ako zistim mac adresu?
dikes ;)
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
ifconfig s parametrom -a alebo /a alebo -all
sa ti zobrazia informácie ktoré potrebuješ.
/sbin/ifconfig | grep HWaddr
alebo
# grep eth0 /var/log/dmesg
alebo
# ifconfig
S pozdravom....
eth0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:14:c2:d6:8a:c1
eth1 Link encap:Ethernet HWaddr 00:15:00:2f:24:94
to preco su dve mac adresy ??? ja viem mozno hlupa otazka, no nejako mi to nejde do hlavy. ved by mala byt len jedna nie ???
a ked, tak ktoru mam pouzit pre wifi router???
to asi ne
ip addr show
(aleboipconfig
) a vo vystupe zdmesg
, popripade mozno aj na routeri.vdaka
Pustíš si príkaz
ip link show
a ten ti vypľuje takéto niečo:1: lo: <LOOPBACK,UP,LOWER_UP> mtu 16436 qdisc noqueue
link/loopback 00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00
2: eth0: <BROADCAST,MULTICAST> mtu 1500 qdisc noop qlen 1000
link/ether 00:30:48:97:2b:7a brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
3: eth1: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast qlen 100
link/ether 00:30:48:97:2b:7b brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
Loopback si nevšímaj, teba zaujímajú hlavne tie číselká za link/ether ... to je MAC adresa. V tomto prípade mám dve sieťovky (toto je výpis zo servera), ale v podstate ty, máš tiež, lebo jedna je káblový ethernet a jedno je wifi. Niektoré drivery (alebo udev samotný) sú také prasácke, že nerozlišujú medzi eth a wlan alebo ath alebo čokoľvek iné, jednoducho priradia aj wifine trebárs eth1. A teraz prichádza trik :) Zoberieš mac adresu a naklepeš ju sem http://www.coffer.com/mac_find/ A ono ti to vypľuje výrobcu tej-ktorej sieťovky. Prípadne môžeš skúsiť
dmesg | grep eth0
a uvidíš, čo dostaneš. Kapišto?