Bezpecnost
http://linuxzblizka.blog.zive.cz/2010/08/muze-virus-napadat-zdrojove-kody/
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Vy daná bola LTS verzia Trisquel linux 11 pod gesciou Free Software Foundation. Trisquel 11.0 Aramo je postavený na Ubuntu 22.04 LTS s podporou do 2027.
Zdroj: Trisquel
Spoločnosť DreamWorks zverejnila zdrojové kódy svojho renderovacieho nástroja MoonRay pod open source licenciou Apache 2.0.
Zdroj: github.com
Nokia oznámila jeden z prvých lacných smartfónov so systémom Android navrhnutých na opravu doma, čo používateľom umožňuje vymeniť batériu za menej ako päť minút v spolupráci s iFixit.
Zdroj: odkaz
Špecifická distribúcia pre staré počítače, ktorá bola na puppy linuxe. Posledná verzia je z 30.1.2023.
Legacy OS je postavený na antiX / Debian Bullseye 64 Bit a momentélne je vo vývoji aj 32bitová verzia
Zdroj: Legacy OS
Tomáš Matějíček vydal nové verzie Slax v dvoch edíciách, 15.0.1 postavený na Slackware a Slax 11.6.0 na stabilnom Debiane.
Zdroj: Slax.org
Samsung vydal odporúčania na optimalizáciu MySQL pre beh na SSD. V dokumente uvádza aj benchmarky.
Zdroj: Samsung Semiconductor
15.1.2023 bola vydaná tretia minoritná verzia MX linux 21.
Zdroj: MX Linux
Vývojári linuxovej distribúcie OpenMandriva predstavili užívateľom novú rolling-release edíciu s názvom ROME. Táto edícia OpenMandrivy má vyplniť priestor medzi stabilnou a vývojovou vetvou s častejšími aktualizáciami softvérových balíčkov.
Zdroj: LinuxExpress
Po dlhej dobe bola dnes uvoľnená nová verzia Retro Virtual Machine(2.1.0). Jedná sa o veľmi zaujímavý emulátor ZX Spectra a jeho klonov. Okrem iných noviniek, dokáže nová verzia emulovať aj Sega Master System. Okrem podpory Windows a MacOS, je Retro Virtual Machine samozrejme dostupný aj pre Linux.
Zdroj: Retro Virtual Machine
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
akurat je jeho masovejsie rozsirenie vysoko nepravdepodobne, z dovodov popisanych v clanku
Ale speť k téme. Už pred niekoľkými rokmi bol zverejnený proof of concept pre multiplatformný botnet schopný replikácie aj s pridávaním noviniek. Podľa výsledkov je už dávno v používaní. Získať root práva u magora čo má zakázaný FW a heslo na roota používa toor alebo niečo podobné je ozaj hračka pre osemročné decko. Z toho je jasné že nei je problém doinštalovať prekladač a nahodiť stealth na procesy cloudu. A už sme v perdeli.
Največší problém je,keď nejaký Jožko zahlási že si nechce pametať heslo a chce aby po ňom nepýtalo niečo zadávať keď si ide doinštalovať programy. Takýchto Jožkov dotiahli k Linuxu user friendly distribúcie typu Ubuntu, Mandriva, Fedora a podobné.
Týmto nechcem tvrdiť že User friendly Linuxové distribúcie pritiahli botnety na Linux, len tvrdím že Linux pomaly začína byť zaujímaveší a zaujímavejší aj pre botnety. Bezpečnostné návyky obyčajných užívateľov sa dajú prirovnať k klúču od bytu pod rohožkou. Ale, staré botnety na Linuxe sú kapitola sama o sebe. Kto si pametá napríklad periodické problémy s BIND-om? Niekedy stačila dvojtýždňová dovolenka a človek mal problém keďže začal odosielať spam a podobne.
Aby som nevyzeral ako vševedko, tak urobili aj mňa.
dobre si je este uvedomit, ze level ludi, ktori stoja za botnetmi je nizssi ako tomu bolo pred par rokmi. dneska staci poriadne zaguglit a malicious kusy kodu najdete na internete bezne dostupne. taktiez je to o vyspelosti toolov ako nmap, john, ettercap a podobne. K ich obsluhe staci neraz najst nejaky navod na internete a skodu uz dokaze robit takmer kazdy, kto je schopny trosku porozumiet anglictine
Zaujimalo by ma kedy tu niekto napise ze mu vybrali konto a banka to odmietla preplatit. Lebo mal pin napisany na karte.