Prosím poradiť s Mandrivou 2009 DVD:
2/ Po nainštalovaní DVD Mandriva 2009-KDE (počas inštalácie sa stiahlo z netu ešte cca 960 MB update) nekorektne sa správa graf.karta, zvukovka a nereaguje príkaz.riadok a neviem si pomôcť s oprávnením - sú problémy:
a/ podľa návodu z tohto fóra som chcel doplniť chýbajúce rozlíšenie LCDmonitora - /etc/x11/xorg...Modeline "1360x768@60" 60.0 1024 1048 1184 1360 768 768 768 768 -hsync -vsync. No nepotvrdilo-neurobilo sa nič, lebo vraj nemám patričné oprávnenia; ako ďalej?
b/ z nVidie som stiahol presný ovládač pre moju graf.kartu nVidia 4 MX 4000 (NVIDIA-Linux-x86-96.43.07-pkg1.run). V *.rpm nič nemajú a toto pkg neviem - ako nainštalovať? (podobný nevedomostný problém mám i s komprimátom: skype-2.0.0.72CZ.tar.bz2).
c/ Po každom nabootovaní Mandrivy úvodná melódia má "odseknutý" koniec (pri vypnutí melódia OK) ale pri používaní programov mi temer nikdy neide žiadny zvuk (pracujem v naprostom tichu...Z hudby vie prehrať len *.wav), aj v orig.Mandrive implantované Skype píše, že je Problem with Audio Playback (rozhovor ide len písomne). AudioCard mám starý SBLive 5.1 (Emu10k)
d/ Do príkazového riadka (klik na Menu/Spustit příkaz a do bieleho okienka..) vpíšem presné znenie príkazu (alebo ho tam nakopírujem), no kamkoľvek kliknem alebo "Enter", nič sa nedeje, najvýš sa len zavrie. Kde robím chybu?
e/ Často sa stáva, že po spustení Mandrivy nevidí na prvom disku sda1-sda9 partície NTFS - vypíše: Nastala chyba při přístupu k "C", systém odpověděl: org.freedesktop.Hal.Device.PermissionDeniedByPolicy:org.freedesktop.hal.storage.mount-fixed, auth_admin_keep_always - (action, result) (partície FAT32 vždy bez problému vidí) - Lin je na 2.disku (sdb1-3). Treba reštartovať PC a pri troche šťastia sa k nim dostanem-vidí ich. Kde môže byť chyba? (Pravdou je, že do nich chodím Windowsácky=cez Dolphin - inak zatiaľ neviem).
f/ Je pre Lin niečo podobné, ako Kódová Tabuľka pre Win? (práve teraz v predošlom bode som potreboval vložiť špeciál.znak - používam kláv. SKqwerty a na niektoré znaky "dosiahnem" prepnutím do USeng, ale to je žalostne málo).
g/ Ako zmeniť prostredie KDE na GNOME bez potreby opravnej preinštalácie či úplne novej inštalácie (pri opravnej inšt. sa spustí-prekontroluje a ak nenájde chybu, za chvíľu sa ukončí pozitívnym hlásením). Pri prvej inštalácii som zvolil KDE (nejakú voľbu sa musí zadať).
Srdečne zdravím a ďakujem: otticek@gmail.com
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
g - urpmi task-gnome, alebo task-gnome-minimal. Casom prides na to, ze kopec balikov z tychto metabalikov ti je nanic a tak si potrebne sucasti Gnome nainstalujes/odinstalujes rucne.
d - tak to napis do terminalu, minimalne sa ti zobrazi chybovy vystup
d,e,c mozu nejako suvisiet s KDE
a - treba robit ako root
b- navody budu urcite kdekade, minimalne na mandrivalinux.cz, kazdopadne:
- tomu suboru Nvidia_blabla.run musis pridat atribut spustitelny a musis ho spustat ako root.
- skype_tgz bude asi v tvojom pripade uz predkompilovany a mozes si ho rozbalit kdekolvek, napr. do tvojho home, ale budes ho moct spustat iba ty (ak si neposahas nastavenia prav). Skype je vsak urcite aj ako rpm-ko pre Mandrivu - skus nejake exoticke repozitare (napr. od Bibriho alebo Cyrona z mandrivalinuxu.cz). Vyhoda .rpm-ka z takeho repozitara je, ze pokial repozitar funguje aj ako updatovaci, tak updatovanie skype-u mozes mat automaticke. inak si to musis urobit rucne
2 - vytvor si konto noveho pouzivatela a otestuj, ci trpi rovnakymi priznakmi
2) správne si nastav zdroje softvéru napríklad tu
http://easyurpmi.zarb.org/
odkaz bol priamo na stráke www.mandriva.cz
pridaj si officialne aj plf zdroje rpm.
x,y,z) keď chceš nastaviť nejakú systémovú vec tak si musíš povýšiť práva na root. Áno to heslo čo si pri inštalácii zadal pre admina/root.
Toto je bezpečnostné opatrenie. Preto nikdy normálne nepracuj ako root!!!!!!!!!
a) asi sa tvoj monitor zle hlási (čítaj je to proste šmejd) preto musíš ručne upraviť konfigurák ako root
b)Nastav si znova graf kartu v drakconf tam sa ta opýta či chceš použiť proprietárny ovládač (toto platí po správnom nastavení zdrojov)
Potvrdíš že ho chceš a nainštaluje sa. je hotovo.
Trochu vysvetlím- pre nvidiu je to zatiaľ najvhodnejšie riešenie použiť proprietarný ovládač
c)Vypni si pulse server ( pomocou draconf) ešte nieje odladený a niektoré zvukovky ho hardvérovo nezvládajú aj keď problém môže byť aj v inom triviálnom nastavení
Treba doinštalovať z plf (odporúčané zdroje) ffmpeg, mplayer, smplyer, kaffeine, amarok,..................(fakt tých programov je veľa tak vyskúšaj ktorý sa ti páči a ostatné odinštaluj
d) to je príkazový riadok pre programi primáne spúšťané v graf rozhraní.
Na výpisy a programy používajúce cli alebo proste pracujú v príkazovom riadku musíš použiť emulátor konzoly/terminálu napríklad v KDE je "konsole" ďalší je "xterm" a podobné.
ps. ak chceš povýšiť práva v konzole tak použiješ príkaz "su" a napíšeš heslo pre roota (pozor do konzoli sa nevypisujú žiadne znaky ani hviezdičky) a potom potvrdíš enterom
ďalej odporúčam program "mc" ktorý sa prekvapivo spúšťa príkazom mc
e) Žeby bug. Bol použitý ovládač ntfs-3g? Ak nie nastav si to v drakconf alebo priamo v /etc/fstab (ako root)
- pozor ak nevieš čo robíš môžeš prísť o data
f) Pozor asi si mýliš systém s užívateľskými programami
To je len ďalší program ktorý emuluje qwertz zo špeciálnymi skratkami.
V KDE je myslím defaultne KCharSelect.
g) Nainštaluj si aj KDE aj Gnome a pri prihlasovaní v displej manageri (tam kde si zadávaš užívateľské meno a heslo) tam by malo byť tlačítko s výberom na sesion (ako sedenie) a tam si vyber ktoré grafické prostredie chceš.
ps ak si si nastavil automatické prihlasovanie tak sa odhlás a znova prihlás s inou vybratou sesion
ps. tam sa dá vybrať aj jazyk sesion( ale musíš si ho doinštalovať)
ps )nikdy sa neprihlasuj zbytočne ako root!!!!!!!! Programy v grafickom rozhraní si vždy vypýtajú heslo ak bude treba (napríklad drakconf) a v emulátoru konzoly si povýšiš práva pomocou príkazu "su".
Asi niečo som nepochopil (ad e = Bol použitý ovládač ntfs-3g?): Ak si to OS sám nenainštaloval, tak ja tiež nie; HDD a jeho NTFS partície som nepočul, že by sa inštalovali nejaké ovládače (drivers ??) Opakujem, FAT32 vidí bez probl., len NTFS často (veľmi) nevidí ........
Za všetky info+rady ďakujem, stretlo sa ich tu fantasticky; a úžasne kvalitné.
otticek@gmail.com
2/V posledných 3dňoch sa mi veľmi spomalilo načítavanie net-stránok Firefoxom (iný brows.nemám). Čo s tým? Vyčistiť OS (niečo ako poznám z Wina)? Niečo sa rozladilo?
Inak OS je to úžasný - po zapnutí si z poslednej session pamätá snáď ešte aj spodné prádlo po zemi rozhádzané.....
Vďaka.
Vyčistenie sa nerobí.
Keby si si prečítal knihu pána Bibriho by si to vedel.
http://www.bibri.net/Mandriva/doc/manual-mdv-2008.1cz_Instalacni_a_uzivatelska_prirucka.pdf
Dočasné súbory sa defaultne dávajú do /tmp
alebo do /home/meno_uzivatela/tmp. Všetko ostatné si riadiš ti (okrem skrytých konfigurákov čo si pri štarte aplikácie vytvoria v /home/meno_uzivatela/.meno_aplikácie (áno tá botka je tam zámerne) ale potom si ich môžeš zmeniť.
V drakconfe si to nenašiel? Toto celkom elegantné klikátko. Aj keď sa kvôli nemu museli trochu inak spraviť konfiguráky v /etc (tam je nastavený celý základný systém)
ntfs-3g si proste doinštaluj (a hlavne pozri knihu pána Bibriho)
Urobil si si ubgrade distribúcie? Možno to s tým ntfs je bug.
Pána Bibriho mám v záložkách i vzhľadom na jeho kvalitné RPM. Všetky takéto veci (teda aj manuál) prídu na rad po 1.III., lebo som si "pojedol" všetok mesač.limit a viac si už jednoducho nemôžem dovoliť.
Drakconf: Našiel som hneď minule, no aspoň ja tam žiadnu chybu nevidím (tu je kópia :Identifikace
Dodavatel: ATA
Popis: WDC WD1600JS-55M
Identifikátor disku: ATA WDC WD1600JS-55M
Třída médií: hd
Identifikace sběrnice
ID dodavatele: 0x0000
ID zařízení: 0x0000
Sub ID dodavatele: 0x0000
Sub ID zařízení: 0x0000
Zařízení
Starý soubor se zařízením: /dev/sda
Připojení
Sběrnice: SCSI
Kanál: 0
Logické číslo jednotky: 0
Diskové oddíly
Primární oddíly: 1 (sda1)
Rozšířené oddíly: 3 (sda5, sda6, sda7)
Ostatní
Geometrie: 19457/255/63 (CHS)
Řadič disku: 2
Modul: ata_piix
(pritom na sda1+sda7 sú rozdielne Win-y a dnes ich z Lin-a nevidím, zatiaľ čo "sklady" sda5+6 sú z Lin-a prístupné).Všetky sú NTFS.
A kompletná Mandr.2009-DVD je na tomto HD:
IdentifikaceDodavatel: ATA
Popis: SAMSUNG SP0812C
Identifikátor disku: ATA SAMSUNG SP0812C
Třída médií: hd
Identifikace sběrnice
ID dodavatele: 0x0000
ID zařízení: 0x0000
Sub ID dodavatele: 0x0000
Sub ID zařízení: 0x0000
ZařízeníStarý soubor se zařízením: /dev/sdb
Připojení
Sběrnice: SCSI
Kanál: 0
Logické číslo jednotky: 0
Diskové oddíly
Primární oddíly: 1 (sdb1)
Rozšířené oddíly: 2 (sdb5, sdb6)
Ostatní
Geometrie: 9733/255/63 (CHS)
Řadič disku: 3
Modul: ata_piix
Toť komplet.výpis z drakconf-u. Štúdium p.Bibriho príde na program už za týždeň. Aké upgrade distr. sa pýtaš? Bolo niečo vydané? Plánujem po weekend-e urobiť opravnú preinstal.(práve som doniesol od známeho dnešnú Mand.2009.0-DVD, downla sa bez prerušení komplet za 4 hod.-nuž sa teším, že asi bude čistá bez bugs-aspoň kontrola po napálení isa bola OK).
Ešte sa chcem opýtať: Môžem na tento sdb-disk jednoducho bez akejkoľvek prípravy za Mandrivou "postaviť" SuSu? (Preto som sa minule pýtal na čistenie a formátovanie). A bude treba nejak špeciálne vytvárať partície (?), alebo SuSa to vie sama "defaultne"...?
Teraz sa dívam, že ten manuál p.Bibriho je pre Mdv2008 - nevadí? Princíp stejný??
Vďaka.
Sem sa dostanem asi v pondelok.
Ak na to nepoužívaš mandrivaonline (ja ho nepoužíam)
Tak ho sprav ručne v drakconf - správa softvéru - updait your systém(updait tvojho systému)
ps. pridal si si zdroje softvéru ako som ti odporúčal?
ps2. Ak nemáš neobmedzený net tak si daj pozor podľa toho aké maš veci nainštalované bude aj ten upgrade veľký
(v rootovskom terminali zadaj
urpmi gucharmap
a bud ti ho doinstaluje, alebo dostanes chybovu hlasku, ze napr. uz je nainstalovany)- co sa tyka tych win diskov, co ti vypise holy prikaz
mount
a cocat /etc/fstab
(v rootovskej konzole)- co sa tyka dalsej instalacie - napr. SuSE, treba brat do uvahy, ze:
1. kvoli kompatibilite mozes mat HDD rozdeleny len na 4 primarne oddiely, samozrejme logickych jednotiek v rozsiirenych oblastiach mozes mat viac (kedze vsak mas 2 disky, tak SuSE daj na druhy)
2. swap oddiel ti staci jeden pre obe instalacie
3. home by teoreticky mohol byt tiez spolocny, ale to by som nerobil
4. SuSE defaultne nainstaluje svoj zavadzac, ktory bude fungovat dobre len pokym nezmenis mandrivacky kernel - napr. pri nejakom update. V pripade zmeny jadra ineho systemu, treba zavadzac prekonfigurovat - dat mu vediet o zmene. Cize je dobre rozmysliet si konfiguraciu zavadzacov systemov.
A toto isté píše aj pre ostatné partit. d, e, f, pričom vidí len d, e,;
Cize je dobre rozmysliet si konfiguraciu zavadzacov systemov.=a tu si tak akurát môžem povedať: s pozdravem tvá máňa (už je to nad moje doterajšie znalosti..), skrátka nechám to tak a budem sa zatiaľ venovať Mandrive (zuzu nechám nainokedy) ;-)
Dalo by sa: sdb rozdeliť na 2 partit. a potom do jednej Mandr. a do druhej Susu (??)
Akurát, všetky instaly a updt. nanovo a môj kompl.mesač. limit "v háji". (Alebo napr. Acronisom - z Win - z sdb3 ukrojiť cca 20 GB particiu a do nej pustiť Suse - nech si tam vytvorí svoje "komnaty"..?) Čo radíš? Je aj rozumnejšie riešenie?
vďaka.
co sa tyka tvojho roztrpcenia nad nutnostou tahat nanovo updaty, ja to mam poriesene tak, ze mam vycleneny adresar na kvazi zalohovacej particii (pridany sticky bit) ktory ma symbolicky link do /var/cache/urpmi/rpms. A ked instalujem soft z repozitarov, pouzivam volbu
urpmi --noclean
, vdaka comu mi urpmi nevymaze baliky z cache po ich uspesnej instalacii - a teda mam ich lokalne, a presne tie, ktore potrebujem.(Toto sa da dosiahnut aj upravou urpmi.cfg) V pripade reinstalu, alebo instalacie na iny stroj uz data nemusim tahat nanovo z netu.
Pri upgrade no novu verziu mandrivy, tento lokalny repozitar "odpojim", cize zrusim symbolicky lin do /var/cache/urpmi/rpms (ten link zavesim na buduci zalozny adresar) a pokial upgrade vyjde tak, ho jednoducho vymazem a cyklus sa opakuje...
Ale toto je pre teba zatial asi tiez hardcore ...
Čo myslíš? Dá sa, s mojimi vedomosťami, začať s tvorbou .rpm balíčkov? Je to komplikované?
Už som nakukoval aj do príručky p.Bibriho; no, potrebujem, aby deň mal aspoň 27 hod...
Začni si na svojom systéme precvičovať príkazy ( v príkazovom riadku ), tu je odkaz (link) a zistíš, že veci sú fuckersky jednoduché (preto vznikajú revolúcie).
;-)
ked potrebujem nejaky soft a:
1. najdem ho v .deb, tak ho pomocou konzoloveho programu
alien
premenim na .rpm (som pouzil asi iba raz)2. najdem ho ako zabalene zdrojaky , klasicky sa spolahnem na trojclenku
configure
,make
(pri wine aj make depend) a ... a to je hlavne - namiestoinstall
, pouzijem programcheckinstall
.checkinstall
mi vytvori balik .rpm v /usr/src/rpm/RPMS/, pripadne ho aj priamo nainstaluje.ako sa vsak vytvaraju baliky do verejneho repozitara, to ti neporadim (kedze ma to zatial nezaujima)
Každopádne všetkým ďakujem za fantastickú podporu ; toľko optimizmu mi to vlialo... Toľko hodnotných infos... Takto to potom aj baví..
Donedávna som občas zabruslil po fórach, no zakaždým prešla chuť na čas; možno len 5% hodnotných infos, zbytok žalostné "výlevy" a pre mňa len desná strata času (rád sa poučím, ale nech je to rovno k veci). Zatiaľ, po rokoch, tu som našiel, čo som hľadal.
Všetkým bez výnimky vďaka.