codec mp4
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Bola vydaná verzia 4.0 modelovacieho a renderovaciehho nástroja Blender. Veľké množstvo zmien bolo zapracované hlavne v renderovacom backende Cycles, Vylepšenia v rozhraní sa týkajú hlavne animácie. Minimálna verzia OpenGL pre toto vydanie je 4.3.
Zdroj: blender.org
Nová verzia linuxového jadra prináša lepšie zabezpečenie pre procesory Intel a širšiu podporu hardvéru.
Zdroj: 9to5Linux
Bola vydaná verzia 3.12 programovacieho jazyka Python. Medzi novinkami nájdeme napríklad flexibilnejšie parsovanie f-stringov, subinterpretery s vlastným GIL, alebo rôzne optimalizácie. Viacej informácii nájdete v zozname noviniek.
Zdroj: python.org
Na rozdiel od KDE, ktoré opúšťa x11 a prechádza na ešte nie úplne doladený wayland, xfce necháva podporu wayland len neoficiálne.
Zdroj: xfce.org
Fedora 40 definitívne opúšťa X a prechádza na wayland spolu s prechodom na Qt 6 a KDE Frameworks 6
Zdroj: Fedoraproject.org
V Auguste 2023 bola v open-source Greenie knižnici vydaná kniha s poradovým číslom 300. S pomocou voľne šíriteľných programov tak vznikli knihy v slovenčine, češtine a ďalších 8 jazykoch vrátane esperanta. Knihy sú v najrôznejších formátoch a dajú sa prečítať na PC či na čítačke jedným kliknutím. Okrem beletrie, poézie či odborných kníh pod knižnicu patrí aj hudobná kolekcia či hry.
Zdroj: Greenie knižnica
na základe uznesenia Európskeho parlamentu o stratégii v oblasti normalizácie pre jednotný trh je prijatá norma na zjednotenie nabíjacích zariadení do 100W v celej EU.
Zdroj: dsl.sk / EU
Nový návrh štandardu Web Environment Integrity API od zamestnancov spoločnosti Google má údajne zaručiť "dôveryhodnosť prostredia klienta". Ide o spôsob, ktorý môže webová stránka skontrolovať, či beží v nemodifikovanom prostredí (napríklad bez blokovania reklám).
Zdroj: github.com
Linus Torvalds sprístupnil prvú verziu linuxového jadra v septembri 1991. No chvíľu trvalo, kým vznikli distribúcie.
V 1992 vyšli binárky MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, tie však neprežili.
Najstaršími sú Slackware a Debian.
Intel končí s vývojom minipočítačov NUC. Našťastie to nie je úplne stratené, vyzerá to tak, že vývoj a výrobu týchto minipc prevezme firma ASUS.
Zdroj: Root.cz
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Možno to je
http://en.wikipedia.org/wiki/HD-AAC
alebo
http://wiki.multimedia.cx/index.php?title=AAC (ten HE-AAC)
To prvé pravdepodobne cez faad nejde, ale to druhé by malo ísť.
Dúfam máš nastavené zdroje softvéru z plf. Lebo na rozdiel od zdrojov softvéru v main sú povolené patenty porušújúce dekódery.
ps. nie je vôbec dôležité či tam máš gnome alebo nie (z pohľadu kodekov)
ps2. dúfam že to púšťaš cez kaffeine lebo to je prehrávač a nie dekoder :-)
ps3. Ak je to nejaký trailer k novému filmu vo vysokej kvalite a na prehrávanie je potrebné quicktime tak je to určite HD-AAC.
ps4. napíš aké verzie máš ffmpeg, faad-xine, kaffeine, vlc
mp4 je ak si dobre myslím hlavne dobrý pre video vo formáte H.264 (čo sa zvyčajne skrýva v tom mp4 kontajnery ako mp4v) a AAC zvuk označený zvyčajne ako mp4a.
Ako vidíš AAC má už svoje odrody HE-AAC a HD-AAC (vyžšia kvalita viac kanálov) a sú pravdepodobne patentované APPLE. (takisto je patentovaný formát H.264). Proste za používanie tých formátov treba platiť. h.264 má pod palcom nejaká americká spoločnosť MPEG LA.
Prosím nemýliť si kontajner (mkv, mp4, avi, mp3, ogg, ...), formát (mpeg2, mpeg4, H.264,.......AAC, AC3, ogg, mp3), dekóder (divix, ffmpeg, QuickTime,.....) a kóder(encoder) (x264, QuickTime, nero digital,....)
Fakt som si nemohol pomôcť tak prepáčte trochu za odchýlenie od témy.