problem s prechodom z ubuntu 7.04 na 9.04
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
najdes vela navodov na to ako instalovat ubuntu
ak si chces zachovat nastavenia zalohuj si /home , /etc a samozrejme aj ine subory ak si ich menil
po novej instalacii staci /home adresar prekopirovat na ten co sa vytvoril pri instalacii
odporucam vytvorit uzivatela (pri instlacii) s rovnakym menom ako pouzivas doteraz
pri takom velkom odstupe by som to urobil tak, ze by som si potrebne veci z home dal na iny disk, nainstaloval 9.04 a nasledne si zalohy preniesol. tymi zalohami myslim dokumenty, konfiguraky zalohovat nie je pri tak velkom odstupe uplna vyhra
stava sa mi to na archu instalovanom na desktope (niektore najaktualnejsie baliky nie su vzdy aj stabilne)
Rolling updates je OK, ale len ked to robis na pravidelnej baze. Podobne je to aj s blbuntu, prechod po dvoch rokoch je rovnake riziko.
Aj ked, podla mna prechod ubuntu 7.04 -> 7.10 -> 8.04 -> 8.10 -> 9.04, ono ti to na druhom kroku odmietlo fungovat?
Este jedna vyhoda nainstalovania cisteho 9.04: Ak tam mas baliky, ktore si kedysi nainstaloval ale uz ich nepouzivas (nemyslim kniznice, ktore sa odisntaluju sami), tak sa ti to precisti:-)
zatial nemam zaujem ani cas, mozno raz ked budem velky