Bezpecnost
http://linuxzblizka.blog.zive.cz/2010/08/muze-virus-napadat-zdrojove-kody/
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Po 6 mesiacoch vývoja bola vydaná verzia 2.0 komunitnej distribúcie vimu SpaceVim. Medzi novinkami nájdeme podporu gitter / IRC v chat vrstve, autosave plugin alebo scrollbary vo vim8.
Zdroj: spacevim.org
Spoločnosť system76 predstavila notebook Lemur Pro s open source firmvérom coreboot, CPU intel 12 generácie a max 40 GB RAM.
Zdroj: system76.com
Linuxové telefóny PinePhone a ich príslušenstvo je možné od teraz kúpiť priamo v európskom obchode s 2-ročnu zárukou a 14-dňoovu lehotou na vrátenie tovaru.
Zdroj: pine64eu.com
Kampaň na podporu hracej konzoly GPD WIN Max 2 začína na indiegogo 7.7.2022. Zariadenie má 10.1" LCD, procesor AMD R7-6800U alebo Intel Core i7-1260P a 67Wh batériu.
Zdroj: gpd.hk
Proteus tím vydal verziu 5.0 distribúcie Porteus založenej na Slackware 15.0. Na výber je 8 desktopových prostredí od ľahších ako Xfce, LXQt až po GNOME / KDE.
Zdroj: forum.porteus.org
Balík pre prácu s RAW fotografiami bol vydaný vo verzii 4.0 s prepracovaným užívateľským rozhraním. Z ďalších noviniek tu nájdeme napríklad vylepšenie výkonu OpenCL, vylepšené moduly pre expozíciu a kalibráciu farieb, alebo prepracované mapovanie farieb Filmic v6.
Zdroj: darktable.org
Unity 7.6 je prvá veľká aktualizácia prostredia Unity po 6 rokoch. Prostredie prináša rôzne vizuálne zmeny, opravy, ale aj zníženie spotreby RAM na približne 700-800 MB.
Zdroj: unity.ubuntuunity.org
Pol roka od poslednej verzie bola vydaná verzia 1.21 display server protokolu Wayland. Okrem menších zmien je hlavnou a najviac viditeľnou novinkou podpora scrollovania s vysokým rozlíšením (obsah sa posúva plynulo namiesto skokového posunu ako doteraz).
Zdroj: lists.freedesktop.org
Organizácia Software Freedom Conservancy (SFC) vydala odporúčanie pre vývojárov free software, aby opustili platformu GitHub a presunuli svoje repozitáre na iný hosting. SFC upozornila na niekoľko problémov, menovite hlavne Copilot, ktorý bol trénovaný na otvorenom softvéri.
Zdroj: sfconservancy.org
Rust tím predstavil na svojom blogu novinky vo verzii 1.62.0 programovacieho jazyka Rust. Táto verzia pridáva príkaz cargo add
, rýchlejšie a ľahšie mutexy na linuxe a rôzne stabiliozvané API.
Zdroj: blog.rust-lang.org
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
akurat je jeho masovejsie rozsirenie vysoko nepravdepodobne, z dovodov popisanych v clanku
Ale speť k téme. Už pred niekoľkými rokmi bol zverejnený proof of concept pre multiplatformný botnet schopný replikácie aj s pridávaním noviniek. Podľa výsledkov je už dávno v používaní. Získať root práva u magora čo má zakázaný FW a heslo na roota používa toor alebo niečo podobné je ozaj hračka pre osemročné decko. Z toho je jasné že nei je problém doinštalovať prekladač a nahodiť stealth na procesy cloudu. A už sme v perdeli.
Največší problém je,keď nejaký Jožko zahlási že si nechce pametať heslo a chce aby po ňom nepýtalo niečo zadávať keď si ide doinštalovať programy. Takýchto Jožkov dotiahli k Linuxu user friendly distribúcie typu Ubuntu, Mandriva, Fedora a podobné.
Týmto nechcem tvrdiť že User friendly Linuxové distribúcie pritiahli botnety na Linux, len tvrdím že Linux pomaly začína byť zaujímaveší a zaujímavejší aj pre botnety. Bezpečnostné návyky obyčajných užívateľov sa dajú prirovnať k klúču od bytu pod rohožkou. Ale, staré botnety na Linuxe sú kapitola sama o sebe. Kto si pametá napríklad periodické problémy s BIND-om? Niekedy stačila dvojtýždňová dovolenka a človek mal problém keďže začal odosielať spam a podobne.
Aby som nevyzeral ako vševedko, tak urobili aj mňa.
dobre si je este uvedomit, ze level ludi, ktori stoja za botnetmi je nizssi ako tomu bolo pred par rokmi. dneska staci poriadne zaguglit a malicious kusy kodu najdete na internete bezne dostupne. taktiez je to o vyspelosti toolov ako nmap, john, ettercap a podobne. K ich obsluhe staci neraz najst nejaky navod na internete a skodu uz dokaze robit takmer kazdy, kto je schopny trosku porozumiet anglictine
Zaujimalo by ma kedy tu niekto napise ze mu vybrali konto a banka to odmietla preplatit. Lebo mal pin napisany na karte.