Linux Arch konzultacia

Sekcia: Aplikácie & Desktop 15.02.2009 | 23:55
MaTo   Návštevník
Ahojte. tak obecne by som sa chcel informovat ohladom ARCH LINUX-u. vase odporucania a forum okolo neho. Ake ma zapori a kladne stranky. Ja mam NB Acer, grafika ATI HD 2300, Procesor Intel pentium dual-core T2080, Wifi Broadcom 43... Jak by som rozbehal gaficku kartu, zvuk, a podobne.
V oblasti Arch mam malo nastudovane. Orientujem sa na derivacie Ubuntu, ale mam v plane rozdelit HDD na dalsiu particiu, kde mam v plane dat Arch. Dakujem Vam.
    • Re: Linux Arch konzultacia 16.02.2009 | 09:35
      Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
      Ja som fungoval na ubuntu (a spol) iba chvilku, ale nepacilo sa mi. Bolo narocne tam nieco poriadne nastavit atd...

      Pozri si toto: Klady a zapory distribucii Tam najdes aj plusy a minusy Archu

      Ja pouzivam arch uz niekolko rokov a pocas toho som sa naucil velmi vela. Konfigurovat musis vsetko sam, bezia ti iba daemons ktore naozaj potrebujes, proste si to prisposobis ako chces / a to prehladnymi konfigurakmi. Ak sa chces nieco naucit, Arch je urcite dobra volba
      • Re: Linux Arch konzultacia 16.02.2009 | 11:20
        MaTo   Návštevník
        Mozem sa spytat aku mas grafiku? Ci mas skusenost s ATI. A nejaky manual, s cim som zaciatok mohol hladko prejst.
        • Re: Linux Arch konzultacia 16.02.2009 | 12:27
          Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
          Ja mam nVidia, nemam s tym problem. ATI mali zle ovladace na Linux, ale uz sa to zlepsuje / pokial viem.

          Myslim, ze tato linka ti odpovie na otazku ati hd 2300 linux driver
          urcite to uz niekto vyriesil a zavesil na net navod / treba hladat, skusat, ucit sa
          • Re: Linux Arch konzultacia 16.02.2009 | 12:44
            MaTo   Návštevník
            Väčšinou nájdem "xf86-video-radeonhd-1.2.0.tar.gz ". Na stranke AMD/ATI je ovladac "https://ati-driver-installer-9-1-x86.x86_64.run". Ktory mam pouzit? Abo obe? Jaky je prikaz na instalaciu "run, a tar.gz" ? Dobry manual by sa zisiel, nieco jak slackbook.
            • Re: Linux Arch konzultacia 16.02.2009 | 12:50
              Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
              tar.gz je archiv.

              Taketo trivialne veci tu snad riesit nebudeme. Treba to rozbalit. Kazda normalna instalacka ma v sebe subor INSTALL, kde je navod ako na to. Alebo niekde na nete. Vidim, ze tebe sa arch bude hodit / naucis sa :)
            • Re: Linux Arch konzultacia 19.02.2009 | 11:50
              Avatar srigi   Používateľ
              Arch wiki dorazne varuje pred manualnym stiahnutim ovladaca z ATI stranok! Ovladac ATI sa musi instalovat cez pacman-a.

              BTW kcel si pocut zapory - v Archu budes tri dni riesit uspavanie, vec co v openSuSE funguje out-of-box.

              Manualna konfiguracia je aj dobra aj zla vec. Osobne som uz nemal chut rozbehavat kazdu kravinu v Archu. Stiahol som si DVD openSUSE, nainstaloval a uz nemusim riesit prkotiny, vsetko ide hned po instalacii.
              • Re: Linux Arch konzultacia 19.02.2009 | 16:21
                Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
                co riesit na uspavani?

                pouzivam suspend a ideto / ake prekvapenie.
                Jedine co som musel nastavit bolo visudo aby som to mohol robit ako user bez roota
            • Re: Linux Arch konzultacia 19.02.2009 | 19:41
              lukves   Návštevník
              Momentálne nemám ARCHA ale mam ATi grafinu.. Poradim ti takto.. ak sa uspojis s driverom ktory ti poskytne plynule prehravanie videa a aby ti nesekal 2D desktop bez 3d efektov a tiez sa zaobides bez 3d hier tak RadeonHD je lepsi kedze je stabilnejsi a je open source.. Ak chces 3d tak bez debat hned instaluj original od AMD ATI fglrx driver.. najlepsie priamo s repoz. pomocou pacmana ak sa to da.
        • Re: Linux Arch konzultacia 16.02.2009 | 12:42
          of   Návštevník
          wiki.archlinux.org - tuto stranku budes musiet zo zaciatku pouzivania Arch-u citat velmi casto :)
          • Re: Linux Arch konzultacia 16.02.2009 | 12:48
            Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
            to ano / ale wiki je pre arch spravena velmi pekne / je tam vela uzitocnych veci. A nezabudni na http://www.archlinux.cz
            je tam aj forum (ceske)
      • Re: Linux Arch konzultacia 16.02.2009 | 15:08
        MaTo   Návštevník
        diky za rady, este isto sa budem pytat :) taham Súbor:archlinux-2009.02-core-i686.iso takze tar.gz ani nic ked patry do archivu. Dnes stiahnem, zalohujem system a vyskusam.
    • Re: Linux Arch konzultacia 16.02.2009 | 15:58
      Avatar Gabriel Ševeček ml. Archlinux  Používateľ
      podla mna absolutne najlepsie distro
      + velmi dobra wiki, komunita celkovo

      myslim ze ak sa chces aj nieco naucit tak je to velmi dobra volba
      • Re: Linux Arch konzultacia 16.02.2009 | 16:13
        Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
        Niekomu vyhovuje Arch, niekomu nieco ine.

        Pre mna je Arch cislo 1.

        Velke plus ma AUR :)
        • Re: Linux Arch konzultacia 18.02.2009 | 18:28
          MaTo   Návštevník
          Cauko, uz som na Archlinuxe ;o). Mam otazku, ze kde si viem upravit stranku zdrojov (nieco ako "sources.list"). Neupravil som si ju a taha mi dost pomali, zakomentujem nechcene a necham iba CZ abo HU zdroj.
          • Re: Linux Arch konzultacia 18.02.2009 | 21:20
            Avatar marcel.h Mint, KDE, Gnome  Používateľ
            je to # nano /etc/pacman.d/mirrorlist
          • Re: Linux Arch konzultacia 19.02.2009 | 10:08
            Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
            pozri wiki, je tam dost materialov :)
            Arch ta prinuti casto pouzivat web vyhladavace a wiki
    • Re: Linux Arch konzultacia 17.02.2009 | 14:13
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      Arch je super, pred openSUSE som ho mal, a teraz momentalne planujem nan prejst opet, lebo pri openSUSE hlupnem :P
      • Re: Linux Arch konzultacia 17.02.2009 | 14:15
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        opensuse je podla mna podobny chaos ako vista. cim sa samozrejme nechcem nikoho dotknut, no je to vsetko tak "klikfriendly", ze az. trva dlho, kym sa najde co sa vlastne hlada...
        • Re: Linux Arch konzultacia 17.02.2009 | 14:24
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          ze klikfriendly. a o co sa snazis s tymi tvojimi jablkami? v yast2 je to pekne po kope. a ked ti to trva najst, nic ti nebrani to nakonfigurovat manualne
          • Re: Linux Arch konzultacia 17.02.2009 | 14:29
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            to suhlasim, a tiez funguje yast v terminali, aj to je fajn. No urobit tam zakladne veci je niekedy narocne. napriklad nastavenie pripojenia do internetu, co je prva vec, ktoru v nom nejeden clovek hlada...
            • Re: Linux Arch konzultacia 18.02.2009 | 21:10
              Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
              no neviem.. osobne v osuse hladam nastavenie siete v polozke sietove zariadenia :-) neviem ako ty.
              • Re: Linux Arch konzultacia 19.02.2009 | 11:12
                Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                ..nechcem medzi pánmi majstrami veľmi rečniť, ale zo suse ma chytali až auto agresívne pocity. V Ubuntu, a pod. sa cítim ako ryba vo vode.
                • Re: Linux Arch konzultacia 19.02.2009 | 13:00
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  ja som ryba vsade... vo vode, na pekaci, v znameni...
                  • Re: Linux Arch konzultacia 19.02.2009 | 13:07
                    Avatar borg Fedora  Administrátor
                    ako ryba na suchu
                    • Re: Linux Arch konzultacia 19.02.2009 | 13:21
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      na pekaci je pre rybu horsie ako na suchu... aj ked vlastne to je jej uz potom jedno...
                    • Re: Linux Arch konzultacia 19.02.2009 | 18:59
                      Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                      ...ryba na suchu...to musí byť veľká pohoda...
                  • Re: Linux Arch konzultacia 20.02.2009 | 14:53
                    Ty kokos   Návštevník
                    No hej ty sa cítiš ako ryba asi fakt vsade... som mal tu cest ta vidiet na LinuxAlte a to si sa mi javil skor ako leklá ryba.... A k tej tvojej zelenej distribucii ta stoji za hovno... ubuntu obohatené a vsetky mozne veci ktore uzivatel nikdy nepouzije..... ale tak hlavne je ze ich tam treba natrepat este viac.... mna len mrzi ze ti canonical nemôze zarazit dojekazenie ich OS. A uz vidim ako my napises, ze keď sa nevyznam nech sa nevyjadrujem alebo ze keď nejdem rozumne prispievat tak nech sa nezapajam vobec.... Hmm hlavne ze ty si v kazdej riti kde ta netreba a tváris sa ako najvacsi linux Guru a ostatok sveta sú sami tupci... Ale ja osobne si myslím že ide o komunitu ludi ktorí radi poradia a nie ťa zdrbu že také lahke nevieš....
                    • Re: Linux Arch konzultacia 20.02.2009 | 14:57
                      Avatar Opensusko Opensuskovitý openSUSE 11.1 KDE 3.5.10  Používateľ
                      ehm.... Stanovi aj ja vytykam vela veci.. ale napisat "na hovno" je trosku vela, nie? kritizuj slusne (a registrovane, ak sa da)..
                      http://www.opensuse.cz - http://www.planetsuse.org irc://freenode.net #susecz
                    • Re: Linux Arch konzultacia 20.02.2009 | 19:04
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      ja a najvacsi linux guru? ty si to fakt prehnal s halucinogennymi latkami :)

                      bol som na linuxalte a pekne som to spackal, co nie je ziadne tajomstvo. ale pokial ide o greenie ako "pokazene ubuntu", tak skus si najskor skusit nieco pred tym ako to odsudis...

                      ako vidim tak ma vobec nepoznas. ak chces o niecom pisat tak si pis, ak sa chces vyjadrovat tak sa vyjadruj. a ak chces kydat hnoj na mna, ozvi sa cez IM. pochybujem ze tu niekoho zaujima, ze si chces nieco dokazat...
                      • Re: Linux Arch konzultacia 20.02.2009 | 23:43
                        Avatar srigi   Používateľ
                        tak skus si najskor skusit nieco pred tym ako to odsudis...
                        Podobne plati ale aj pre teba. Hore si spomenul, ze openSuSE je vistovite. Ty ako customizator by si mohol pochopit, ze vista nainstalovana z DVD je sice napikacu, ale skuseny uzivatej (ja :) ) z nej dokaze spravit pomerne rychly, maly a spolahlivy OS (Vista na mojom HDD zabera 4.2GB - ta z DVD ma 15).

                        To iste plati pre openSuse, netreba hned odsudit distro za to, ze ma ikonku na nastavenie IP adresy.
      • Re: Linux Arch konzultacia 19.02.2009 | 11:08
        Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
        ..tomu sa nečudujem. Ja som radšej prešiel na Mint a *buntu :-)