fedora
Vďaka.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Nuž, v každom prípade Ti doporučujem už počkať na novú Fedora 11 Leonidas. Príde 26. 5. 2009 a splní očakávania mnohých linuxákov ...
;-)
.
Odpoveď znie : LINUX je najlepšie distro.
Fedora a za ňou stojaca Komunita ľudí, odvádza perfektnú prácu, za čo im patrí vďaka a výsledky uvidíte spominaného 26. 5. 2009 vo forme novej Fedora 11.
kazdemu podla jeho gusta, vyvojari vsetkych distier spojte sa=) ale suhlasim, kazdemu vyhovuje nieco ine, fedora patri urcite medzi najpodarenejsie distra, vzdy zalezi iba na tom, kto a naco distro pouziva...
Vyhovuje my system balickov rpm.
Dobra podpora od vyrobcov software. Ak daky vyrobca robi priamo balicky tak nikdy nechybaju deb alebo rpm.
Vyhovuju mi administracne nastroje ako setup, system-config-*.
Zvykol som si aj na casto kritizovany yum. Je sice pomensi ako apt-get ale ak mas DSL a viac tak ta bota urcite tlacit nebude.
Fedora je tak rozsirena ze je dostatok uzivatelskych navodov na rozbehanie cohokolvek co potrebujem.
Hry mi idu tak ako potrebujem:
Quake Wars mi fici out of the box aj z VOIP.
Tremulous rozne verzie klientov aj serverov som rozbehal a to je v nich pekny bordel. Ked clovek nevie kde presne vam ten vas balickovacy system da jednotlive komponenty tak sa zapoti. Rpm v tomto pomaha :-)
Nikdy som nemal problemy z rozchodenim propietarnych ovladacov (ci uz k video karte alebo tlaciarni). Ak boli problemy s niecim tak to boli aplikacie/hry ktore pouzivam.
Mal som obdobie ked ma fedora doslova srala s tymi novinkami ktore stale pribudaju s kazdou novou verziou a nie su dotiahnute do verzie stable. Ale vzdy sa to dalo do poriadku pravidelnou aktualizaciou. Momentalne upgradujem o dve verzie. To znamena ze cca kazde 2 roky. Ak su prilisne problemi s nestabilitou novej verzie tak idem hore iba 1 verziu ked skonci podpora mojej aktualnej verzie. (musel som spravit len raz pouzivam fedoru od verzie 5). Upgrade si najprv skusim vo virtuali a az potom na zivo.
Fedora ma vzdy podporu dvoch poslednych verzii. Takze ist hore o 1 verziu ked vyprsi podpora tej aktualnej znamena dat si system ktory je stabilny a dobre otestovany ale treba castejsie upgradovat (cca kazdy rok). Dat si najnovsiu verziu znamena mat najmodernejsi system s kopou novych ficurin ale nie vsetko je stabilne.
Ja som mal maníka v firme, čo mu práve toto v F10 šlapalo. Bohužiaľ je mimo SR.
:-)
A fakt ma to štve, lebo takto som sa vzdal Arch Linuxu, Slackware - čo ma vyslovene žerie. Paradox je že Gentoo, čo je možno distro pre najväčších skillorov, tak tam s inštaláciou nebol veľký problém, ale to bolo asi všetko, nevrzol som si :-)
Ešte stále som sa neprelúskal celou tou "Učebnicou Linuxu" na ktorú si mi dal odkaz. Ale študujem ju :-) snáď sa do smrti aspoň niečo naučím...