bootinist.sh
tak mi vypíše toto: bootinst.sh: 27: Bad substitution
Včom je chyba?
(a mimochodom prejem štastné prežitie vianočných sviatkov a štastný a úspešný rok 2010)
bootinist.sh
tak mi vypíše toto: bootinst.sh: 27: Bad substitution
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Bola vydaná verzia 4.0 modelovacieho a renderovaciehho nástroja Blender. Veľké množstvo zmien bolo zapracované hlavne v renderovacom backende Cycles, Vylepšenia v rozhraní sa týkajú hlavne animácie. Minimálna verzia OpenGL pre toto vydanie je 4.3.
Zdroj: blender.org
Nová verzia linuxového jadra prináša lepšie zabezpečenie pre procesory Intel a širšiu podporu hardvéru.
Zdroj: 9to5Linux
Bola vydaná verzia 3.12 programovacieho jazyka Python. Medzi novinkami nájdeme napríklad flexibilnejšie parsovanie f-stringov, subinterpretery s vlastným GIL, alebo rôzne optimalizácie. Viacej informácii nájdete v zozname noviniek.
Zdroj: python.org
Na rozdiel od KDE, ktoré opúšťa x11 a prechádza na ešte nie úplne doladený wayland, xfce necháva podporu wayland len neoficiálne.
Zdroj: xfce.org
Fedora 40 definitívne opúšťa X a prechádza na wayland spolu s prechodom na Qt 6 a KDE Frameworks 6
Zdroj: Fedoraproject.org
V Auguste 2023 bola v open-source Greenie knižnici vydaná kniha s poradovým číslom 300. S pomocou voľne šíriteľných programov tak vznikli knihy v slovenčine, češtine a ďalších 8 jazykoch vrátane esperanta. Knihy sú v najrôznejších formátoch a dajú sa prečítať na PC či na čítačke jedným kliknutím. Okrem beletrie, poézie či odborných kníh pod knižnicu patrí aj hudobná kolekcia či hry.
Zdroj: Greenie knižnica
na základe uznesenia Európskeho parlamentu o stratégii v oblasti normalizácie pre jednotný trh je prijatá norma na zjednotenie nabíjacích zariadení do 100W v celej EU.
Zdroj: dsl.sk / EU
Nový návrh štandardu Web Environment Integrity API od zamestnancov spoločnosti Google má údajne zaručiť "dôveryhodnosť prostredia klienta". Ide o spôsob, ktorý môže webová stránka skontrolovať, či beží v nemodifikovanom prostredí (napríklad bez blokovania reklám).
Zdroj: github.com
Linus Torvalds sprístupnil prvú verziu linuxového jadra v septembri 1991. No chvíľu trvalo, kým vznikli distribúcie.
V 1992 vyšli binárky MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, tie však neprežili.
Najstaršími sú Slackware a Debian.
Intel končí s vývojom minipočítačov NUC. Našťastie to nie je úplne stratené, vyzerá to tak, že vývoj a výrobu týchto minipc prevezme firma ASUS.
Zdroj: Root.cz
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Spusti (v Ubuntu) script príkazom:
sudo bash bootinst.sh
Ďakujeme za pozdrav.
:-)
A jedna otazočka. Aký je rozdiel keď niečo spúštam z
bash
alebo keď začínam zsh
Shell je program, používajúci systémové jadro na vykonanie programov, tvorbu rôznych súborov a vlastne hovorí linuxovému OS, čo to vlastne user chce.
Je viacero druhov shell, príkazom :
cat /etc/shells
sa Ti vypíšu všetky, ktoré máš nainštalované v systéme a ktorý práve používaš príkazom:
echo $SHELL
Ten script pre Slax bol v bash shell.
Inak ten USB kľúč som si už spravil ale akosi to stále nejde. Pekne Slax rozbalím na kľúč a spustím aj ten skript a všetko prebehne vporiadku. Keď idem nabootovať tak nič sa nedeje. BIOS nájde USB kľúč a ponúkne ho aj na bootovanie. Ale keď ho vyberiem tak to hneď preskočí až na moje Ubuntu. Asi tam mám niečo zle spravené. A nemám ten kľúč naformátovať na niečo iné ako FAT? Napríklad ext2 alebo 3?