Batéria netbook

Sekcia: Aplikácie & Desktop 29.11.2009 | 23:28
Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
Môj netbook sa automaticky vypne vždy, keď sa batéria dostane pod 20% /neštandardné tvrdé vypnutie/. Kde môže byť problém /ak len sofware-ový/, prípadne kde zmením nastavenie, aby sa netbook nevypínal na 20%?
Systém mám Ubuntu 9.04. Ďakujem.
    • Re: Batéria netbook 30.11.2009 | 21:46
      WlaSaTy   Návštevník
      Tvrde vypnutie, tak sa opisuje jav podobny odpojeniu spotrebica od zdroja elektrickej energie. Aj nahradneho, teda baterky.

      Nepredpokladam ze by to bolo toto, skor sa jedna o vypnutie bez opytania. Pozri sa do nastaveni ci si nahodou nezabudol nastavit akciu pri nejakych napriklad 33% aby sa zobrazila varovna sprava alebo ci nemas vypnute zobrazovanie bubliniek. Najst by si to mal v medzi nastaveniami systemu.
      • Re: Batéria netbook 01.12.2009 | 19:35
        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
        Ešte by bola možnosť, že zle ukazuje stav batérie.
        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
        • Re: Batéria netbook 01.12.2009 | 20:14
          WlaSaTy   Návštevník
          Ono je mozne ze je pri starte zadany parameter ktory vypina pracu s vetrakmi a baterkou, nieco ako ACPI.
      • Re: Batéria netbook 07.12.2009 | 12:17
        Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
        No presne tak by som to opísal... Ono to vyzerá ako to odpojenie od zdroja elektrickej energie, preto som použil slová "tvrdé" vypnutie.
        V nastaveniach napájania je označená možnosť, že keď je slabá batéria, netbook sa má vypnúť, ale nikde nevidím nastavenie, že pri koľkých percentách sa má vypnúť.
      • Re: Batéria netbook 07.12.2009 | 12:17
        Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
        No presne tak by som to opísal... Ono to vyzerá ako to odpojenie od zdroja elektrickej energie, preto som použil slová "tvrdé" vypnutie.
        V nastaveniach napájania je označená možnosť, že keď je slabá batéria, netbook sa má vypnúť, ale nikde nevidím nastavenie, že pri koľkých percentách sa má vypnúť.
        • Re: Batéria netbook 08.12.2009 | 22:11
          WlaSaTy   Návštevník
          Taketo chovanie moze byt spojene niekolkymi vecami, na vsetky si teraz nespomeniem ale hadam sa najde niekto co ma doplni.
          1. Odchadzajuca baterka ktora pri tych percentach uz jednoducho odide. Ako je stara?
          2. Vypnuta podpora ACPI pri starte. Co je v prazdnom subore /proc/cmdline ?
          3. Postarsie jadro, v novsich je obvykle lepsia podpora strojov ktorych vyrobcovia necitali ACPI specifikaciu. Obcas je to ovsem opacne. Fungovalo to niekedy a kedy boli posledne aplikovane zaplaty a co je to za stroj?
          • Re: Batéria netbook 12.12.2009 | 19:45
            Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
            1. Batéria je nová. Netbook je kupovaný v lete tohto roku.
            2. V subore /proc/cmdline nie je absolútne nič...
            3. Jedná sa o netbook Mivvy L310 Lux, ktorý má v sebe procesor Intel Atom 1,6 GHz a 2 GB RAM. Batéria je 6-článková.
            Ubuntu 9.04, GNOME 2.26.1
            Kernel Linux 2.6.28-16-generic
            • Re: Batéria netbook 12.12.2009 | 20:29
              WlaSaTy   Návštevník
              2. V subore /proc/cmdline nie je absolútne nič...

              Tak napis co je v nom.
              • Re: Batéria netbook 13.12.2009 | 04:17
                Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
                Je prázdny.
                • Re: Batéria netbook 13.12.2009 | 20:30
                  WlaSaTy   Návštevník
                  hmm, tak to si si potom kompiloval sam jadro ze pri starte netreba zadat kde ma hladat korenovy system.

                  Co pise vystup prikazu cat /proc/cmdline spusteneho v terminali?
                  • Re: Batéria netbook 23.12.2009 | 15:33
                    Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
                    Ospravedlňujem sa za neskorú odpoveď, ale nebol čas.
                    Odpoveď je takáto...
                    tomas@mivvy-L310:~$ cat /proc/cmdline
                    root=UUID=82a5ebae-376e-4ef4-a28b-3a4d7d188699 ro quiet splash
                    • Re: Batéria netbook 28.12.2009 | 19:54
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Pokial Ti to tak neponahla, tak naco to surit.

                      Co hovoria grafy vybijania baterie? V Ubuntu som ich vidaval.
                      • Re: Batéria netbook 10.01.2010 | 23:55
                        Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
                        Grafy mi nič nového nepovedali... Ja by som hlavne uvítal informáciu, či sa vôbec dá nastaviť percento stavu batérie, pri ktorom sa má netbook vypnúť. Pred vypnutím ma to ani neupozorní na nízky stav batérie. Dá sa vôbec cca 25% považovať za nízky stav?

                        Čo sa s tým dá robiť? Nerád by som to riešil re-installom systému.
                        • Re: Batéria netbook 12.01.2010 | 19:49
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Grafy povedia hlavne ze pri akej zostatkovej kapacite sa uz oplati aspon hybernovat ak nie vypnut, a obcas odhalia aj nepatricne spravanie sabaterky (keby sa opakovali prilis blbe skoky mimo minima baterky). Ale tosi uz zodpovedal tymi 25%.

                          Inak, ano. V Linuxe sa v pohode da nastavit akcia na urcite percento kapacity baterky, takze pri 40% si mozes dat zapiskat ze mas malo elektriky a pri tych 25% vypnut alebo hybernovat. Len musis mat zapnutu grafiku, inak to asi odignoruje system ako vecsinu ACPI eventov ktore bez grafiky spracovava v zjednodusenom rezime.

                          PS.: ak baterka chcipa pri ca 20%, tak sa oplati porozmyslat nad jej vymenou alebo nad vymenou jej clankov v elektro servise, to druhe vyjde lacnejsie ale neviem ako je to u nich s zarukou. Dalsia moznost je prepisat jej chip s kapacitou, len to zvykli robit windowsaci a ja doteraz neviem naco. Mozno aby boli tie grafy vybijania krajsie roztiahnute, ale vydrz to nema ako zmenit.
                          • Re: Batéria netbook 14.01.2010 | 18:51
                            Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
                            No výmena a servis sa mi nepozdávajú. Mám ten netbook len pol roka a záručnú opravu by som nerád dával robiť. Nestálo by za to, skúsiť inú distribúciu? Akurát som pozeral, že ani notifikácie o stave batérie mi nevyhadzuje (tzv. bubliny).
                            • Re: Batéria netbook 14.01.2010 | 20:54
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Je nejaky dovod aby si nevyuzil zarucny servis? Mas ho v cene, pokial si ten stroj nadobudol zakonnou cestou. Ak mas priplatok za NBD delivery, tak odpada aj prerusenie produktivity.

                              Inak, ak to nevyhadzuje bubliny, tak by som odporucil skontrolovat preco.
                              • zmizol applet notification area, vtedy sa nezobrazuje ani info o novych balikoch dostupnych cez internet
                              • ACPI je vypnute alebo nie velmi funkcne, vtedy nefunguje info o teplote, vetrakoch alebo baterke

                              V pripade zmrseneho a nefunkcneho ACPIby som odporucil ine jadro. Bud vlastnou kompilaciou alebo skusenim inej distribucie ci jej verzie. Neskusis napriklad 9.10?
                              • Re: Batéria netbook 06.02.2010 | 00:10
                                Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
                                No, to Ubuntu som vymenil za Mandiva One 2010 KDE4.3. Problém s batériou sa vyriešil, čiže to bola skôr softwareová chyba.
                                Momentálne ma trápi vec s nefungujúcimi kombináciami tlačidla Fn. Hlavne ovládanie hlasitosti pomocou Fn je nepoužiteľné. Po stlačení ukazuje a bliká informácia o hlasitosti, ktorá stále pribúda, alebo odbúda. Je to chyba. Ale ani srnky netušia, prečo to tak je.

                                Ďalšie problémy s novou Mandrivou som opísal v mojom najnovšom príspevku v téme "Inštácia OpenSUSE 11.2...".
        • Re: Batéria netbook 09.12.2009 | 10:54
          Avatar jajo Debian|Sabayon|win7  Používateľ
          tiež by som sa priklonil k názoru, že baterka je asi stará... ja mám nastavené vypnutie na 3% ale predtým čo som mal starú baterku ak došla k stavu 15% za chvilku bolo 10, potom varovanie o slabej baterii a zhasol notbuk bez korektneho vypnutia.