Light Scribe napaľovanie v ubuntu
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
LIGHTSCRIBE SYSTEM SOFTWARE zo stranky http://www.lightscribe.com/downloadSection/linux/index.aspx
Aplikacie na vypalenie:
LIGHTSCRIBE SIMPLE LABELER (rovanka stranka ako hore)
4L zo stranky http://www.lacie.com/support/drivers/driver.htm?id=10094
Simple labeler podporuje jedine vytlacenie txtu na cd (aspon to bolo v casoch ked som s lightscribe zacinal) a 4L podporuje jedine vypalenie obrazku, ktory vsak mozes rozne posuvat, centrovat, zvacsovat. Ja pouzivam 4L.
4L je poskytovana jedine v RPM baliku, na konverziu do DEB pouzi program alien (je v standartnych repozitaroch). 4L zavisi na knizniciach qt4 (balik libqt4-gui)
Obe aplikacie su 32 bitove, ak ich chces rozbehat na 64 bit Ubuntu, nainstaluj balik ia32-libs, balik system software nainstaluj s parametrom --force-architecture a sprav sym. odkaz: ln -sf /usr/lib/lightscribe /usr/lib32/lightscribe. Simple labeler a 4L nainstaluj tiez s pouzitim potlacenia architektury.
Odporucam nastavit vyssi kontrast, avsak vypalovanie bude dlhsie. Nastavis to po instalacii prikazom:
sudo /usr/lib32/lightscribe/elcu.sh
a zvolis moznost 1
Ja mam spravene na system software aj 4L deb baliky 32 aj 64 bit. Ked nebude niekto vediet ich spravit sam, mozem mu ich poslat.
sudo alien meno* --scripts
Problém som mal ten, že sa mi po inštalácii oboch programov (4L, Simple labeler) nevytvoril v menu spúšťač. Tak som to manuálne vytvoril. 4L mi ale nechel páliť, že nemám oprávnenie. Tak som si upravil príkaz spúšťača a práve to teraz už pálim.
upravený príkaz spúšťača 4L:
gksu 4L-gui
to: Peto
Nero licenciu nemám, na webe je len trial. Na Windowsoch radím každému napalovací program Ashampoo ver. 6, ktorá je zadarmo. Nero podľa mňa už nie je to čo býval. Na čo mi je vyše 300 MB inštalačka, keď chcem len napaľovať média a nepotrebujem kopec ďalších programov. Len tak pre porovnanie K3B má len 3.2MB :D a Ashampoo 6 má 12MB.