Udev

Sekcia: Aplikácie & Desktop 03.01.2010 | 16:30
Avatar Pali   Používateľ
Niektore aplikacie (napr. obexftp) ktore pristupuju priamo k usb zariadeniam cez /dev/bus/usb/00*/00* spadnu (alebo vypisu chybu), lebo do /dev/bus/usb moze zapisovat iba root.

Ako sa da nastavit cez udev, aby usb zariadenie (napr. mobilny telefon podporujuci obex transport, ktory ma presne usb id z lsusb) bolo funkcne poz vsetkymi uzivatelmi na citanie + zapis (teda 666 na prislusny /dev/bus/usb/*/*)?
    • Re: Udev 03.01.2010 | 16:40
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      musis pridat/upravit udev pravidla (pristupove prava) v /etc/udev/rules.d (vyhladaj si "usb" v tom adresary)
      • Re: Udev 03.01.2010 | 17:01
        Avatar Pali   Používateľ
        na starom ubuntu bola sekcia pre mobilne telefony (nastavenie pre gsm modem). teraz ju uz vsak neviem najst (9.10 ma uz vsetky subory presunute do /usr/lib/... ale adresar v etc stale existuje).

        a uz si nepamatam ako sa pisu spravne udev pravidla. (Opravte ma ak som to napisal zle)

        Vytvoril som v /etc/.... novy subor a dal som do nho:
        ATTR{idVendor}=="0421", ATTR{idProduct}=="0428", MODE="666", GROUP="dialout"

        restartoval som udev a obexftp uz zacalo ficat bez roota (som v skupine dialout).

        Avsak nechapem jedenej veci. V pravidle som definoval mode 666 avsak ls dava daco ine:
        $ lla /dev/bus/usb/*/* | grep dialout
        crw-rw-r-- 1 root dialout 189, 137 2010-01-03 15:38 /dev/bus/usb/002/010

        Ak spustim obexftp pod uzivatelom co nie je v dialout, tak mu pristup nejde (to vidno aj z ls). Co s tym? je v pravidle chyba alebo v niecom inom?
        • Re: Udev 03.01.2010 | 17:07
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          skus MODE="0666".
          pripadne pozri ci ti pristupove prava neprepisuje ine pravidlo
          • Re: Udev 03.01.2010 | 17:09
            Avatar Pali   Používateľ
            skusal som aj 0666 aj 666 ale mam rovnaky vysledok. Ale teraz ma napadlo dat nazov suboru az 99- a to uz pomohlo :-)