nejde mi otvorit ine lokalne disky

Sekcia: Aplikácie & Desktop 11.07.2010 | 17:05
Avatar Peter Ubuntu 12.04 64bit  Používateľ
caute,mam debiana,a mam aj iny operacny system v pc (konkrtne windows vista),a ked som v debiane a chcem si napriklad pozriet nejaky film,ale ten je na oddieli kde mam windows,ale ked otvorim ten disk tak mi ho nechce otvorit napise nieco po ang. (bohuzial nemam debiana celi v sk,aj ked neviem ci to ma tak byt).pls neviete mi nejako pomoct ako otovrit ten disk?pretoze tam mam vsetky subori a tak nemozem prakticky nic pozivat kedze sa to nedava otvorit.vopred dik za rady.
    • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 11.07.2010 | 18:00
      WlaSaTy   Návštevník
      webslovnik google translator babelfish.

      To niečo bola asi chyba. Ak chceš tú chybu odstrániť, čo asi chceš keďže Ti vadí že to kôli tej chybe nefunguje, tak bude asi treba vedieť čo v tej chybe bolo písané.
      • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 11.07.2010 | 18:50
        Avatar Peter Ubuntu 12.04 64bit  Používateľ
        tuto mas screen jeden je ked chcem otvorit externi hdd,a ten druhy ked chcm otvorit kde mam tie data,filmi atd...
        http://img269.imageshack.us/img269/2764/obrazovkaz.png
        http://img8.imageshack.us/img8/2087/obrazovka1b.png
        • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 11.07.2010 | 19:53
          WlaSaTy   Návštevník
          Nechceš si radšej nahodiť slovenčinu? Bez nej si sem budeš dávať prekladať tie veci.
    • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 11.07.2010 | 19:26
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Čo Ti vypíše tento prikaz, ktorý spustíš ako root ?
      fdisk -l
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 11.07.2010 | 19:46
        Avatar Peter Ubuntu 12.04 64bit  Používateľ
        toto mi vypise"
        http://img408.imageshack.us/img408/9369/obrazovkaw.png
        • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 11.07.2010 | 20:13
          Avatar Peter Ubuntu 12.04 64bit  Používateľ
          WlaSaTy no ja tam mam slovencinu ale asi nie uplnu kedze daco mam po slovensky a daco nie ako napriklad mozes vidiet na obrazku ze mi to pise po ang daco ze mi nechce otvorit tie disky,a ako mozes vidiet hore ze tam mam po slovensky napisane aplikacie miesta system...
          • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 11.07.2010 | 21:12
            WlaSaTy   Návštevník
            Áno, to vidím. Zjavne si neinštaloval všetko potrebné a pret Ti chýba polovica jazyka.

            Aký názov má ten disk, je v ňom medzera alebo mekčeň či dĺžeň? Také niečo môže byť zlé ak nepoužívaš unicode. Čo vyhlási príkaz locale spustený v termináli pod tvojim užívateľom?

        • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 11.07.2010 | 20:43
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Jednu Win partíciu máš formátovanú ako FAT32 a inú zasa ako NTFS. Kde máš tie multimédia/filmy ku ktorým sa nemôžeš dostať/namountovať?
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 12.07.2010 | 01:54
      l_barbarossa   Návštevník
      1. odzalohuj si (nie je nutne, ale povedzme) adresar s nastavenim mountov v Gnome:
      mv ~/.gconf/system/storage{,.bak}
      2. odhlas sa a prihlas znovu, resp. restartni haldaemon (/etc/init.d/haldaemon restart - ak take mas)
      • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 12.07.2010 | 02:28
        Avatar Peter Ubuntu 12.04 64bit  Používateľ
        WlaSaTy no napise mi toto po tom prikaze:ň

        http://img805.imageshack.us/img805/5613/obrazovka.png

        a unicode asi nepouzivam vlastne neviem ani cotoje.
        • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 12.07.2010 | 02:30
          Avatar Peter Ubuntu 12.04 64bit  Používateľ
          dodoedo no mam aj na fat 32 a aj na ntfs vsade mam tie subory ale mohol by som ich presunut vseky na NTFS.
          • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 12.07.2010 | 03:44
            Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
            Peťo daj sem výpis aj z /etc/fstab ale normálne ho len skopíruj sem, nedávaj to na Imageshack...
            • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 12.07.2010 | 18:39
              Avatar Peter Ubuntu 12.04 64bit  Používateľ
              ok,vypisalo mi toto"


              peter300@Patapon:~$ /etc/fstab
              bash: /etc/fstab: Prístup odmietnutý
              peter300@Patapon:~$
              • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 12.07.2010 | 20:05
                Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                Normálne chod do priečinku /etc a klikni na súbor /fstab. Skopíruj ho a daj ho sem. Ak by pre všetkých čertov ani toto nešlo, prihlás sa do konsoly ako root, a zadaj príkaz gedit /etc/fstab alebo mousepad /etc/fstab podľa toho, aký editor máš nainštalovaný. Skopči to a zaves sem :-)
                • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 12.07.2010 | 20:32
                  Avatar Peter Ubuntu 12.04 64bit  Používateľ
                  aha som nevdel ze to mam otovorit zlozku :D.
                  ok islo mi to otvorit :),a bolo tam napisane toto:


                  # /etc/fstab: static file system information.
                  #
                  # <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
                  proc /proc proc defaults 0 0
                  /dev/sda3 / ext3 errors=remount-ro 0 1
                  /dev/sda5 none swap sw 0 0
                  /dev/hdc /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0
                  /dev/hdb /media/cdrom1 udf,iso9660 user,noauto 0 0
                  /dev/fd0 /media/floppy0 auto rw,user,noauto 0 0
                  • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 12.07.2010 | 21:10
                    Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                    Ok. Tak otvor konzolu, prihlas sa ako root, a zadaj tento príkaz: mkdir /mnt/ntfs tým si vytvoríš priečinok "ntfs" v adresáry /mnt musíš byť ako root, lebo priečinok /mnt je v koreňovom adresáry a do koreňového adresára nemôžeš zapisovať ako bežný užívateľ.
                    Ak to budeš mať potom zadaj toto mkdir /mnt/fat. Tým si vytvoríš priečinok "fat". Do týchto priečinkov potom pripojíš tie disky a to takto,
                    gedit /etc/fstab alebo mousepad /etc/fstab (podľa toho aký editor máš nainštalovaný) a napíš tam do ďalšieho riadku toto:
                    /dev/sda2 /mnt/ntfs ntfs-3g users,rw 0 0
                    a ulož to. Daj pozor aby kurzor bol na novom riadku, lebo to môže vyhodnotiť ako chybu.

                    Daj reštart, a potom sa pozri do priečinku /mnt/ntfs malo by to tam byť ak ho nebudeš mať náhodou na ploche. Ak to nepôjde tak si opäť ako root otvor editorom /etc/fstab a sda2 prepíš na sda1 ak to budeš mať ozvi sa a potom pripojíme aj ten druhý disk.



                  • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 12.07.2010 | 21:10
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Zopakujem moju postaršiu otázku. Nevolá sa tvoj disk náhodou "Externí Disk"? Ak áno, tak ho nazvi normálne, bez medzery, dĺžňov a mekčeňov. Neviem či v Debiane opravili pripájanie doskov s haluznými názvami, ale toto by som chcel vylúčiť ako prvé.

                    PS.: Unicode používaš, lokalizáciu máš sk_SK.UTF-8 čo je slovenčina, univerzálna 8bit kódová stránka.
                    • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 12.07.2010 | 21:19
                      Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                      Ntfs partícia určite nieje na disku s takým názvom, lebo ho má na HDD. Fat teraz neriešime...
                      • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 12.07.2010 | 21:36
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Ja len že jediná zmysluplná chybová hláška bola z niečoho čo má v názve Externí a to teda naozaj nemusí byť len disk sdb aj keď to na to môže poukazovať.

                        Inak, asi by som sa rovno opýtal či je nainštalovaný ovládač pre NTFS. Napríklad pomocou testu ručného stručného pripojenia:
                        sudo mkdir -p /mnt/sda1 /mnt/sda2
                        sudo mount /dev/sda1 /mnt/sda1 -t ntfs-3g
                        sudo mount /dev/sda2 /mnt/sda2 -t ntfs-3g
                        dmesg | tail -30
                        
                        • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 12.07.2010 | 21:41
                          Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                          Iste, myslel som na to, ale nakoľko je to úplný začiatočník, nebudem ho hneď na začiatku zahadzovať informáciami, ktoré ho len dopletú.

                          Všetko má svoj čas...
                      • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 12.07.2010 | 21:50
                        Avatar Peter Ubuntu 12.04 64bit  Používateľ
                        puf,a mohol by si mi poradit ako spravim aby som sa prihlasil ako root?daval som /root a vipisali mi toto:

                        peter300@Patapon:~$ /root
                        bash: /root: is a directory
                        peter300@Patapon:~$


                        no a potom som tam zadal ten prikaz mkdir /mnt/ntfs a napisali mi toto"

                        peter300@Patapon:~$ mkdir /mnt/ntfs
                        mkdir: nie je možné vytvoriť adresár `/mnt/ntfs': Prístup odmietnutý
                        peter300@Patapon:~$

                        WlaSaTy no opravil som to bez dlznoch a medzier a nic,a ano mam externi disk a data D a data C,data C tam je windows to ma netrapi,data D tam mam tie subory,a na tom externom disku (nazov ma externi),tak tam mam toho najviac a tam aj prakticky vsetko pouzivam filni kukam hudba atd..
                        • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 12.07.2010 | 21:59
                          Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                          ..prepáč, to mi nenapadlo. Ak si pri inštalácii, zakázal možnosť prihlásiť sa ako root, tak pred každý príkaz ktorý potrebuje práva roota, napíšeš sudo čiže sudo gedit /etc/fstab potom so vypýta tvoje užívaťeľské heslo, ktoré mu poskytneš :-) alebo zadáš sudo -i a budeš prihlásený ako root a nebudeš musieť zadávať pred každý taký príkaz sudo
                          Ak si povolil prihlásiť sa ako root, tak zadáš príkaz su a vypýta od teba heslo roota ktoré si dúfam pamätáš. To je všetko
                        • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 12.07.2010 | 22:02
                          Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                          Ak sa prihlásiš ako root či už so sudo -i alebo s príkazom su, na konci riadku za menom počítača v konzole budeš mať # a nie $
                        • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 12.07.2010 | 22:07
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Máš nejaký špecifický dôvod používať tú nekompletnú inštaláciu debian-u? Odporučil by som vyskúšať radšej nejakú distribúciu pre začiatočníkov, napríklad Ubuntu poslednej verzie (10.10).

                          Ja len že kým vychytáš všetky muchy ktoré vznikli tou nekompletnou inštaláciou, tak začne tu budú vianoce.
                          • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 12.07.2010 | 22:15
                            Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                            Všetci mu doporučili, že s Ubuntu 10.04 by to mal ľahšie, ale ako vidíš zostal pri Debiane.
                            Vianoce snáď nie :-)
                          • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 12.07.2010 | 22:20
                            Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                            ..a špecifický dôvod, že prečo sa rozhodol pre Debian, bude asi jeho pocit, a ten mu netreba brať...

                            ..predsa len, nieje to Slackware, Arch s ani Gentoo a čo ja viem aký hardcore ešte existuje.
                            • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 12.07.2010 | 22:32
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Pocit je veľmi pekná vec, ale nedosiahnuteľná bez aspoň základnej pozornosti.

                              Zaujímalo by ma kedy tu niekomu prdnú nervy a odkáže ho na špecifcký bod z databázy znalostí ktorý sa týka permanentného pripájania diskov. A navyše mu to aj upraví podľa jeho rozdelenia diskov.

                              A tak isto ma zaujíma kedy z neho vyjde ďalšia otázka že ako doinštaluje do debianu slovenčinu.

                              No, čo. Vonku je 30 v tieni.
                              • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 12.07.2010 | 22:52
                                Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                                To zas mňa nezaujíma. Vonku je tých 30, tak som doma sedím za kompom, takže mám na neho náladu. Veľmi dobre ho chápem, keď som si dal prvý krát SuseLinux 10.0 bol som z toho úplne v ri.. a polorady alebo skôr pseudorady googli a pod.. mi nepomohli, lebo som nemal žiadny základ. Predstav si, že takému niekto poradí však si z edituj /etc/fstab.. Dobrá rada nie? Prechádzal som stále na vyššiu verziu a zúril som stále viacej. Keby som si v tedy nedal Ubuntu 8.10 a nenašlo sa pár trpezlivých ľudí čo mi radili krok za krokom, tak dnes po Linuxe ani nešteknem, a nie uvažoval nad Slackware. Až teraz začínam byť sebestačný, chápem ako a kde hľadať odpovede. A okrem toho iný súborový systém, dokáže na začiatok poriadne zamávať...
                                • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 12.07.2010 | 23:22
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  A dal mu niekto takú dobrú a prázdnu radu, že zedituj si fstab, alebo nejakú poloradu či pseudoradu? Napríklad aj kôli tomuto je aj tu databáza znalostí, vrátane tejto alebo tejto. Obe sú síce dva roky staré (a za backporty na etch by som nehlasoval), ale aspoň by vysvetlili tie rady. IMHO opakujúce sa.

                                  Mňa skôr zarazilo že namiesto toho čo mu bolo poradené skúsil niečo radšej iné. Aby sa náhodou nesnažil s tým pohnúť. Ako keby dopredu plánoval jeho otázky dozbytočnenia.
                                  • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 12.07.2010 | 23:44
                                    Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                                    Áno dal. Všetky rady boli mimo, lebo nemá editovaný fstab. Ale o tom nepadlo v celej diskusii ani slovo, a to som vážne dosť dlho čakal.

                                    Ináč na rady reagoval. Všetko čo po ňom kto chcel dával na Imageshack, a potom každý zmĺkol...

                                    A zrejme aj toto sa stretne s neúspechom, lebo už by to dávno mal, takže asi to ntfs-3g nainštalované nemá, ale to bude na 1.DVD takže s aptitude si to kľudne nahodí...

                                    Ja skôr očakávam otázku ako rozbehať net...
                                    • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 13.07.2010 | 00:19
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      No, ono vždy keď sa vyskytne otázka ktorá vyzerá jednoducho, tak sa objaví veľa odpovedí typu: na toto si pametám, to som mal pred časom aj ja.

                                      Jediný problém je ak tej otázke chýbajú informácie ktoré pomôžu k riešeniu, vtedy to znižuje pravdepodobnosť že tú otázku vôbec niekto pochopí.

                                      PS.: Takže lokalizácia versus net? No, ja som si až teraz všimol tú oranžovú ikonku vpravo hore čo mu našepkáva nové updaty :-)
                                      • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 13.07.2010 | 00:50
                                        Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                                        Nuž písal, že mu nechce otvoriť disk a na screenshot-och bolo "invalid mount option" tak neviem...

                                        Ikonku? Ja čo som videl, tak ikona pripojenia bola všade v stave rozpojenia, alebo, že by som niečo prehliadol? Alebo, že by rozbehal v Debiane net, a nevedel mountnut disky? :-)

                                        Teraz strieľam naslepo. Nieje ten updater nastavený tak, že reaguje na dátum, a po čase upozorní na updaty niečo v zmysle "že bolo by fajn?" alebo nieje to púha signalizácia neúplnej lokalizácie? Ja mám Xfce, net cez PPP, a updaty riešim cez aptitude...takže neviem. Mám na mysli ale, či sa tá ikonka nemôže "objaviť" aj bez konektivity.. Ale teraz naozaj neviem :-)

                                        V každom prípade musím končiť, lebo idem hrať von :-) Tak zatiaľ zdravím, a vďaka za príjemný pokec.. :-)
                                        • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 13.07.2010 | 10:24
                                          WlaSaTy   Návštevník
                                          Myslel som tú oranžovú ikonku čo na Gnome ukazuje updaty. Pri štandardnej téme vyzerá nejako jak ozubené oranžové koliesko a pri práci balíčkového systému zošedne.

                                          No, ale uvidíme. Nehajme sa prekvapiť.
                                    • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 13.07.2010 | 10:37
                                      l_barbarossa   Návštevník
                                      Všetky rady boli mimo, lebo nemá editovaný fstab
                                      nic v zlom, ale na to aby si mal permanentny pristup na win particie, nepotrebujes mat o nich zaznam v fstabe ani vytvarat mount point.

                                      Tuto spinavu robotu uz niekolko rokov dokaze robit hal v spolupraci s prostredim (Gnome, konkretne gvfsd).

                                      Moj box (a urcite kopec inych) je toho dokazom.
                                      • Re: nejde mi otvorit ine lokalne disky 13.07.2010 | 22:04
                                        Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                                        Máš pravdu. Myslím, že v Ubuntu je to tak, že ti ukáže všetky partície ako ikony HDD, len treba po kliknutí zadávať heslo. Avšak po editovaní fstab, táto potreba odpadá. Neviem, možno je to niekde ešte pohodlnejšie, ale v Debiane si tie utility buď dotiahne, alebo zapíše fstab. Myslím ale, že zapísať pár riadkov do etc/fstab je čistejšia práca.
                              • Re: ... 12.07.2010 | 23:10
                                Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                                Páni, páni...

                                Prosím, nehádajte sa , nie je to potrebné...
                                G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                                • Re: ... 12.07.2010 | 23:14
                                  Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                                  Chápem tvoje ušľachtilé pohnútky, ale myslím, že je to normálna diskusia. Do hádky sa určite nevrhneme...
                                  • Re: ... 12.07.2010 | 23:27
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    Tiež mám ten názor. Keby sme sa chceli hádať, tak sa už davno kúšeme.

                                    • Re: ... 12.07.2010 | 23:45
                                      Avatar Peter Ubuntu 12.04 64bit  Používateľ
                                      puf,prepacte nechcel som tu vyvolad hadku ktora vznikla koli mne,ubuntu najnovsie som mal nainstalovane ale ani tam mi nechcelo otvorit tie disky takze som radsej dal znova debiana pretoze zevraj on vie lamat hesla na wifi siete a tu su taky blazni ze ja by som to chcl len na psp tu wifi vyuzivat ale oni su robia machrami ze maju daco viac nez ostatny a tak by som ich chlel troska prekvapit nskor :D.no na debiane by som sa rad uz zacal ucit ale som typ cloveka ktoremu rodicia vykrykaju stale ze minam elektriku aj ked na nu davam :D.tak chcem kukat filmi a odrazu sa aj ucit na debiana aby nesiel cas a elektrika nazmar.fakt sorry tych ktorych som rozculil,radsej tuto temu dam ako vyriesenu ako keby ste si tu mali najist nepriatelou koli mne.poskusam este tie prikazy ktore mi naposledy dal Abraxas dufam ze to pomoze :),dik vsetkym ktory mi poradili :).zatial caute.
                                      • Re: učiť sa, učiť sa, učiť sa ... 13.07.2010 | 00:00
                                        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                                        Nuž, keď sa chceš naozaj poučiť na Debin Linuxe, tak Ti odporúčam najprv prečítať a naštudovať si Debian príručky a How-To hinty. Ináč je naozaj neužitočné pýtať sa na veci alebo pomoc ...
                                        Všetci nováčikovia, bez výnimky si musia uvedomiť jednu vysoko materiálnu vec (na Slovensku a inde). Všetky rady a interakcie nás stoja voľný čas, ktorý si vy viete využiť úplne ináč ...
                                        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                                      • Re: ... 13.07.2010 | 00:16
                                        Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                                        ..nemáš sa čoho báť. Nejaké hádky som už preskákal, a toto je v pohode :-)

                                        Radšej tú tému opäť otvor. Okrem toho dá sa to riešiť aj tak, že ja mám tiež Azet, takže cez RP by to bolo asi najrýchlejšie.
                                      • Re: ... 13.07.2010 | 00:30
                                        Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                                        Túto učebnicu ti doporučujem na začiatok. Je síce všeobecná, ale mne pomohla. Mne ju asi pred rokom aj pol doporučil Dodoedo :-)


                                        www.fara.sk/_foss/ucebnice_gnu_linux.pdf
                                        • Re: ... 13.07.2010 | 02:03
                                          Avatar Peter Ubuntu 12.04 64bit  Používateľ
                                          hej mas aj na azete tak parada,tu je moj patapon300@azet.sk ak mozes tak mi napis ked budes mat cas :).dik.
                                          • Re: ... 14.07.2010 | 18:15
                                            Avatar Peter Ubuntu 12.04 64bit  Používateľ
                                            Abraxas no tak som skusal vsetko mozne co sa dalo a tak som postupoval podla tohto tvojho navodiku:

                                            Ok. Tak otvor konzolu, prihlas sa ako root, a zadaj tento príkaz: mkdir /mnt/ntfs tým si vytvoríš priečinok "ntfs" v adresáry /mnt musíš byť ako root, lebo priečinok /mnt je v koreňovom adresáry a do koreňového adresára nemôžeš zapisovať ako bežný užívateľ.
                                            Ak to budeš mať potom zadaj toto mkdir /mnt/fat. Tým si vytvoríš priečinok "fat". Do týchto priečinkov potom pripojíš tie disky a to takto,
                                            gedit /etc/fstab alebo mousepad /etc/fstab (podľa toho aký editor máš nainštalovaný) a napíš tam do ďalšieho riadku toto:
                                            /dev/sda2 /mnt/ntfs ntfs-3g users,rw 0 0
                                            a ulož to. Daj pozor aby kurzor bol na novom riadku, lebo to môže vyhodnotiť ako chybu.

                                            Daj reštart, a potom sa pozri do priečinku /mnt/ntfs malo by to tam byť ak ho nebudeš mať náhodou na ploche. Ak to nepôjde tak si opäť ako root otvor editorom /etc/fstab a sda2 prepíš na sda1 ak to budeš mať ozvi sa a potom pripojíme aj ten druhý disk.

                                            a uz mi vytvorilo tie zlozky NTFS a FAT v mnt,a potom som daval aj dalsie tvoje prikazy ale v tych zlozkach NTFS a fat nic neni,a dal som aj toto /dev/sda2 /mnt/ntfs ntfs-3g users,rw 0 0 do toho fstab.
                                            pls ako dalej?a inac tim ''otvor konzolu'' to si mislel terminal ze,ci ne?
                                            • Re: ... 15.07.2010 | 02:28
                                              Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                                              Ano mal som na myslim terminal. Som na Azete. Prihlás sa. Poslal som ti RP
                                            • Re: ... 15.07.2010 | 02:42
                                              Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                                              Ok, asi už si vypnutý.

                                              Takže najprv mi prosím ťa odpovedz na tito otázky

                                              Z čoho si ten Debian inštaloval, CD, DVD. či si stiahol a inštaloval len z jedného CD alebo DVD alebo si stiahol všetkých 5 DVD, (či všetkých 30 CD, čomu neverím) a či si ich pri ištalácii dal čítať ako zdroje softvéru. Ďalej, či si v Debiane rozchodil Internet. Potom budem múdrejší :-)
                                              • Re: ... 15.07.2010 | 12:19
                                                Avatar Peter Ubuntu 12.04 64bit  Používateľ
                                                instaloval som to z dvd a ano mam vsetkych 5 dvd a pri instalacii som ich dal prehliadavat,ked mi ukazalo tu moznost.a neviem ci som ich dal citat ako zdroje softwaru,ale ono mu napisalo ze ci mam este nejake cd/dvd pri sebe tak som ich tam dal vsetkych 5 prehliadavat,a ked mi uz posledne preliadalo tak som tam mal moznost len ze NASPET NIE a ANO a kedze som uz nemal ziadne dvd pri sebe tak som dal uz moznost nie,ale mam taki pocit ze tie ostsatne 4 dvdcka mi asi zbytocne prehliadavalo kedze ako fakt pokracovala instalacia stale rovnoko ako ked som to instaloval predtim (uz som to nie raz instaloval :D).ano v debiane som bezproblemov rochodil internet,pri instalacii mi rozoznalo sietovu kartu takze som stim nemal nijake problemi.ok ficim na azet :).