Zacinam byt z Linuxu cim dalej tym viac znechuteny. Sice Vistu som do roka preinstalova asi 6krat ale nevim ci sa to da porovnat s casom, ktory som venoval linux. A to mi nic poriadne nefunguje. Je uzasne kolko casu musi clovek travit citanim for, skusanim atd. aby rozchodil take zakladne veci ako je napr: bluethoot, prehravanie videa cez net, internetove radio, automaticke pripajanie oddielov disku a vela vela drobnosti, ktore su samozrejmostou. Je toho uz na mna dost. Linux sa snazim pochopit a naucit sa s nim robit 4 tyzden ale zatil iba s velmi malym uspechom. Neviem ci som taky neschopny ale stoji ta "stabilita a bezpecie" za ten cas, ktory linux zozerie?
Samozrejme toto vsetko zalezi na viacerych faktoroch, takze to nemusi byt tvoja neschopnost.
Popripadne si daj dualboot a ked budes mat cas a nervy tak sa znova pusti do riesenia problemov ...
Inak, skus opisat tie problemy. Riesenie sa najde.
Najlepsie je pouzivat dualboot - Windows na pracu, Linux na "hranie sa". Postupne budes coraz viac a viac pouzivat Linux a potom pride cas, ked si uvedomis, ze Windows si nemal nabootovany uz vyse mesiaca a akosi ho uz nepotrebujes.
Drzim palce...
takze zkuste (vim, ze nektere nejsou doporucovany pro zacatecniky, ale pri trose dobre vule.. ja taky nejsem guru ) mintlinux , mandrivu, fedoru, suse ,gentoo, archlinux, debian, slackware, pclinuxos, knoppix , plus nejake dalsi hojne pouzivane... jinak muzete stale nadavat na linux ( spis bych zacatecnikovi radil mintlinux, nebo knoppix namisto ubuntu se suse)
ale prosim neodpovidejte na tento muj komentar .. nechci flame
s pozdravom Tomas Hanzel, linuxsr forum.
windows: nainstalovat firefox (teda ja som nan zvyknuty aspon), nainstalovat kodeky, kusok sa povrtat v nastaveniach
linux pre lamy: spustit firefox a ide
windows: spustenie IE a natukanie adresy webu s video streamom (ktory je v drvivej vacsine bud flash - vtedy instalacia flash pluginu podobne ako v linuxe - alebo ako winmedia, ktory podporuje (prekvapujucoo) windows media player). cize ziadna instalacia kodekov, ziadne vrtanie sa v nastaveniach.
linux: instalacia kodekov a modlenie sa, aby to nebol DRM WM stream, ktory ti nepojde, ani ked sa pokrajas.
je vsak treba priznat, ze rozne internetove TV nesledujem a ani nemam v plane. vacsinou si teda pozeram youtube...
inak mas v linuxe smolu - a zasa, aj pre youtube si musis nainstalovat nejaky flash plugin, na mediach nezvykne byt (minimalne ubuntu, opensuse, fedora ich neobsahuju, rozne minoritne distribucie mozno ano (a mandriva, ale tam zasa mas nspluginwrapper, ktory akykolvek flash spolahlivo zhodi aj s prehliadacom, takze musis na druhu stranu odinstalovavat, aby to islo), ale zasa nie su tak pouzivane, ako tato trojka).
proste, som ochotny a schopny priznat linuxu jednoduchost vo vselicom, ale prave prehravanie videostreamov medzi toto nepatri.
inak mas v linuxe smolu - a zasa, aj pre youtube si musis nainstalovat nejaky flash plugin, na mediach nezvykne byt (minimalne ubuntu, opensuse, fedora ich neobsahuju,
Pokiaľ ide o OpenSUSE , ktoré je dodávané na médiu DVD, spoločne s CD Extra Language Support prípadne Non-OSS, ktorý rovnako ako ja využívajú viacerý, tieto flashe tam nájdeš.
A rovnako tak som vlastníkom Krabicovej verzie, kde sú rovno na médiu.
Ale aj tak je to bordel či ide o Linux alebo Windows...inštalovať blbosti pre blbosti a zaswinit si PC...ale to je vec názoru...
flash nie je beznou sucastou distribucnych instalacnych medii.. a o opaku ma nepresvedcis, videl a skusal som ich dost pred tym, ako som zakotvil u dnes pouzivanych distribucii.
a uvdediem iny priklad. nainstaluj si fedoru z live cd. doinstaluj si kodeky. v pripade gnome verzie budes musiet instalovat aj jeden balicek, ktory ma uctihodnu velkost cez 100 MB (plus samozrejme zmienene kodeky v balikoch gstreamer-plugins-*), pricom este vo fedore 10 mal akceptovatelnych 45 MB.
to ja vo windows uz budem mat polovicu filmu za sebou, kym taky velky balik stiahnem a nainstalujem. ale to je samozrejme zasa opacny extrem.
Uz zas ste celu temu dostali do Flame-u Win vs Lin
PRESTANTE
takze zatial najvacsi problem mam s automatickym pripojenim oddlielu.
pouzil som tieto postupi:
sudo mount -o nls=utf8,umask=022 -t ntfs /dev/sda1 /media/disk
nepomohlo
editacia fstab:
/dev/sda1 /media/disk ntfs defaults,user,umask=222,nls=utf8 0 0
nepomohlo
postup z tohoto odkazu:
http://www.cyberciti.biz/faq/mounting-windows-partition-onto-ubuntu-linux/
tu sa mi podaril oddiel pripojit ale pri restarte pc bol zase odpojeny.
je este nejaky postu ako to nastavit?
youtube som uz vyriesil ale funguje vam tento odkaz?
http://www.play.cz/listen/listen.php?sh=rockzone&bitrate=32&stype=WMA
po prvom spusteni sa nainstalovali potrebne balicky ale aj tak radio nehra.
vieto ako na to?
dik
antoan, ja ti v tomto nepomozem, sice sa uz hram a nastavujem linux pomaly od distribucie Mandrake 8.2, stale nachadzam vela zalezitosti ktore nefunguju.
Kedze pracujem s hudbou, windows bude vzdy moj pracovny system, linux mam ako hracku, ktora ma uz pomaly prestava zaujimat.
Skor napisem moje skusenosti s linuxom, ktore ma prinutili zostat len na Viste.
Mam novy notebook HP Copmpaq 610 na ktorom mam predinstalovanu Vistu. Preco to nevyuzit, vsak? K tomu som marne hladal distribuciu ktora bude fungovat okamzite po nainstalovani. Najlepsie na tom je zatial najnovsie Ubuntu, ktore som naladil az po niekolkodnovom trapeni so zvukom. Nasiel som na internete navod ako na to, samozrejme tak krkolomny, ze som zacal uvazovat, ci to vobec ma zmysel instalovat.
Nenechal som sa odradit a ststne som to instalnil. Dalsie distribucie nemali sancu, uz len koli zvuku, grafike alebo internetu.
Najhorsie som ale pochodil s novym PC s 24" monitorom s HDMI. Tam ide len Ubuntu aj to na zakladnych VESA ovladacoch. Ine distra som tam ani nedostal a to som hladal navod ako na to. Znechutilo am to a nechal som to tak. Kedze pracujem v zamestnani s hudbou, vzdy sa vraciam k Windows alebo MACu, ktory mam v praci. Na dalsie nemam cas.
Ale ak mas kopec volna, ktore ja nemam, nemusis hned utekat od linuxu. Nie je na skodu sa nieco nove naucit. Ja som ho opustil koli praci.
/dev/sda1 /media/disk ntfs auto,defaults,user,umask=222,nls=utf8 0 0 podstatné je to slovo auto
Samozrejme už maj vytvorenú zložku /media/disk.
Všetko edituj ako root.
S pozdravom Tomáš Hanzel, Linuxsr Fórum
/dev/sda1 /media/disk ntfs defaults,umask=007,gid=46 0 0
S pozdravom Tomáš Hanzel, Linuxsr Fórum
zatil dik
Možno máš iná výstupný audio engine..možno kodeky..ťažko hľadať...
S pozdravom Tomáš Hanzel, Linux SR fórum
dik
toan
Ku otázke a vysvetleniu.
root je administrátor. Má možnosť inštalovať, reinštalovať, vymazávať či upravovať konfiguračné súbory či robiť systémové nastavenia. teda root je ako z okien poznáš administrátor.
root je teda len a len konto s úplnými právami.
V Ubuntu si užívateľ. Príklad užívateľ antoan. Z bezpečnostného hľadiska ty ako užívateľ antoan nemôžeš vykonávať žiadne systémové práce / jedine v prípade že máš k tomu určené práva/, ani niš inštalovať. V Ubuntách je to teda vyriešené tak, že na to aby si pracoval ako root potrebuješ práva root-admina. Tie dosiahneš predpríkazom sudo.
Teda príkaz na úpravu systémového /etc/fstab za pomoci aplikácie nano, teda súbor ktorý za normálneho užívateľa neúpravíš je sudo nano -w /etc/fstab a zadanie hesla ktoré si systém vypýta.
Ako si zistil, ty keď si upravoval fstab pre mountovanie, použil si príkaz sudo. Takže pod root-om vieš pracovať, lebo pracovať pod rootom znamená získať práva administrátora a môcť vykonávať úlohy ktoré sú užívateľom zakázané.
Sú distribúcie, ktoré účet root majú už v systéme a po inštalácií ho aj sprístupnia. V tých distrách potom pracuješ ako root tak, že v konzole spustíš príkaz :su teda skratka superužívateľ, a zadáš heslo ktoré si zvolil pri inštalácii. Rovnako tak je v týchto distrách možné i prihlásenie ako root. Klasicky sa odhlásiš zo systému alebo prepneš užívateľa, zadáš do poľa root a heslo.
Takže ak ti niekdo niekedy povie pracuj pod rootom, alebo ako root, tak ty keďže máš UBUNTU len pred príkaz ktorý máš vykonať zadáš príkaz sudo.
Dúfam že som pomohol
S pozdravom Tomáš Hanzel, LinuxSR Fórum
Áno, všetko bolo popisované pre prácu v konzole. Lebo som bral do úvahy, že defaultne, teda základne je v ubuntu len užívateľ-ské konto a to je aj povolené na prihlásenie sa, a root-ovské nieje. To však je možné zmeniť. Asi o pár minút nahodím návod na svoje fórum takže vidím že si regnutý kukni tam. Alebo to hodím sem.
Takže odpoveď je áno, dá sa tak pracovať.
S pozdravom Tomáš Hanzel, LinuxSR Fórum
Ja pracujem 6 rokov ako linux system administrator. Zodpovedam za chod stoviek serverov, nerobi mi problem nic nakonfigurovat, v praci sa stretavam od slackware po ubuntu (greenie zatial nie :-) ) so vsetkym.
Avsak ked pridem domov a ani v praci nemam cas a ani chut riesit problem preco mi nejde mikrofon na skype, preco mi nejde to a tamto. Ocakavam ze ked nabootujem tak doinstalujem drivere (maximalne) nainstalujem si aplikacie ktore chcem a vsetko mi ide po par klikoch. Dovod preco pouzivam Windows.
Problemy s legalitou windows su uz davno za nami, k notebooku/desktopu dostanem predinstalovany system a netrapi ma tych 100€ ktore by som platil dalej za licenciu.
S vyberom linuxu musim vyberat aj HW, mozno tak pred 10r sme toto mohli robit ked som mal doma jeden a v praci druhy desktop a ziaden notebook.
- tak tejto vete nerozumiem. Existuju predsa KVALITNE ntbooky, na ktorych mainstreamove linuxy rozbehas "out of the box". Hadam len s podporou pre prihlasovanie pomocou otlackov prstov, prip. touchscreen-om by mohli byť problémy, len neviem, či to je segment laptopov, ktorý by ťa (aj vzhľadom na cenu) mohol zaujímať.
- vlastne nerozumiem ani tomu, ze ako admin nemas problem konfigurovat servre a zaroven mas problem nakonfigurovat mikrofon v skype. To ja nemam problem nakonfigurovat svoj laptop s periferiami a potrebnymi programami (vratane tych pre tvorbu hudby), ale na spravu linuxovych serverov si netrufam. Ale v poho, este par prispevkov tvojho typu, a vazne si zacnem namyslat, ze na povolanie linuxoveho spravcu na Slovensku mam.
. Ale v poho, este par prispevkov tvojho typu, a vazne si zacnem namyslat, ze na povolanie linuxoveho spravcu na Slovensku mam.
Brutus...aj keď síce písal že sa mu s tým nechce babrať, nie že to nevie, uznávam tvoj príspevok na 100 bodov.:-D
a najme to posledné...:-D citované :-D :-D :-D
Aj ja mám určite na Správcu, ja viem inštalovať LAMP .-D
S pozdravom Tomáš Hanzel, SPRÁVCA :-D LinuxSR fóra
Samozrejme, pri spominanom pocte strojov by sa skor ziadalo pouzit pomenovanie
plantaznik