Problem so spustením aplikácie Grass

Sekcia: Aplikácie & Desktop 12.06.2010 | 18:09
Problem so spustením aplikácie Grass   Návštevník
Ahojte,

potrebujem poradiť s aplikáciou Grass, neviem, či ju niekto z vás pozná. Je to najpoužívanejší geografický informačný systém pod GNU/GPL - čiže správa máp a jednotlivých mapových rastrov.

Keď som si nainštaloval najnovšiu verziu Grass 6.4.0 (staršiu verziu som nenašiel), spustilo mi úvodnú obrazovku aplikácie, kde som si vytvoril nový projekt, takisto nový mapset, spustilo mi spúšťanie aplikácie a zrazu z ničoho nič mi zabilo proces. A stále mi to tak robí. Už som skúšal aj preinštalovať program a nepomohlo, pri distribúcii Ubuntu 9.10 Karmic Kolala a Greenie 6.1 mi to tiež robilo, skúšal som nainštalovať aplikáciu aj cez bin archív pomocou shellu (pretože existuje aj .deb balík). Skúšal som taktiež vytvoriť nový projekt pomocou iných EPSG kódov a inak ako pomocou EPSG kódov neviem vytvoriť nový projekt. Pripájam aj galériu screenshotov
Poraďte prosím, pretože v zimnom semestri budem musieť používať GIS, a nechcem si len kvôli tomu nainštalovať Windows. A iné projekty digitalizácie geografických informačných systémov nie sú také plnohodnotné, to skôr by som si potom skúsil nainštalovať nejakú Win aplikáciu cez Wine

Pozdravujem, majte sa pekne
    • Re: Problem so spustením aplikácie Grass 12.06.2010 | 19:56
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      V prvom rade skus Grass spustit cez graficky terminal a pozri sa, co to pise pri tom ako sa to vypne.
      Pocas toho ako som sa trosku s Grassom bavil nemal som ziaden problem. Tusim som to pouzival na Ubuntu alebo na Arch Linuxe, na to si uz nespominam. Mozno budem problem s pamatou.
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Problem so spustením aplikácie Grass 12.06.2010 | 23:30
      jimik   Návštevník
      mam 6.4.0RC5 pod 10.04, neviem ci to ma vyznam, ale vytvoril by som si osobitny podadresar 'GIS Data Directory'. stiahni tie testovacie data z webu grass, rozbal (ja mam /home/jimi/grassdata/nc_spm_08) a skus ich otvorit.
      ak dobre pamatam-uz to bolo davnejsie, novy mapset som vytvaral tak ze som mu najskor vytvoril adresar.
      • Re: Problem so spustením aplikácie Grass 14.06.2010 | 03:21
        Avatar [deleted user] Ubuntu 10.04 Lucid Linx  Návštevník
        Dobrý deň,

        používam Ubuntu 10.04 Lucid Lynx, vtedy ma odhlásilo, preto mi nenapísalo meno.

        V grafickom termináli keď som zvolil location (Slovensko)+ mapset (pôvodný názov PERMANENT) + databázu /home/matej potvrdil som a vypísalo mi v terminály
        " /usr/lib/grass64/etc/set_data" complete. Press <enter> to continue.

        Potvrdil som ENTER

        Vyhodilo mi okno, že Application Error: (gnome-terminal:9339): Gtk-CRI... a keď som dal detaiy, vyhodilo mi log:
        (gnome-terminal:9339): Gtk-CRITICAL **: gtk_accel_map_unlock_path: assertion `entry != NULL && entry->lock_count > 0' failed
        No such profile "xterm-grass", using default profile

        (gnome-terminal:9339): Gtk-CRITICAL **: gtk_accel_map_unlock_path: assertion `entry != NULL && entry->lock_count > 0' failed
        No such profile "xterm-grass", using default profile
        while executing
        "exec -- $env(GISBASE)/etc/grass-xterm-wrapper -name xterm-grass -e $env(GISBASE)/etc/grass-run.sh $env(GISBASE)/etc/set_data"
        invoked from within
        ".frame0.frameNMS.seventh.button invoke"
        ("uplevel" body line 1)
        invoked from within
        "uplevel #0 [list $w invoke]"
        (procedure "tk::ButtonUp" line 22)
        invoked from within
        "tk::ButtonUp .frame0.frameNMS.seventh.button"
        (command bound to event)

        neviem, kde sa mám s týmto obrátiť, rovno na vývojárov?
        Nič prispôsobivejšie ako Linux neexistuje. Prakticky nie je nič, čo by sa v Linuxe nedalo. :)
        • Re: Problem so spustením aplikácie Grass 14.06.2010 | 03:26
          Avatar [deleted user] Ubuntu 10.04 Lucid Linx  Návštevník
          inač používam GRASS 6.4.0RC5+39438
          Nič prispôsobivejšie ako Linux neexistuje. Prakticky nie je nič, čo by sa v Linuxe nedalo. :)
          • Re: Problem so spustením aplikácie Grass 14.06.2010 | 10:08
            jimik   Návštevník
            gtk_accel_map_unlock_path hmm, toto mi skor znie ako problem mimo grass, nieco s akceleraciou. system mas aktualizovany? aky ovladac grafiky? skus vypnut compiz ak ho mas. ine ma nenapada
            • Re: Problem so spustením aplikácie Grass 14.06.2010 | 14:23
              Avatar [deleted user] Ubuntu 10.04 Lucid Linx  Návštevník
              ku vezii ovladaca grafiky sa neviem dostat. Skusal som aj vypnut Compiz, stale neuspesne. System mam aktulaizovany a ako som spominal, nerobi mi to iba pri tejto distribucii.

              Ja uz fakt neviem, to iste mi robi pri programe Audio CD Extraktor, ze pri zapnuti ripovania mi vypne celu aplikaciu. Ci je nieco z ovladacmi hardwaru alebo co, ale testoval som hardware a s grafikou by som nemal ziaden problem.
              Nič prispôsobivejšie ako Linux neexistuje. Prakticky nie je nič, čo by sa v Linuxe nedalo. :)
              • Re: Problem so spustením aplikácie Grass 15.06.2010 | 04:13
                Avatar [deleted user] Ubuntu 10.04 Lucid Linx  Návštevník
                aha :) prisiel som na zaujimave forum (https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gnome-terminal/+bug/526437, kde sa pise, ze chyba Gtk-CRITICAL **: gtk_accel_map_unlock_path: assertion `entry != NULL && entry->lock_count > 0' failed je sposobena bugom najnovsej verzie aplikacie gnome-terminal 2.29.6-0ubuntu5, ktora je standardne distribuovana aj s ubuntu 10.04 a s novymi aktualizaciami Canonical. Bug oznacovany tiez #526437 je znamy tiez vyskytom na architekturach i386 a podla viacerych zdrojov, medzi inymi aj na tomto fore (prispevok:http://www.linuxos.sk/forum/18988/index.html) uzivatelovi remusator v xsessions-errors.log vypisalo tento bug, a REBUG: Rýchly reštart systému. Inak remusator vo svojich prispevkoch pisal o tom, ze ma integrovanu zdielanu intelacku grafiku 845G obdobnu mojej a patriaciu do rovnakeho vyvojoveho radu, ja mam len chpset vo vyssej rade, konkretne Mobile Intel 965GM.

                Ja pre istotu vypis z xsessions.errors.log radsej nevkladam, lebo to by bol riaden vypis :-D ale ten bug som tam tiez nasiel, idem si radsej asi nainstalovat Greenie, ten sa mi pacil. Vo forach som sa dozvedel tiez ze viacery s tymto mali problem prave ked si nahodili lucid. Uvidime, kedy vide gnome-terminal 2.30.1?
                Nič prispôsobivejšie ako Linux neexistuje. Prakticky nie je nič, čo by sa v Linuxe nedalo. :)
                • Re: Problem so spustením aplikácie Grass 19.06.2010 | 18:32
                  Avatar [deleted user] Ubuntu 10.04 Lucid Linx  Návštevník
                  preinštaloval som si greenie 6.1. skúšal som to s tými skúšobnými datasetmi, ale neúspešne. Teraz mi vyhodí aspoň chybu: pozrite si na: http://img714.imageshack.us/img714/9715/screenshot399614.jpg
                  Nič prispôsobivejšie ako Linux neexistuje. Prakticky nie je nič, čo by sa v Linuxe nedalo. :)
                  • Re: Problem so spustením aplikácie Grass 19.06.2010 | 18:54
                    Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                    Zo srandy by som si nainstaloval druhu distribuciu napr. Fedora alebo OpenSuse ci Debian a skusil Grass tam :) Greenie nepovazujem za odladenu distribuciu ale len atrapu
                    There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people