"Program files"

Sekcia: Aplikácie & Desktop 27.03.2009 | 01:02
kenco   Návštevník
Zdravím, mám možno zbytočnú otázku, ale - ktorá zložka v distribúciách linuxu je niečo ako "program files" vo win? Ide o to, že stiahol som nejaké balíky, chcem ich nainštalovať a pýta odo mna cestu do adresára, že kde. Čo mi poradil jeden kamarát, tak je to vraj úplne jedno, ale mám rád v PC poriadok, a nechcel by som mať inštalácie rozhádzané ktorú-kde.
    • Re: "Program files" 27.03.2009 | 01:15
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      v /usr/share su rozne dokumentacie, nastavovacky (to tiez v /etc). priamo binarky su v /usr/bin
    • Re: "Program files" 27.03.2009 | 05:04
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Ak je to nieco instalovane nie cez balickovaci system, tak je vhodne to davat do /usr/local, tam je nakopirovana skoro cela bezna struktura, teda /usr/local/etc pre konfiguraky, /usr/local/bin pre binarky, atd. Takto v tom budes mat poriadok, kedze ziadny normalny balik cez balickovaci system do /usr/local urcite nic vkladat nebude, navyse je to prednastaveny adresar v programoch, ktore si sam kompilujes (aspon cez automake).
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
    • Re: "Program files" 27.03.2009 | 08:59
      peto   Návštevník
      Chcehlo by to trosku viac informacii
      su to adresare bin (ale pozor je ich viac)

      /bin je na SW nutny k behu distribucie
      /usr/bin je na volitelne instalovatelny SWy distribucie (t.j. z instalatora systemu to su subory napr. rpm .deb ..)

      /usr/local/bin
      alebo /opt

      je na SW instalovany uzivatelom, ktore je mimo balickov distribucie pre vstekych uzivatelov (ja osobne preferujem opt) alebo /usr/local/bin je na SW z neoficialnych repozitarov


      ~/bin je adresar na SW, ktory chce pouzivat len uzivatel, ktory ho instaloval...

      • Re: "Program files" 27.03.2009 | 18:12
        kenco   Návštevník
        No, konkrétne sa jedná o distribúciu openGEU 8.10 (som hotový z toho E 0.17). V podstate som sam nechcel ani nič naviac inštalovať, okrem OOo 3.01 (v pôvodných repozitároch je len 2.4). No a možno do budúcna niečo viac (zatiaľ linux iba skúšam a dávam si "šokové terapie" obmedzovania používania Windowsu), takže pýtam sa to najmä preto.. Konkrétne OOo 3.0.1 som stiahol ako balík tar.gz.
        • Re: "Program files" 30.03.2009 | 10:05
          peto   Návštevník
          v tom pripde odporucam /opt (citak root optional)
          tam patri OO.org mimo repozitarov
    • Re: "Program files" 27.03.2009 | 11:04
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      dobry clanok pre novacikov o organizacii dat
    • Re: "Program files" 27.03.2009 | 18:50
      Avatar strýko Ubuntu 9.04 64bit , XP  Používateľ
      "mám rád v PC poriadok"?
      V linuxe ma všetko svoje miesto.:-)
      • Re: "Program files" 27.03.2009 | 22:02
        kenco   Návštevník
        Veď hej, a práve preto som napísal pôvodnú otázku, aby som vedel, čo kde patrí..
        • Re: "Program files" 29.03.2009 | 00:14
          Avatar asi Gentoo  Používateľ
          tar.gz je arch7v (ako rar ci zip) To co rozbalis bude zdrojovy kod alebo instalacka a nie program samotny. Teoreticky ako zdrojak by mohol byt v /src (SouRCe = zdroj) i ked prakticky sa zvykne rozbalovat do domovskeho adresara kedze Tam nan budes mat rychly prystup. Samotna instalacia /opt (pre standardne aplikacie. /etc pre vyraznejsie aplikacie.
          Prehodnotil by som vyber distra kedze pre novacika by sa ti skor hodilo nieco vacsie. Hociktory zo standardu Mandriva, Opensuse, skoro hociktore -buntu ci fedora. poprosim neriesit ktore s nih.
          Nahodny vyber byva ucinnejsi nez flame o tom ktore distro...
          Kedze kompilacia je zadanie pre pokrocileho uzivatela. pricom plochu a dokumenty si mozes bez problemov zachovat aj s nastaveniami
    • Re: "Program files" 30.03.2009 | 11:36
      Peter S.   Návštevník
      Moje odporučanie je do home adresára + inštaluj to bez rootovských opravnení. Výhoda je jednoduchá odinštalácia - odstrániš daný adresár...

      Teda urob si v home adresár a do neho si inštaluj ten program...

      Ak toto nebude z nejakého dôvôdu priechodné, až potom hľadaj spôsob ako to nainštalovať v systéme