64-bit system
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
:-)
Táto Tvoja posledná "otázočka" je asi najťažšia. Nielen preto že by to bolo technicky sťažené, ale aj preto že tu vystupuje množstvo parametrov, ktoré ovplyvňujú úspech takéhoto upgrade linuxovej verzie (32-bit na 64-bit).
PREČO ?
Pretože Tvoj hardwér a všetky veci s tým súvisiace to MUSIA umožňovať (podporovať 64-bit režim). Zároveň Ti niektoré programy po prechode na 64-bit nemusia správne fungovať s rôznych príčin. Na začiatku poviem, že tu je najväčší problém u počítačových začiatočníkov a užívateľov všeobecne a síce, ako objektívne určiť, či je Tvoje "železo" (a.k.a. HW) 64-bit kompatibilné ?!
Hneď na úvod je najlepšia úvodná metóda pre značkové PC alebo notebooky takáto:
Zajdeš do predajne, kde si to kúpil a opýtaš sa zodpovedného, že chceš aby Ti povedal a našiel v technických materiáloch, či je Tvoj stroj schopný behu 64-bit verzie tj, či má na to HW. Zdatnejší jedinci si to môžu sami vyhľadať na príslušných web stránkach produktu. Zvyčajne aj býva na takýchto strojoch predinštalovaný 64-bit Windows 7. ;-) Dá sa tiež povedať, že väčšina multi-core (2 a viac) procesorov je O.K. Univerzálnejšia metóda pre neznačkové PC a staršie PC asi neexistuje a je dobré zvážiť potrebné náklady, čo vlastne chcem a či mi to za to stojí.
ČO je všeobecne dôležité (Linux) ?
0. Akú linuxovú distribúciu sa ideš pokúsiť upgradeovať a o aký konkrétny typ počítača sa jedná ?
1. Je tvoje CPU (procesor) 64-bit kompatibilné ?
Nástroj CPU-Z pod Windows : http://www.cpuid.com/cpuz.php
nástroj LSHW pod linux
----------------------------------------------------------------
Poznámka:
Ak je Tvoje CPU 64-bit kompatibilný a zistilo sa to objektívne (napríklad info-výstup z nástroja LSHW), tak body 2. a bod 3. sú tiež splnené. ------------------------------------------------------------------
2. Je Tvoja architektúra matičnej dosky kompatibilná ?
3. Je Tvoj BIOS kompatibilný ?
Najideálnejšie riešenie je splnenie predpokladu, že bod 1. je O.K. To znamená, že si kúpil PC kde síce bolo dané 32-bit prostredie, alebo bez OS a Ty si si tam nainštaloval 32-bit Windows, máš možnosť reálne fungovať na min. 4 GB RAM.
Aj v tomto prípade je však pre začiatočníkov najľahšie, kdesi si zálohovať súbory pre prácu, dokumenty, poznačiť si prípadné nastavenia LAN, WiFi a pod.
Zadovážiť si (stiahnuť) full inštalačné DVD 64-bit príslušnej linuxovej distribúcie a spustiť čistú inštaláciu.
Všetky ostatné varianty prípadného "upgrade" sú už dosť špecifické pre tú.ktorú linuxovú distribúciu.
:-)