ssd disky a linux

Sekcia: Aplikácie & Desktop 22.05.2009 | 18:18
Avatar kubo911   Používateľ
Dobry den,mam acer aspire one a110 s 8gb ssd diskom a 8gb pametovou kartou..Mam ubuntu 8,10 ale dochadza mi miesto a tak by som sa chcel spytat ako nainstalovat programy na kartu ked na disku uz nie je miesto

dakujem
    • Re: ssd disky a linux 22.05.2009 | 18:28
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Možno by bolo vhodnejšie nechať ten SSD disk na systém (8GB by malo v pohode stačiť) a ukladať si dokumenty a iné veci na kartu. Teda tú kartu si namountovať ako /home adresár.
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
    • Re: ssd disky a linux 22.05.2009 | 18:30
      Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
      no, asi ti uplne neodpoviem na otazku, ale nestacilo by presunut /home na pamatovu kartu? Teda svoje data budes mat na karte a programy na disku.
      Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
      • Re: ssd disky a linux 22.05.2009 | 20:06
        kubo   Návštevník
        len ma zaujima ako instalovat na iny disk...nie tam kde je system...alebo to nejde?
        • Re: ssd disky a linux 22.05.2009 | 20:33
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          pokial instalujes z repozitarov tak nie (pokial viem)
          ale ak si staihnes nejaku hru (*.bin) v instalatore sa da zvolit cesta
          rovnako aj ked kompilujes sam rozhodnes kde to rozbalis
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: ssd disky a linux 22.05.2009 | 20:52
            Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
            Asi by bolo možné presunúť všetky programy (teda celý adresár /usr). Ale myslím, že presunúť home bude praktickejšie.
            Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
            • Re: ssd disky a linux 23.05.2009 | 01:28
              Avatar pato83 Debian Lenny, fluxbox 1.0  Používateľ
              A upravit fstab netreba tiez zabudnut :)
          • Re: ssd disky a linux 23.05.2009 | 01:41
            Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
            Brano, we are talking linux here.. vsetko sa da.
            napr> rpm -ivh --prefix=[destination_directory]
            Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
            • Re: ssd disky a linux 23.05.2009 | 13:45
              kubo   Návštevník
              mozem poprosit zrozumitelnejsie....?? :D v linuxe sa velmi nevyznam :D ...(instalujem zatial len z repozitarov)
              • Re: ssd disky a linux 23.05.2009 | 13:59
                Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                On tym chcel povedat, ze ked instalujes, hoci aj z repozitarov, tak vsetky moderne instalatory sa daju nastavit tak, aby pouzivali iny root pri instalacii (teda aj apt v ubuntu). Problem je, ze ten program potom nepojde, lebo vacsina programov ma v sebe napevno cesty ku configom a dalsim potrebnym suborom, takze to nie je dobre riesenie.
                Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                • Re: ssd disky a linux 23.05.2009 | 14:38
                  Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
                  co mi moje znalosti siahaju (+ pomoc od googla, man), tak apt-get asi taku funkcionalitu nema.
                  Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
                  • Re: ssd disky a linux 23.05.2009 | 21:09
                    Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
                    apt-get asi nie ale dpkg ano --root=dir | --admindir=dir | --instdir=dir

                    ale to je o inom, odpoved neda sa to je neakceptovatelna (aspon pre mna)
                    Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
                    • Re: ssd disky a linux 23.05.2009 | 22:08
                      Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
                      Ano, vsetko co sa da naprogramovat sa da :-) Ale otazka skor je, ci sa to da aj bez programovania (teda ci existuje nastroj). Aj ked, pouzivat takto rucne dpkg musi byt celkom nepohodlne, hlavne potom to predpoklada, ze dana aplikacia bude bezat v chroote :-(
                      Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
            • Re: ssd disky a linux 23.05.2009 | 14:52
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              a toto ma robit bezny uzivatel ??
              to asi nie preto pisem ze to nepojde, samozrejme ze sa to da ale nie ludskym sposobom
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • Re: ssd disky a linux 23.05.2009 | 15:13
                WlaSaTy   Návštevník
                Bezny uzivatel si bezne robi tento typ upgrade hardware a tak je tvoja otazka bezne zodpovedana.

                Otazkou je ci by nebolo jednoduchsie pouzit RAID STRIP alebo JBOD ci LVM ktory by taketo hovadiny odbural, teda az pokial by jeden z diskov neodcestoval do kremikoveho neba. A raz zacas to odzalohovat by nebolo tiez od veci.
                • Re: ssd disky a linux 23.05.2009 | 15:21
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                  to s tym LVM ci RAIDOM je dobry napad, ale bude vyzadovat reinstalaciu (oprav ma ak sa mylim), ten JBOD netusim co je ale nieco podobne


                  :WlaSaTy:Bezny uzivatel si bezne robi tento typ upgrade hardware a tak je tvoja otazka bezne zodpovedana.::

                  toto som nepochopil
                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • Re: ssd disky a linux 23.05.2009 | 20:11
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Reinstalaciu to nemusi vyzadovat. Na toto by malo stacit LiveCD, odzalohovanie niekam, prerozdelenie diskov (spojenie), zvecsenie FS, a finalny reboot. Otazkou je ci je ten stroj schopny nastartovat na STRIPe ci LVM s pomocou pouzitej distribucie alebo ci nebude treba minimalne splasit alebo prelozit ine jadro. Toto je bezne riesenie v priemysle, najcastejsie je to viditelne ak server startuje z autonomneho diskoveho pola. Lenze tam sa STRIP a ani JBOD nepouzivaju, tam to obstarava LVM.

                    Inak to s tym beznym uzivatelom je odpoved na tvoju otazku ci to ma robit bezny uzivatel. Ano, ak on ma _taku _poziadavku a nezaplati si na to SW servis, tak mu ine neostane. Bez ohladu na typ operacneho systemu.

                    PS: skorej vidim problem v tom ze ta karta bude mat nizsi vyon v citani alebo zapise a ze moze vyskicit zo slotu a cele sa to rozos... Takze by som aj ja odporucil pripojit hartu niekam do $HOME/data, samotny system nie je az taky zrut (pokial si clovek ovsem neinstaluje hry do /.