Volná RAM
nepozná niekto spôsob ako tuto pamäť znova uvolniť ?
vďaka.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Nemusis sa obavat.
mam otazku naco ti je 4GB ramky ked ju nevuzijes ?? len zbytocne spotrebuva elektrinu :-D
jadro by si pri uplnom naplneni ramky malo samo vycistit nepotrebny obsah (nahradit ho potrebnym) a v pripade preplnenia pouzije SWAP - co by si mal spozorovat na spomaleni OS co sa ti nedeje tak to ignoruj, mylsim ze 4GB ramky nemas sancu naplnit pri beznom pouzivani (ak nestihas video alebo nekreslis v blenderi)
BTW neviem v ktorej aplikacii ale viem ze sa da zistit ktoru cast ramky pouziva system ktoru aktivne aplikacie a ktoru neaktivne
Ak chces zistit pre jednotlive spustene procesy -> top, ak chces pozriet celkovo -> free.
je to ako ked robis nejaky vyskum - citas knihy za radom a ukladas ich okolo seba a zaplnas stol aj ked uz polku knih nepotrebujes stale tam su a ked uz nemas miesto na stole polozis dalsiu knihu na miesto tej nepotrebnej (respektive priamo na nu), ale ked zrazu potrebujes nieco co si vyuzival pred hodinou mas to hned poruke
ake pekne prirovanie som pouzil :-DDD
alebo: ps aux | awk '{print $4"\t"$11}' | sort | uniq -c | awk '{print $2" "$1" "$3}' | sort -nr
Ináč je to zbytočne si tým lámať hlavu ak máš toľko pamäte. Keby si mal minimum, tak by si mal dôvod na starosť.