ProFTPD
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
aby nemohol uzivatel ist vyssie ako do domovskeho adresara, existuje direktiva
DefaultRoot ~
aby uzivatel mohol pouzivat ftp bez toho aby mal shell, existuje dalsia direktiva
RequireValidShell off
Potreboval by som to nastaviť nejak na webserver - rozumiem tomu asi tak, ze chces, aby si cez protokol http mohol zobrazit ten isty adresar, ktory je domovskym adresarom uzivatela ftp. Toho sa da dosiahnut viacerimi sposobmi, napr. nastav uzivatelovi ako domovsky adresar ten isty, co je nastaveny ako DocumentRoot na apachi (ak pouzivas iny webserver, plati to iste), len si daj bacha na prava suborov a adresarov - nastavil by som ich na 0664 (subory), 0775 (adresare) a ako vlastnika user:www-data (ak webserver pracuje pod uzivatelom www-data a ftp uzivatel je user) a usera by som pridal do skupiny www-data.
teraz rozmyslam...este jednoduchsie je zadat do proftpd.conf
DefaultRoot /var/www
alebo adresar co je DocumentRoot v apachi, a nezabudnut na tie prava.RequireValidShell off
, tak kde si potom môžem vytvoriť užívateľov do FTP a priradiť im heslá?Ked si otvoris tu linku tak snad pochopis co je to shell. Uzivatel nemusi mat k dispozicii shell aby mohol v systeme existovat. V niektorych pripadoch je to dokonca neziaduce.
Uzivatelov mozes pouzit budto realnych alebo virtualnych (plati aj pre proftpd).
Preco na celom webe toto nikto nevie do <> zodpovedat>> AKO VYROBIT USEROV FTP ?????????
dovi a dopo
PS: a tebe prajem vela uspechov s ftp :)