64-bit system
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Bola vydaná verzia 4.0 modelovacieho a renderovaciehho nástroja Blender. Veľké množstvo zmien bolo zapracované hlavne v renderovacom backende Cycles, Vylepšenia v rozhraní sa týkajú hlavne animácie. Minimálna verzia OpenGL pre toto vydanie je 4.3.
Zdroj: blender.org
Nová verzia linuxového jadra prináša lepšie zabezpečenie pre procesory Intel a širšiu podporu hardvéru.
Zdroj: 9to5Linux
Bola vydaná verzia 3.12 programovacieho jazyka Python. Medzi novinkami nájdeme napríklad flexibilnejšie parsovanie f-stringov, subinterpretery s vlastným GIL, alebo rôzne optimalizácie. Viacej informácii nájdete v zozname noviniek.
Zdroj: python.org
Na rozdiel od KDE, ktoré opúšťa x11 a prechádza na ešte nie úplne doladený wayland, xfce necháva podporu wayland len neoficiálne.
Zdroj: xfce.org
Fedora 40 definitívne opúšťa X a prechádza na wayland spolu s prechodom na Qt 6 a KDE Frameworks 6
Zdroj: Fedoraproject.org
V Auguste 2023 bola v open-source Greenie knižnici vydaná kniha s poradovým číslom 300. S pomocou voľne šíriteľných programov tak vznikli knihy v slovenčine, češtine a ďalších 8 jazykoch vrátane esperanta. Knihy sú v najrôznejších formátoch a dajú sa prečítať na PC či na čítačke jedným kliknutím. Okrem beletrie, poézie či odborných kníh pod knižnicu patrí aj hudobná kolekcia či hry.
Zdroj: Greenie knižnica
na základe uznesenia Európskeho parlamentu o stratégii v oblasti normalizácie pre jednotný trh je prijatá norma na zjednotenie nabíjacích zariadení do 100W v celej EU.
Zdroj: dsl.sk / EU
Nový návrh štandardu Web Environment Integrity API od zamestnancov spoločnosti Google má údajne zaručiť "dôveryhodnosť prostredia klienta". Ide o spôsob, ktorý môže webová stránka skontrolovať, či beží v nemodifikovanom prostredí (napríklad bez blokovania reklám).
Zdroj: github.com
Linus Torvalds sprístupnil prvú verziu linuxového jadra v septembri 1991. No chvíľu trvalo, kým vznikli distribúcie.
V 1992 vyšli binárky MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, tie však neprežili.
Najstaršími sú Slackware a Debian.
Intel končí s vývojom minipočítačov NUC. Našťastie to nie je úplne stratené, vyzerá to tak, že vývoj a výrobu týchto minipc prevezme firma ASUS.
Zdroj: Root.cz
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
:-)
Táto Tvoja posledná "otázočka" je asi najťažšia. Nielen preto že by to bolo technicky sťažené, ale aj preto že tu vystupuje množstvo parametrov, ktoré ovplyvňujú úspech takéhoto upgrade linuxovej verzie (32-bit na 64-bit).
PREČO ?
Pretože Tvoj hardwér a všetky veci s tým súvisiace to MUSIA umožňovať (podporovať 64-bit režim). Zároveň Ti niektoré programy po prechode na 64-bit nemusia správne fungovať s rôznych príčin. Na začiatku poviem, že tu je najväčší problém u počítačových začiatočníkov a užívateľov všeobecne a síce, ako objektívne určiť, či je Tvoje "železo" (a.k.a. HW) 64-bit kompatibilné ?!
Hneď na úvod je najlepšia úvodná metóda pre značkové PC alebo notebooky takáto:
Zajdeš do predajne, kde si to kúpil a opýtaš sa zodpovedného, že chceš aby Ti povedal a našiel v technických materiáloch, či je Tvoj stroj schopný behu 64-bit verzie tj, či má na to HW. Zdatnejší jedinci si to môžu sami vyhľadať na príslušných web stránkach produktu. Zvyčajne aj býva na takýchto strojoch predinštalovaný 64-bit Windows 7. ;-) Dá sa tiež povedať, že väčšina multi-core (2 a viac) procesorov je O.K. Univerzálnejšia metóda pre neznačkové PC a staršie PC asi neexistuje a je dobré zvážiť potrebné náklady, čo vlastne chcem a či mi to za to stojí.
ČO je všeobecne dôležité (Linux) ?
0. Akú linuxovú distribúciu sa ideš pokúsiť upgradeovať a o aký konkrétny typ počítača sa jedná ?
1. Je tvoje CPU (procesor) 64-bit kompatibilné ?
Nástroj CPU-Z pod Windows : http://www.cpuid.com/cpuz.php
nástroj LSHW pod linux
----------------------------------------------------------------
Poznámka:
Ak je Tvoje CPU 64-bit kompatibilný a zistilo sa to objektívne (napríklad info-výstup z nástroja LSHW), tak body 2. a bod 3. sú tiež splnené. ------------------------------------------------------------------
2. Je Tvoja architektúra matičnej dosky kompatibilná ?
3. Je Tvoj BIOS kompatibilný ?
Najideálnejšie riešenie je splnenie predpokladu, že bod 1. je O.K. To znamená, že si kúpil PC kde síce bolo dané 32-bit prostredie, alebo bez OS a Ty si si tam nainštaloval 32-bit Windows, máš možnosť reálne fungovať na min. 4 GB RAM.
Aj v tomto prípade je však pre začiatočníkov najľahšie, kdesi si zálohovať súbory pre prácu, dokumenty, poznačiť si prípadné nastavenia LAN, WiFi a pod.
Zadovážiť si (stiahnuť) full inštalačné DVD 64-bit príslušnej linuxovej distribúcie a spustiť čistú inštaláciu.
Všetky ostatné varianty prípadného "upgrade" sú už dosť špecifické pre tú.ktorú linuxovú distribúciu.
:-)