Eset beta pre linux abo vtip?
Po stiahnutí a spustení inštalácie sa mi však nainštalovala nejaká trápna hra. Po zopakovaní pokusu to isté hra sa okamžite spustila.
Našťastie v NTB som inštalačku mal a tá fungovala normálne.
Pritom názvy súborov boli úplne rovnaké.
:D čo sa asi mohlo v ESET-e pokaziť?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
- ako vyzerala ta hra (screenshot)
Hra vyzerala ako tie guličkové na androidoch, ale menu bolo neprehľadné asi takto:
NOVA HRAAAAAAANASTAVENIAAAAAAA
KONIECAAAAAAAAA
škoda tej AVIRA ten mám najradšej.
Ja by som sa radšej držal tej Avira-balíčka v SUSE repozitároch.
;-)
Každý antivirový program je pre linuxové prostredie urobený hlavne preto, že môžeš cez neho pohodlne skenovať všetky nádherné MS windowsácke partície, disky a všetko to súborové křoví....
Nemá totižto prakticky žiadny význam pre zabezpečenie linuxového stroja ako takého alebo na zvýšenie bezpečnosti linuxového stroja.
BTW, to čo si nám tu opísal, ak je pravdivé, ukazuje na niečo, o čo niektorí pokúšajú roky a síce na hacknutie niektorého zo štruktúry ESET download serverov ...
:-)
Neviem, či si mi dobre rozumel. Ty naozaj nepotrebuješ on-line scan na pozadí bežiaceho linuxového stroja. Fakt NIE.
A na to, aby si identifikoval možné nebezpečenstvo MS_Windows vírusov+malware v súboroch na disku alebo pri stiahnutí z I-netu, Ti výborne poslúži aj ClamAV (linuxový antivírus). Aj tento máš určite vo svojich repozitároch SUSE.
Pochopil som ťa dobre. :D ClamAV som dlho predtým na ubuntu mal a používal, ale nemám ho rád. Nikdy mi totiž nič nenašiel. No a ten on-line scan by som aj tak chcel.
Tú AVIRU čo mám v repozitároch som skúsil a opäť s ňou mám problém. Pri pokuse spustiť ju v terminály píše, že nie som v skupine antivir čo nie je pravda. Takže naďalej to neopravili.
Tažko sa Ti takto radí, pripomínam, že:
celá debata vznikla asi len preto, že nám tu sugestívne opisuješ, ako si si údajne stiahol antivírovú balíčkovú inštaláciu zo serverov ESSET-u a vkľula sa z nej nepodarená chujovina v podobe akejsi fiktívnej hry ....
A ďalej Ťa upozorňujem na to, že v prípade, že sa jedná o nejaký linuxový malware (nie vírus!) čo si si stiahol v domnení že sa jedná o inštalačný balíček pre SUSE, a zadával si pri tom aj root-heslo, bohužiaľ môžeš očakávať na svojom PC aj naozaj "revolučné" veci, prípadne sa Ti môže zjaviť na obrazovke aj oživlý, vyretušovaný anarchista Trockij a pod.
Keď chceš mať istotu na svojom linuxovom stroji, pusti si chrootkit a za ním rkhunter, ak vieš o čom hovorím (?).
zatiaľ všetko ...
Zbožne dúfam len, že to bol nejaký nemiestny žartík a nič zlé nehrozí, ale uistil by som sa o tom rád. (Takže za podrobnejšie rady budem vďačný)
Antivír momentálne neriešim nainštaloval som si Eset ktorý mám v NTB a ten šiel správne.
Mimochodom fakt to nebolo údajné naozaj sa to stalo avšak teraz si fakt nie som istý či sa nejednalo o fiktívnu stránku ktorá sa tvárila, že patrí ESET-u.
V prvom rade zistiť "rootkit", ktoré by sa POTENCIONÁLNE MOHLI, ALE VÔBEC NEMUSIA byť na tvojom HD ...
Obidva menované sú programy na detekciu prípadného "rootkit" malware, ktorý by mohol mať akúsi šancu, kvôli zadaniu root-hesla počas tej čudnej inštalácie. Ak Ti nič nezistia, máš istotu, že tam nič nemáš. Obidva programy si nainštaluješ cez svoj manažér balíčkov v SUSE (chkrootkit, rkhunter).
Spúštaš ako root príkazmi:
chkrootkit
a druhý program potom
rkhunter --check --update
rkhunter sa Ti zakonfiguruje naviac ako pravidelná úloha (scan) do cron-u Tvojho SUSE.
rkhunter mi žiaľ v repo nenašlo.
Myslím, ale že sa nieje čoho báť keďže som si všimol, že tá inštalačka len odkázala na hru trackbals v yast2 a z toho sa inštalovala.
Tu je rkhunter pod openSUSE
http://www.novell.com/products/linuxpackages/opensuse/rkhunter.html
Nevšimol som si fakt. že to nie je aktuálna verzia, čo som Ti dal vyššie ten odkaz na balíček. Trochu ma zaráža ten fakt, že openSUSE repos nedávajú najnovšiu verziu rkhunter 1.3.6. Je to výborný program, ktorý by bolo škoda nemať, skús ho rozhodne skompilovať zo zdrojáku odtiaľto: http://sourceforge.net/projects/rkhunter/files/
Ten program je totiž rizikovejšie linuxové stroje fakt užitočný ...
:-)
mam ubuntu 9.04
dakujem
sudo chmod 777 ueav(TAB)
./ueav(TAB)
Rozhodne ešte popátram.
Tak som to skúsil a pokus vyšiel:
http://yfrog.com/mtesetbeta2p
http://yfrog.com/naesetbeta3p
Všimnite si hlavne na druhom obrázku čo sa má inštalovať. :D
sťahoval som z tejto adresy keby to nebolo náhodou vidieť:
http://www.eset.eu/nod32-download/eav_linux_32
Potom som vytiahol súbor z NTB a ten sa nainštaloval správne. Neskôr som opäť stiahol ten súbor a skúsil ho spustiť, k tomu som už robil tie screenshoty.
Inak v poslednej dobe fakt začínam mať pocit, že návrat k Ubuntu s gnome bude asi najlepší. tam sa mi takéto veci nestávali. Ani repozitáre mi neustále nehlásili nejakú chybu. Veľmi často mi nevie pri spustení yast načítať niektorý z repozitárov.
Podarilo sa aj nam navodit tuto situaciu, standardne po stiahnuti subor nema oznacenie aby mohol byt spustatelny a vtedy po jeho spusteni OpenSUSE s KDE vykona nejaku chybnu operaciu, na zaklade ktorej sa spusta hra Trackballs. Robi to tak s viacerymi instalatormi, ktore sme testovali. Akonahle sa atribut suboru zmeni, aby mohol byt spustatelny, vtedy prebieha instalacia nasho antiviru v poriadku. Na inych verziach OS sa toto s rovnakymi subormi nedeje, teda na zaklade toho ako aj vyssie spomenutych skutocnosti to povazujeme za chybu OS a nie nasho instalacneho balicka.
Sranda je že, keď som si tieto balíčky porovnal aj nový aj starý, oba mali atribúty nastavené ako spustiteľné akurát ten nový spúšťal hru Trackballs.
file
? Ono, je pravda že vo Windows funguje asociácia súborov na koncovky od nepameti, ale názov súboru neurčuje jeho obsah. Takže tento spôsob asociovania bol faulty by design, rovnako ako aj kacelerátory v shortcutoch a iné storočné diery od MS.Len mi nie je jasné prečo takúto chybu návrhu zanášajú správcovia do Linuxu, veď je to (škoda reči).
Je potrebné aj dať (ak sa tak už nestalo) správu do openSUSE:Submitting bug reports
:-(
Cize momentalne nepouzivam nic, doverujem dobre nastavenemu firewallu, taham zo zdrojov ktorym verim (95percent opensource z repozitarov) a mam net profil v jaili, cize s trochou stastia som safe.