zabijanie procesov
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Vyvedte ma z omylu ale pri beznom zamrznuti pc(nic nereaguje) zamrza len graficke prostredie (xorg ma na starosti aj vstupne zariadenia?), ale samotny os (jadro) bezi dalej. Pri serverovych rieseniach nie su take vypadky akceptovatelne, takze ako sa podobne problemy riesia tam? Da sa dostat do takeho to kompu pomocou vzdialeneho pristupu(povedzme ssh) a pozabijat nezbedne procesy?
1) pripoj si terminal. ci uz cez RS232 alebo siet.
2) nahod si specialnu klavesnicu co ti spusti skript a skiluje padajuci process.
A tomu ze v Linuxe je ovela castejsi tvrdy reset ako vo windos, tak tomu mozes verit len ak pouzivas super hyper giga mega alfa beta testovacie ovladace ktore vedia rychlejsie robit o nula cela nic ale zas su nespolahlivejsie.
a mohol by si pls trosku objasnit tie 2 moznosti, lebo u tych ani netusim ako to myslis
Ale dakujem za odpoved na povodnu otazku: "Da sa dostat do takeho to kompu pomocou vzdialeneho pristupu(povedzme ssh) a pozabijat nezbedne procesy?"
Uz sa neviem dockat kedy to v praxi vyskusam.
Sorry za banality: Ako vlastne ssh funguje? Staci si nahodit na system ako ssh server a potom mozem na neho pristupovat pomocou nejakeho klienta(povedzme z windows) a bude sa to tvarit akoby som pracoval s lokalnou konzolou?
Vtip je aj v tom, ze mat naraz zapnute dva stacky na grafiku zvysuje pravdepodobnost aj kvadraticky. A navyse oops sa nie vzdy zobrazi :)
k tvojemu počítaču sa pripojíš pomocou iného PC (nepotrebuješ win, načo??) takto:
ssh mayako@mayako-pc
nainštaluj si ho apozri si man ssh
sudo apt-get ssh
proces zabiješ:
pozri si tiež príkazy:
top
kill
xkill
ps
sudo apt-get install ssh
ale veď to poznáš...
MDV 2008, KDE 3.5.7
vga=text
alebo podobne, zavisi od vselicoho. A vypne to ten teplometik ktory ukazuje progress nacitavania.Inak, tie problemy sa tykaju najnovsieho ovladaca 2.7.0? To sa potom nedivim ze je hard masked v gentoo,asi niekoho pekne rozculil.
Je vôbec nejaká šanca postupne jadro rozkúskovať na viac procesov? Ako bude pokračovať vývoj?