panel - menu + ubuntu 9.04 software

Sekcia: Aplikácie & Desktop 21.06.2009 | 18:06
Avatar zepp   Používateľ
zdravim Vas...

prave som si nainstaloval nove ubuntu 9.04 a omylom sa mi podarilo vymazat ponuku "predvolby" a "sprava" z horneho panelu na ploche. chcel by som Vas poprosit o pomoc s tymto problemom... cez moznost "pridat do panelu" dokazem nahodit ikonky tychto funkcii na povodne miesto, ale rad by som tam mal napisy, ako na zaciatku po instalacii... (som v linuxe uplny zaciatocnik, berte tuto otazku preto prosim s rezervou) :)

dalej by ma este zaujimalo, ako by som nahodil na plochu spodne menu s ikonami, ktore sa otaca o 360 stupnov (v tvare valca) s tym, ze predna ikona je oproti inym o dost zvacsena... videl som to niekde na nete a c elkom ma to zaujalo, len neviem ,ako sa k tomuto vyzoru dopracovat.. (ani po dlhom hladani)... je na to nejaky specialny program, ci sa to da upavit priamo v systeme...?

a ked uz pisem na toto forum, rad by som sa s Vami poradil ohladom insrtalacie roznych programov (resp. ich alternativ po prechode z visty). ako nahradu total commanderu som si zvolil KRUSADER, predinstalovany GIMP a BRASERO mi zatial vyhovuju a naistaloval som si aj BLUEFISH (miesto pspadu)... existuju nejake lepsie alternativne softwary? resp. rad by som nasiel nahradu za LIME WIRE, DEV C++, ICQ (nie pidgin) (plus nejaky soft na "samovypinanie PC")

a este posledna otazka... ak by som potreboval nahodit sadu office do mojho ubuntu, existuje aj ina cesta ,ako cez wine? (rozmyslal som aj nad tym, odpadli by mi aspon problemy s prechodom na iny software)... a je po jeho instalacii (aj po instalacii softu na stahovanie hudby) potrebne nahodit aj nejaky FIREWALL, alebo ANTIVIR? (ak ano ,aky by ste mi odporucili...)

vopred Vam dakujem za odpovede, hadam som to s mojimi zaciatocnickymi otazkami neprehnal :)

duri
    • Re: panel - menu + ubuntu 9.04 software 21.06.2009 | 18:24
      Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
      Co sa tyka panelu nechapem presne co tam nemas. Skus to lepsie popisat alebo daj obrazok. Inak ponuka aplikacie-miesta-system su ako si pisal pridat do panelu a panel ponuky.
      Panel ponuky upravujes tak ze nan kliknes paravym a upravit ponuky.

      Spodny panel by bolo tiez lepsie dat sem to video kde si to videl.
      Nieco taketo?
      http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,14432.0.html

      Alternativne programy
      http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,36230.0.html

      MS Office bud starsie cez wine alebo virtualizovat cele win. co je dost neefektivne.
      Antivir netreba, firewall je v ubuntu od zaciatku staci ho len aktivovat a nainstalovat program na jeho nastavenie.
      http://wiki.ubuntu.cz/GUFW
      Pripadne ho nastavovat rucne v konfiguracnom subore(prikazmi)
    • Re: panel - menu + ubuntu 9.04 software 21.06.2009 | 19:46
      mayko   Návštevník
      Ahoj, vitaj v LINUXE:D

      otvor si konzolu a napis prikaz alacarte tym otvoris nastavenie menu a opat zaskrtnes to co sa ti zrejme predtym podarilo odskrtnut, teda predvolby a spravu. Konzolu, alebo tiez terminal najdes v menu, alebo spustis stlacenim ALT+F2 a prikazom gnome-terminal
      icq ako pod windowsom nerozbehas, pouzi pidgin, alebo kopete, tieto su najlepsie, ale slide-a-lama aplikacie od toho necakaj.

      Na samovypinanie nepotrebujes program, to ma system zabudovane... do teraminalu napises napr: sudo shutdown -h +30, toto sposobi, ze sa ti pocitac vypne po 30minutach od zadania prikazu...viac o prikaze shutdown ako aj o inych prikazoch zistis, ak das do konzoly man shutdown. man pred nazvom prikazu ukaze manualove stranky daneho prikazu(programu). Kedze pouzi devCpp, zrejme trocha programujes a skripty ti tiez nebudu robit problem...to vypinanie sa da krasne nastavit na klikatka. Ak ti nestaci OppenOffice, tak ten od microsftu inac ako cez wine nenahodis, office2007 bezi pod wine paradne. Ako nahradu spominaneho devc++ urcite pouzi codeblocks

      chvilku potrva, kym si na linux zvyknes, ale po par dnoch sa iste dostavi prve ovocie snazenia, vela stastia;)
    • Re: panel - menu + ubuntu 9.04 software 21.06.2009 | 20:38
      Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
      Za dev-c++ je dobra nahrada Code::blocks, za pidgina skus licq, pripadne empathy (bude default v ubuntu 9.10).

      co sa tyka officu, tak zdarma by som ti odporucit jedine open office.
      Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
    • Re: panel - menu + ubuntu 9.04 software 21.06.2009 | 21:07
      Avatar xapoh Mint  Používateľ
      Ak som ta spravne pochopil o co ti ide, tak potrebujes spravit toto: chod na tu listu klikni pravym a tam zvol pridat do panelu , tam je to co hladas Panel Ponuky
    • Re: panel - menu + ubuntu 9.04 software 22.06.2009 | 15:15
      Avatar zepp   Používateľ
      dakajem Vam... niektore rady pomohli viac, ine trosku menej, ale v podstate som problemy vyriesil... to menu na hornom panely.... s tym bol problem kvoly tomu, ze som pridaval inu moznost (hl. panuka) a hodilo mi to iba ikonky... az po lepsom pohlade som si vsimol, ze existuje este jedna moznost pridania menu :)

      AWN som nainstaloval, ale bola to dlha cesta a neviem ,ci za to stala... kym som zistil, co je to beryl, neskor compiz, resp. emerald... (a co vlastne nahodit...) avant nie je to iste, co som myslel (mozno aj ano... ved sa to da rozne prisposobit), ale ponechal som si to... a na ten curved look som sa vykaslal... celkom sa mi to paci tak, ako to je... len mam jeden dotaz ohladom AWN... da sa tento dock umiestnit aj inde ,ako nad spodnou listou? som zvyknuty na panel uloh, ktory tam mam a su s tym mensie problemy...

      linky na alternativne programy boli super, hlavne ta stranka, ktora je cela tematicky zamerana na tuto oblast... predsa len som nainstaloval aj WINE... (hlavne kvoly icq a ms ofice) , no problem bol na svete... po instalacii icq mi neide spustit program... naistaloval som to so svojimi vlastnymi nastaveniami (panel icq, domovska stranka a pod. hluposti som vymazal) do predvoleneho adresara... neskor som skusal aj domovsky adresarale stale to nefunguje... nepripoji mi ikonu na plochu a neide to spustit ani z menu wine--programs--icq 6.5... ked som nahodil ikonu na plochu rucne system ma upozornil takto:
      Untrusted application launche
      The application launcher "ICQ6.5.desktop" has
      not been marked as trusted. If you do not know
      the source of this file, launching it may be unsafe

      po oznaceni MARK AS TRUSTE a LAUNCH ANYWAY sa mi sice premenila suborova ikonka na ikonku icq, ale ta je stale nefunkcna... nevedeli by ste mi prosim Vas pomoct aj s tymto problemom?

      inac program code::blocks je celkom fajn... dost podobny dev c++... myslim si, ze by nemal byt problem s prechodom... v podstate by s nim (az na zopar problemov) nemal byt problem celkovo... ubuntu je pekne zvladnuty system a mam z neho zvacssa pozitivne normy... spokojnost :)
    • Re: panel - menu + ubuntu 9.04 software 22.06.2009 | 15:36
      Avatar zepp   Používateľ
      a este jedna otazka... ako nastavim plne prava v nautiluse a krusadery? (citanie, zapis, mazanie) viem, ze to tu niekde bolo (alebo na nete urcite, ale neide mi to)... :)
      • Re: panel - menu + ubuntu 9.04 software 22.06.2009 | 16:19
        qw11   Návštevník
        S icq6,5 ti neporadim, ale mas dovod ho pouzivat? V ubuntu je pidgin co je podla mna velmi podareny program.
        Prava v nautiluse, myslis k suborom a adresarom? V terminale
        gksudo nautilus
        a v okne ktore sa otvori si najdes subor/adresar. Kliknes nan pravym-vlastnosti-prava a tam uz to pochopis.