Mandriva - konfiguracia siete

Sekcia: Aplikácie & Desktop 08.01.2010 | 23:34
Avatar << Tomino >> Windows 7 & Arch Linux KDE  Používateľ
caute mam problem s konfiguraciou siete pri instalacii mandrivy.

pripajam sa na net pomocou kamarata cez domenu. nech sa snazim ako sa snazim tak mi vzdy vypise ze siet je nakonfigurovana ale nedokaze sa dostat na odkaz na nete. dik
Prečo platiť za Windows keď viac ako 90% sw ide aj na linuxe a k tomu máte extra rýchly, aktuálny systém bez vírusov, bez nutnosti defragmentácie a iných hávedí :)
    • Re: Mandriva - konfiguracia siete 08.01.2010 | 23:40
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      sudo /etc/init.d/network restart
      • Re: Mandriva - konfiguracia siete 09.01.2010 | 00:34
        Avatar << Tomino >> Windows 7 & Arch Linux KDE  Používateľ
        no lenze ja sa nedostanem ani do graf. rezimu pretoze po installacii nastane tento problem a spustit prikazovy riadok neviem pretoze sa hned spusta gdm po boote.
        Prečo platiť za Windows keď viac ako 90% sw ide aj na linuxe a k tomu máte extra rýchly, aktuálny systém bez vírusov, bez nutnosti defragmentácie a iných hávedí :)
        • Re: Mandriva - konfiguracia siete 09.01.2010 | 01:10
          l_barbarossa   Návštevník
          jeden zo zavaznych rozdielov medzi win a lin je ten, ze linux pozna tzv. virtualne terminaly (toto mi na W neskutocne chyba)
          gdm sa napr. zvacsa spusta na 7-ej. Este stale mas k dispozicii dalsich sest textovych. staci si len vybrat. Ctrl+Alt+Fn, kde n je 1-6

          alebo ak chces radsej bootovat priamo do textoveho , dopis rhgb a napr. cislicu 3 (cize initlevel) ako parameter jadra

        • Re: Mandriva - konfiguracia siete 09.01.2010 | 02:41
          Avatar lelol   Používateľ
          spusť Mandrivu v failsafe mode.
          ako root v /etc/inittab
          zmeň runlevel:
          id:3:initdefault:
          nový štart Mandrívy bude do textrežimu.
          potom reštartni sieť a asi aj vypíše kde, v čom je chyba.
          • Re: Mandriva - konfiguracia siete 09.01.2010 | 12:05
            tomino   Návštevník
            ako prve mi vypisalo nasledujuce chyby...

            hned po prihlaseni roota mi dako varovania, ze nemoze zmenit lokalizaciu.... ziadny subor alebo adresar. (to je asi tym ze nejde net ak nieco potrebuje z netu )

            napodiv,ked som sa snazil restartnut net tak nastal rovnaky problem- presnejsie vypisalo kopu riadkov s /etc/sysconfig/i18n... tiez s lokalizaciou.

            skusil osm dhcpcd eth0 a nic, potom dhclient eth0 a rovnaky problem.

            vyskusam nainstalovat mandrivu v predvolenom jazyku ci to potom pojde....
            • Re: Mandriva - konfiguracia siete 09.01.2010 | 13:06
              tommino   Návštevník
              no skusal som to reinstalovat s defauiltnym anglickym jazykom a je tu zlepsenie

              ked som isiel do text. rezimu a restartol siet tak uspesne to ukoncilo. avsak pri starte kdm mi zase pytalo mesa-demos a ten znovu nevedelo najst.
              • Re: Mandriva - konfiguracia siete 09.01.2010 | 13:12
                tomminop   Návštevník
                skusil som nasledne prikaz: ping www.google.com a vypisalo ze neznamy host, tak som dal daku IPcku DNS servera a vypisalo ze network is unreachable.
                • Re: Mandriva - konfiguracia siete 09.01.2010 | 16:09
                  Avatar lelol   Používateľ
                  "ako prve mi vypisalo nasledujuce chyby..."
                  aké chyby?
                  18n...lokalizácia, nemá vplyv na sieť
                  v textrežime, ako root
                  drakconf
                  a nastaviť sieť na dhcp
                  prípadne cez
                  drakconnect
                  nastaviť sieť
                  mesa-demos pri štarte kdm, nemá nič so sieťou, mesa je OpenGl potrebná pre 3d efekty
                  Demos for Mesa (OpenGL compatible 3D lib

                  • Re: Mandriva - konfiguracia siete 09.01.2010 | 21:17
                    tommino   Návštevník
                    jezisi to ak je kazdy taky chapavy tak to tu bude este 50 prispevkov kym sa dostaneme k rieseniu...

                    ake chyby? no tie co nasleduju za ... -cize to 18n a pri prihlaseni do kdm vyhodilo potrebu instalacie mesa-demos, ktory ked som zvolil instalovat tak ho nevedelo najst. viem ze mesa-demos nema nic spolocne s netom. vsak niesom taky neznalec.
                    • Re: Mandriva - konfiguracia siete 10.01.2010 | 00:25
                      lelol   Návštevník
                      sorry za mojú nechápavosť

    • Re: Mandriva - konfiguracia siete 09.01.2010 | 11:47
      WlaSaTy   Návštevník
      A ma ten kamarat povolene forwardovanie packetov medzi sietovkami?

      Podla tvojeho opisu sa nepripajas cez kamaratov router, ale cez kamaratov pocitac s windows ktory ma vypnute zdielanie internetu. Preto sa obidva pocitace dohodnu na domene, ale prihlasenie sa do domeny neznamena automaticky aj zapnutie interntu. Domena je zalezitostou intranetu, pokial sa nejedna o napriklad NTLM na proxy.
      • Re: Mandriva - konfiguracia siete 09.01.2010 | 11:53
        tommino   Návštevník
        pripojenim sa do domeny mam hned pristup k internetu. ale u niektorych (asi zatial vsetkych vyskusanych) distribucii linuxu som sa ani k domene nemusel prihlasovat a net mi isiel. len ak som chcel ist na server tak som sa musel lognut.
        • Re: Mandriva - konfiguracia siete 09.01.2010 | 12:22
          WlaSaTy   Návštevník
          Ano, zatial si to skusal na prostrtediach ktore su obhospodarovane dobre nastavenym routerom pre pristup do internetu.

          Skus nam najprv povedat kolko mas ty sietovych pripojeni, ci po kabli vidis pocitac toho tvojeho kamarata, aky DNS server mas nastaveny, a tak.

          Lebo zatial mi to pripada ako keby si sa pripojil cez kabel (alebo wifi) na pocitac vo vedlajsej izbe ktory ma dve sietovky a je napojeny na internet. Ale takto sa na ten internet nedostanes pokial nie je nastaveny ten pocitac tak aby sluzil aj ako router a pokial ti nedoda korektne informacie o pripojeni (cez DHCP alebo na rucne nastavenie).
          • Re: Mandriva - konfiguracia siete 09.01.2010 | 12:56
            tomino   Návštevník
            zatial som na windows 7 a skusam to cez virtualbox. ten kamos spravuje pripojenie do pc asi 150 ludom. tak ked si otvorim siet vo win 7 tak mi zobrazi pc akoze server a pc ostatnych ludi co su online. teda ich zdielane veci v sieti.

            predvolene je automaticke nastavenie IPcky. skusal som v mandrive zadat aj rucne nastavenie avsak dosihol som rovnaky efekt- siet nastavena ale nefunkcna. pripajam sa na acces point cez ethernet a acespoint sa pripaja cez wifi na vysielac.
            • Re: Mandriva - konfiguracia siete 09.01.2010 | 13:20
              WlaSaTy   Návštevník
              Skus opisat tu topologiu normalne, uz sa v tom stracam aj ja. Teraz tam pribudol pre zmenu virtual box a predpokladam ze aj IPcky vnutornych segmentov pre tych cca 150 klientov.

              Mimochodom, ten internet nejde v systeme ktory bezi pod virtual boxom alebo v tom na ktorom bezi ten virtual box? Nepredpokladam ze prikladas takejto informacii vahu.
              • Re: Mandriva - konfiguracia siete 09.01.2010 | 16:02
                Avatar << Tomino >> Windows 7 & Arch Linux KDE  Používateľ
                no tak mam windows 7 a v nom mam virtualbox. tam skusam mandrivu

                na net sa pripajam cez domenu... a hardvarovo to je nb, lan kabel, accespoint, antena, wifi, vysielac, ....

                v sieti su aj iny ludia, server kazdemu priradi ip adresu ktoru kazdy uzivatel ma. cize dhcp server.

                ja mam napr vzdy adresu 10.2.2.2 napr.

                ale co nechapem je to ze preco ine distra idu pekne a mandriva nie...
                Prečo platiť za Windows keď viac ako 90% sw ide aj na linuxe a k tomu máte extra rýchly, aktuálny systém bez vírusov, bez nutnosti defragmentácie a iných hávedí :)
                • Re: Mandriva - konfiguracia siete 09.01.2010 | 16:07
                  Avatar << Tomino >> Windows 7 & Arch Linux KDE  Používateľ
                  vo win 7 ide net v pohode... avsak vo virtualboxe v mandriuve nejde...

                  kedysi som skusal aj normalnu instalaciu na book a tiez som pohorel na nete.
                  Prečo platiť za Windows keď viac ako 90% sw ide aj na linuxe a k tomu máte extra rýchly, aktuálny systém bez vírusov, bez nutnosti defragmentácie a iných hávedí :)
                  • Re: Mandriva - konfiguracia siete 09.01.2010 | 16:14
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Ako pohorel, aka je tam siet? Je to konfigurovane cez DHCP alebo cez nieco ine? Od toho sa odvija nastavenie siete.

                    Ta mandriva bezi vo virtual boxe ktory bezi v win7 alebo je to naopak?
                    • Re: Mandriva - konfiguracia siete 09.01.2010 | 21:50
                      tommino   Návštevník
                      hej mandriva je vo virtualboxe a hostovsky system je windows 7.

                      ked som skusal minule instalovat mandrivu na book tak som mal rovnaky problem ktory teraz riesime.
                      • Re: Mandriva - konfiguracia siete 09.01.2010 | 22:36
                        WlaSaTy   Návštevník
                        A ako nastavujes siet, je to naozaj tak tajne ze pri rieseni tvojho problemu nemozes aspon nacrtnut jej nastavenie? Asi mas na to dost dobry dovod ked to nechces povedat.

                        Inak, nejde mi do hlavy ze preco mas ten isty problem na roznej HW konfiguracii (fyzicke zelezo a virtualka). Bud je to zlym nastavenim statickej adresy (ak poskytovatel nepouziva DHCP) ci mena/hesla do tunela. Alebo to je tym, ze kamarat ti posiela cez DHCP vadnu masku aby uzivatelia nemohli pripojit routre (co ma dosah aj na Linuxy i ked windos bez problemov prelezu von aj ked jenespravna default gateway) ale zrovna toto by nemalo mat ziaden dosah na OS v VBox-e pokial si mu nepokazil nastavenia siete (tie standardne stacili na pouzivanie bez zmeny) .

                        Moznosti je nespocetne vela, ale tym ze zatajujes okolnosti len oddalujes ich riesenie. Co dodat, mne to uz naozaj zacina byt jedno. Riesit to nechces ty.
                      • Re: Mandriva - konfiguracia siete 10.01.2010 | 04:18
                        l_barbarossa   Návštevník
                        no dobre, co tak opisat nastavenie rozhrania vo virtualboxe? podobny problem som mal s archom vo virtualpc... nechapala som preco mandriva noproblem a archa za nic na svete neviem pripojit do siete v domene ... no, nastavenie adapterov virtualnej masiny za to mohlo.
                        mas nastavene nat-ko, ci ...? windows 7 a nastavenie firewallu ?



                        ak nat-ujes, skus zo srandy v mandrive v ramci diagnostiky siete wget-nut nejaku vseobecne dostupnu stranku.

                        • Re: Mandriva - konfiguracia siete 10.01.2010 | 10:28
                          Avatar << Tomino >> Windows 7 & Arch Linux KDE  Používateľ
                          defaultne bolo natko ale skusal som tot vymenit aj za broadcom adapter atd... skusal som dost s tym a ani ja to nechapem preco to nejde ked kontrolka netu na virtualboxe blika.


                          rozhodol som sa ze sa s tym nejdem dalej trapit aj tak by som to asi nevyriesil.

                          aj tak vsetkym dakujem za ochotu pomoct:)
                          Prečo platiť za Windows keď viac ako 90% sw ide aj na linuxe a k tomu máte extra rýchly, aktuálny systém bez vírusov, bez nutnosti defragmentácie a iných hávedí :)
                          • Re: Mandriva - konfiguracia siete 10.01.2010 | 13:10
                            WlaSaTy   Návštevník
                            Skus len tak na pamiatku skontrolovat CDcko z ktoreho si to instaloval.

                            Teda, ale jedna a ta ista chyba na roznych HW ktoru zatial nikto iny nereprodukoval? To moze spajat len instalacne medium.
                            • Re: Mandriva - konfiguracia siete 13.01.2010 | 18:22
                              Avatar << Tomino >> Windows 7 & Arch Linux KDE  Používateľ
                              tak a uz to je vyriesene !!!
                              stiahol som si free verziu ale tentokrat instalacne DVD a uz je problem fuc.

                              cdcko bolo dobre aj napalene... ale pravdepodobne nieco robilo sarapatu :P
                              Prečo platiť za Windows keď viac ako 90% sw ide aj na linuxe a k tomu máte extra rýchly, aktuálny systém bez vírusov, bez nutnosti defragmentácie a iných hávedí :)