, viac SW, instalacna podpora, za maly peniaz
3. SLED - podpora aktualizaciami a SP dlhsia, instalacna podpora, za velky peniaz
"na doma" odporucam prve dve, uvidis, ze to staci.ak chces nieco na svoj pocitac na 5 rokov, tak by som radsej isiel cestou centosu (prekompilovany RHEL, bezplatny), kde ta pripadna strata (cena CD/DVD) nebude tak mrziet, pokial zisti, ze to nie je ono.
prva je databaza znalosti, kde su vyhody a nevyhody vsetkeho mozneho.
druha je stranka, kde mas obrazky vsetkeho mozneho, aj malo zname projekty:
http://www.thecodingstudio.com/opensource/linux/screenshots/
inak taky debian je od suse velmi odlisny, teda moj nazor samozrejme...