zmena velkosti particii - ubuntu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 04.06.2010 | 16:16
Marcel   Návštevník
Ahojte.

Mam problem so zmenou velkosti particii v Ubuntu 10.04 LTS.

Na uvod vam rozpisem "roman" preco nemozem rovno pri instalacii nastavit finalnu velkost a preto potrebujem po instalacii manipulovat s particiami

Bol som uzivatel Win XP, cize vsetku hudbu, fotky, filmy, dokumenty a pod. mam na particiach vo Win. Rozhodol som sa ponechat Win koli skole a bratovym hram (minimum z disku). Ked som prvy krat instaloval ubuntu s myslienkov neskorsej zmeny velkosti particii, nerozdelil som si / a /home atd. Instaloval som GParted ale ten mi nedovoli menit particiu EXT4 a ziada si odomna odpojit disk ale to nemozem, lebo na tej particii mi bezi system. tak som to preinstaloval a rozdelil si to tak ze "./" ma 14 GB a "./home" ma 85GB v domnienke, ze ked prehodim audiou, video, foto,.... z NTFS na "./home", zmazem (zmenim velkost) NTFS a nasledne zvecsim "./home" o tolko, o kolko som zmensil NTFS. No ale stale mi nechce dovolit GParted odpojit disk... :(

Teraz mam 85GB nealokovanej a teda absolutne nevyuzitej pamete anechcem si tam davat dalsiu particiu lebo to jednak spomaluje disk a za druhe sa mi urcite casom stane ze na kazdej z particii budem mat XY miesta a jeden velky subor co sa nezmesti ani tam ani tam :D Chapete co tym myslim ;)

Vie mi niekto poradit ako to mam spravit?
    • Re: zmena velkosti particii - ubuntu 04.06.2010 | 17:32
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      totalne nechapem co myslis :D

      inak odpajat disk je moc jednoduche - kliknes v nautile na odpojit a hotovo. bolo by inak fajn, keby si odfotil tu obrazovku gparted, hned by sa do toho dalo viac "vidiet".

      inak v principe Ti plne stacia 3 particie - jedna na win, druha na lin a tretia na vsetku tu hudbu, filmy a veci tomu podobne
      • Re: zmena velkosti particii - ubuntu 04.06.2010 | 19:03
        Marcel   Návštevník
        ako sem umiestnim obrazok? mam to odfotene ale neviem to sem umiestnit tak, aby ste to videli. (inac by som to uz zavesil aby to bolo lahsie pochopitelne)
        • Re: zmena velkosti particii - ubuntu 04.06.2010 | 20:22
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          imageshack.us je na toto sikovna stranka. inak ak to mas ako PNG, skus to prehodit napriklad v gimpe na JPG. jpg ma totiz omnoho mensiu velkost v kilobajtoch a tak sa to nahra (a aj kazdemu zobrazi) rychlejsie.
      • Re: zmena velkosti particii - ubuntu 06.06.2010 | 03:56
        Marcel   Návštevník
        ok. ukazuje sa mi to takto:
        screen
        83.23 nealokokovane chcem pripojit k sda6 (/home) tym sposobom (asi najlepsi sposob) ze sda6 zvecsim. problem mi nastane ked pravym kliknem na sda6 a chcem dat "zmenit velkost/premiastnit" mozem (asi lebo musim) jedine "Odpojit". No ale ak dam odpojit, tak mi vyskoci hlasenie
        screen2
        Taktiez netusim, preco po instalacii mi vznikli 3 a 7 MB nealokovane (slepe) miesta medzi "sda6", sda7" a swapom ... ???

        • Re: zmena velkosti particii - ubuntu 07.06.2010 | 03:05
          Avatar dit k/u/buntu_64  Používateľ
          no jasne ze ti ho neodpoji ked na nom prave bezis. jedna moznost je sformatovat ten nealokovany a dat mu pripojny bod (neviem ako :-D ) a zapisat to do fstab-u. a druha moznost je preinstalovanie systemu :-/ (nieco podobne som tiez riesil, a nakoniec som ho preinstaloval a tam spojil tie disky)
    • Re: zmena velkosti particii - ubuntu 05.06.2010 | 04:23
      Avatar dit k/u/buntu_64  Používateľ
      a co pise, ze preco sa neda odpojit?
      • Re: zmena velkosti particii - ubuntu 05.06.2010 | 11:23
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        predpokladam ze kvoli tomu ze je to home a system bezi

        treba nabootovat live cd ubuntu a tam spustit gparted a spravit zmeny ktore treba (s tym ze po boote live cd sa ziadna particia neprimountuje)
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: zmena velkosti particii - ubuntu 05.06.2010 | 12:52
          Avatar dit k/u/buntu_64  Používateľ
          ja tomu rozumiem ze ten s NTFS nechce odpojit
          • Re: zmena velkosti particii - ubuntu 05.06.2010 | 17:08
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            ved preca pri pouziti live cd sa oddiely nepripajaju (iba mechanika), tak nie je dovod ho odpajat (kedze standartne uz je odpojeny - samozrejme netreba ho pipojit otvorenim) kedze live system bezi z ramky a CD/DVD mechaniky

            teda takto to funguje mne

            ak to nefunguje s najnovsim ubuntu cd tak treba skusit system rescue CD ten urcite automaticky nepripaja disky po boote live cd
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: zmena velkosti particii - ubuntu 05.06.2010 | 17:09
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              pardon zase som dal reagovat namiesto odpovede
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment