Solarny panel
Nakolko sa v poslednej dobe zacinam zaujimat o ekologicke riesenia, napadlo ma ako sa naucit pajkovat a zaroven si urobit nieco uzitocne. Chcel by som mini LED lampicku napojenu na solarny panel.. Cez den by sa nahrievala a teraz v zime by mala vydrzat svietit tak od tej 5tej do 12tej - tj. 7 hodin. Vobec nechcem nic velke, staci mi male svetielko ktore mi trosku osvetli pracovny stol, popr. tak aby sa od stolu odrazalo svetlo a trosku svietilo na izbu. Myslite si ze to je mozne?
Vdaka
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Nevedel by si mi napisat, co ku tomu vsetko budem potrebovat ( napr. aj take veci ako mikropajku, a pod.. :D ). Popr. dat velmi jednoduche navody ako uvod do problematiky? Napr nieco na styl "ako si napajkovat prvu led diodu a pripojit ju na baterku" a pod..
Vdaka
Skus si to preštudovať.
Postup je asi takýto : Podľa počtu a spotreby LED diód určíš minimálnu kapacitu batérií. Podľa kapacity určís približný nabíjací prúd bateriek a podľa neho určíš výkon solárneho panela. Potom už len tie regulácie. Tie nie sú moc zložité zapojenia (Ja viem, pre mňa je to jednoduché).
Byť tebou, kúpil by som si jedno kontaktné pole a začal robiť pokusy. http://www.gme.sk/sk/index.php?product=661-183
Alebo BOZP v praxi
- Kolko kadmia je v solarnych clankoch a ako sa recykluje tento typ jedovateho tazkeho kovu?
- Dokaze uz vyprodukovat solarny panel viacej elektriky ako sa spotrebuje pri jeho vyrobe?
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.25504Ale realizacia toho napadu, ktory Dare_devil ma, mu urcite moze nieco dat a aj pomoct spravit si v tej oblasti lepsi prehlad.
Slovensko nepatrí do oblasti ktorá by už dokázala profitovať na fotovoltaike inak ako poberaním dotácií. Ročný priemer objemu slnečnej energie ktorú dostaneme nestačí na hospodárne zúžitkovanie technológie.
Sranda je, že sezónne využívanie ohrevu vody pomocou slnečných kolektoroch je používané na pretlačenie úspechu fotovoltaiky. Doteraz som nepochopil čo užívajú ľudia z marketingu v energetickom priemysle.
PS: A čo takto dať pod strechu starý motorček aj s vrtuľkou, nejaké diódy, akumulátor a LEDku?
2. este nie
U nás sú právaže celkom dobré podmienky na elektrárne, pretože máme zimu. Počas zimných mesiacov, keď solárny panel "premrzne", je schopný dodávať najväčší výkon.
Celé je to o zelených bonusoch. Žiadne ekológické cítenie. Ak je trhová cena 1kWh elektriny 2Kč, zelenú - solárnu musia vykupovať po 13Kč. Česká vláda to chce zmeniť, znížiť na nejakých 8Kč.
Ale ako hracka v malom to moze byt pekne.
zalezi na ake napatie mas ten solar, ak je to nieco ako sa dava do kalkulacky tak to je 1-1,5V (cc 1x4cm) ak nieco vacsie tak 3-(12..) a viac voltov, co sa tyka absolutneho vykonu solaru tak na tom moc nezalezi ak zrovna nejdes nabijat bateriu s velmi malym vnutornym odporom (Pb, NiCd), pokial ide o napatie ( U [V] ) nabijanej baterie musis volit 60-80% napatia clanku podla svetelnych podmienok a pod.. aby si dodrzal podmienku toku prudu z miesta s vacsim U do miesta s mensim U a tym umoznil nabijanie. dobre je volit clanky s velkym vnutornym odporom (AgZn, alkalicke akumulatory), zisti si menovite napatie jednoho clanku (1,1-3,6V) a zapoj do serie potrebne mnozstvo identickych clankov. pokial mozno vol clanky ktore nepotrebuju specialnu nabijaciu elektroniku (LiIon, LiPol) alebo nabijacie podmienky (alkalicke akumulatory), niektore akupaky maju tuto elektroniku integrovanu (mobilove/ntb baterie). co sa kapacity baterii tyka tak male solary (5x5cm) maju vykon 0,1-0,2W co je pri napati 5V max prud 20-40mA pri nabijani cely den na priamom slnku (max vykon) by som volil mobilovu LiIon/NiMH bateriu s kapacitou do 500mA... pri U solaru ~1,5V jeden clanok NiMH 1,2V AAA (AA, AAAA). LEDku potom asi bielu akukolvek nizkoprikonovu, pri napati sustavy pod 3V este jednocipovy spinany menic (sos.sk, gme.cz, web) z 1-1,5V na 3-5V. medzi solar a bateriu by som umiestnil diodu kvoli toku prudu pri poklesu svetelnych podmienok z baterie a tym vybijanie clanku, najlepsie s co najmensim zavernym napatim (zenerku), potom budes potrebovat nejaky jednoduchy obvod s fototranzistorom / fotodiodou / fotorezistorom alebo reagujuci na pokles napatia na solare (web) co zapne LEDku. no ked to ta cele po sebe citam tak mne by sa do toho uz dnes nechcelo a riesil by som to cele nejakym prefabrikatom made in china v obchode typu vsetko za 99Sk a pod. a usetreny cas (peniaze) by som investoval rozumnejsie. objavovanim objaveneho a vyvijanim vyvinuteho sa peniaze zarobit nedaju :( a ak ta zaujma ako to cele funguje tak je tu web a vzdy je tu moznost rozobrat ten cinsky bastel a zasnut nad jednoduchostou ryzovej vyrobi.
http://eshop.homesolar.cz/10/solarni-komplety.html
pr.
http://svetelektro.com/modules.php?name=News&new_topic=12&pagenum=2
http://www.tranzistor.sk/vyroba-elektriny/veterna-elektraren.html
http://www.tranzistor.sk/vyroba-elektriny/solarna-elektrare.html
Asi najlacnejsi variant pre teba