ako nastavit bootovanie
Ide o verziu lucid lynx.
V predoslych verziach nebol problem editovat menu.lst
Tento subor vsak nahradil grub.cfg a ten sa nema editovat (vytvara sa automaticky?)
Vdaka.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Skús to pozreť tam, či sa to nedá zmeniť a nakoniec "update-grub".
Toto by som vedel poradit ja ja ako zaciatocnik, pravda je vsak taka ze prakticky to nie je take jednoduche. grub.cfg sa moze editovat, ale som zvedavy ako ho ulozis s novymi zmenami, lebo to vyhadzuje chybu: "subor sa nepodarilo ulozit" a to viac krat.
Najlepsie riesenie je stiahnut si cez Synaptic program "Startup manager" a tam sa to da jednoducho nastavit, aky chces predvoleny system pri boote, aj cakacia doba.
A ako ho ulozis? :) Subor je len na citanie, preto ti ho nechce ulozit.... v mojom oblubenom editore vim ho ulozim jednoducho - :w!. A je to!
A ak si to vedel poradit aj ty, tak preco si to neporadil?
a nedalo sa to ulozit.Vidis teraz uz viem ze to ide cez: vim.
peace
grub (/etc/default/grub)
Kedže nový GRUB 2 je postavený na scriptoch, všeobecne platí pre editovanie: grub.cfg (/boot/grub/grub.cfg)
DO NOT EDIT THIS FILE This is the main Grub 2 file. It "replaces" Grub Legacy's /boot/grub/menu.lst. This file contains the Grub menu instructions. Unlike Grub Legacy's menu.lst file, grub.cfg is NOT MEANT TO BE EDITED!!! ---------------------------------------------
Môžeš editovať iba súbor :grub (/etc/default/grub) This file contains information previously found in the upper section of /boot/grub/menu.lst. It contains settings primarily affecting Grub's menu display. This file can be edited by root to make changes to these settings; they will be imported into grub.cfg when "update-grub" is executed.